Bratislavský hrad: symbol města a svědek jeho dějin

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2017 • Přečteno 16665x

Symbolem Bratislavy je z dálky viditelný sněhobílý hrad se čtyřmi věžičkami. Přečtěte si, na co láká své návštěvníky.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Na hradě dodnes probíhá archeologický výzkum? Našly se zde i předměty z doby Keltů.

Neodmyslitelný symbol Bratislavy a dominanta celého hlavního města Slovenska – to je Bratislavský hrad. Jeho zdmi procházely dějiny. Marie Terezie mezi nimi vychovávala svých šestnáct dětí. V jedné ze čtyř hradních věží byly střeženy korunovační klenoty v době, kdy byl královským hradem Uherska. Zdobí slovenské euromince a na svém nádvoří vítá romantické duše toužící spatřit neopakovatelný západ slunce. Dost možná, že ukrývá i dosud nerozluštěné záhady.

Bratislavský hrad je nejznámější dominantou hlavního města Slovenska. Jen málokdo si při pohledu na něj dnes dokáže představit, že od velkého požáru v roce 1811 byl až do roku 1954 pouhou chátrající troskou. Než se začalo s rekonstrukcí, uvažovalo se dokonce o jeho zbourání.

Trocha historie obráceného stolu

Působivý odraz hradu v Dunaji  Působivý odraz hradu v Dunaji

První písemná zmínka o hradě pochází z roku 907. V průběhu dějin byl Bratislavský hrad důležitou pohraniční pevností Uherska i významným církevním střediskem. Nový reprezentační gotický palác si zde nechal postavit Zikmund Lucemburský v 15. století.

Charakteristický vzhled se čtyřmi věžemi dostal v době, kdy byl honosnou rezidencí Ferdinanda I. Habsburského. Zvláštností ovšem je, že stavba má ve skutečnosti opravdovou věž jen jednu. Ostatní jsou pouze přistavěné na střechu. Díky svému tvaru je hrad někdy přirovnáván k obrácenému stolu.

Od 18. století hrad fungoval jako sídlo generálního semináře určeného k výchově katolických kněží. Dnes část jeho prostorů slouží k potřebám slovenské státní reprezentace a také v něm sídlí Historické muzeum Slovenského národního muzea.

Svatopluk hledící na daleké Alpy

Socha Svatopluka na Čestném nádvoří  Socha Svatopluka na Čestném nádvoří

Součástí hradního areálu je kromě samotného paláce několik nádvoří a vstupních bran. Z Čestného nádvoří, do jehož středu byla v roce 2010 umístěna socha velkomoravského vladaře Svatopluka od Jána Kulicha, je krásný výhled na město, řeku Dunaj, jedno z největších evropských sídlišť Petržalka a za jasného počasí až na vrcholky 100 km vzdálených Alp.

Nezapomenutelný výhled do dálky se naskýtá i ze 47 metrů vysoké Korunní věže. Výstup na ni je součástí prohlídky hradu. Korunovační klenoty, které v minulosti ukrývala a kterým vděčí za své jméno, jsou dnes uchovávány v majestátním parlamentuBudapešti. Ve věži Bratislavského hradu jsou k vidění jejich věrné kopie.

Tajnou chodbou až do Vídně

 Jedna z mnoha vstupních bran Jedna z mnoha vstupních bran

Západní terasa je místem, kde se často konají různé kulturní akce či trhy. Na opačné straně velkolepého paláce lze obdivovat základové zdivo slovanské baziliky, která byla v 9. století součástí velkomoravského hradiště.

Poblíž stojí také hradní studna. Jedna další byla v minulosti údajně zasypána. Legenda říká, že Marie Terezie jednou pozvala do svého sídla i ty, kteří se proti ní chystali zosnovat spiknutí. Když hosté popili více omamných nápojů, než zvládli, nechala je přenést do hradních komnat, kde se přeměnili v kámen. Kameny pak dala panovnice naházet do hradní studny, čímž navždy zanikly podzemní prostory pod hradem včetně tajné chodby, která údajně z Bratislavského hradu vedla až do Vídně. Vše je legenda, existenci tajné chodby se dosud nepodařilo prokázat, ovšem kdo hledá…

A pak jsou zde zbytky hradního opevnění, bývalá konírna, ve které je dnes restaurace, bašty, bunkry a mnohá působivá zákoutí. Bratislavský hrad si zkrátka zaslouží nejednu návštěvu.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bratislavsky-hrad/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024