Dóm sv. Martina: nejvýznamnější sakrální památka Bratislavy, kde byli korunováni králové

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2017 • Přečteno 7026x

V Dómu sv. Martina se v minulosti odehrávaly královské korunovace. Při té příležitosti zdmi chrámu zněly skladby významných hudebních skladatelů, složené přímo na míru. Dnes dóm ukrývá díla nevyčíslitelné hodnoty.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Pět chrámových zvonů bylo v době první světové války roztaveno a použito na děla? Nepodařilo se sundat pouze zvon vážící 2,5 tuny.

Dóm  sv. Martina je největší a nejvýznamnější sakrální památkou v Bratislavě. V minulosti plnil funkci korunovačního chrámu, a právě proto ho zdobí pozlacená replika královské koruny, posazená na vrcholu jeho věže. Váží 150 kg. Od roku 2008 je dóm také katedrální bazilikou bratislavské arcidiecéze. A už odpradávna je svatý Martin považován za patrona Bratislavy.

Počátky kostela sahají do 13. století, dóm v dnešní podobě byl ovšem vysvěcený až v roce 1452. Dlouhým stavebním vývojem prošla i jeho věž, která byla původně součástí městského opevnění.

Korunovační chrám

Na vrcholu věže je královská koruna Na vrcholu věže je královská koruna

Na samém vrcholu věže je umístěna pozlacená replika uherské královské koruny, která i s polštářkem, na kterém spočívá, váží 150 kg. Majestátně má připomínat období mezi lety 1563 a 1830, kdy Dóm sv. Martina plnil funkci korunovačního chrámu pro uherské krále.

Koruna zde byla na hlavu nasazena jedenácti králům a sedmi královským manželkám včetně Marie Terezie, slavnostně korunované v Bratislavě v roce 1741. Období jejího panování na Bratislavském hradě bylo dobou největšího rozkvětu celého města. Další koruna je vyrobená z barevných sklíček a zdobí centrální okenní vitráž za hlavním oltářem.

Cenná výzdoba i díra ve stropě

Pozlacený oltář zdobí Pieta Pozlacený oltář zdobí Pieta

Centrální částí dómu je rozměrné trojlodí. Jednotlivé lodě jsou stejně vysoké, čímž je poukázáno na rovnost Nejsvětější trojice, a odděluje je osm sloupů, představujících osmero blahoslavenství.

Hlavní oltář má novogotickou podobu relikviáře. Oltář sv. Kříže zobrazuje ukřižování Krista a také Poslední večeři, která je téměř věrnou kopií slavné fresky od Leonarda da Vinci ztvárněné v Miláně. V boční lodi je umístěn pozlacený novogotický oltář se sochou Piety.

Velmi cenným dílem vystaveným v interiéru je sousoší sv. Martina, vytvořené Georgem Rafaelem Donnerem roku 1734. Představuje sv. Martina, jak se dělí o svůj plášť se žebrákem. Zatímco obvyklé bylo zobrazovat sv. Martina jako římského vojáka, slavný sochař od této tradice upustil a Martinovi částečně propůjčil podobu arcibiskupa a mecenáše barokní přestavby dómu Imricha Esterházyho.

Vedle sochy si návštěvníci mohou prohlédnout bronzovou křtitelnici z roku 1409, která je nejstarším dochovaným gotickým exponátem v dómu.

Uprostřed klenby je k vidění uzávěr s vyobrazenou holubicí. Kryje otvor s průměrem přibližně jeden metr, kterým byla kdysi do chrámu na svátek letnic vpouštěna holubice, symbol Ducha svatého. Stejným otvorem byla v den Nanebevstoupení Páně vytahována socha Ježíše Krista, což mělo celou slavnost umocnit.

Slavné melodie mezi chrámovými zdmi

Kdysi byl chrám součástí opevnění Kdysi byl chrám součástí opevnění

Busta sochaře Donnera je umístěna v blízkosti kostela, stejně tak jako busta Ference Liszta, obklopená plůtkem, na kterém bylo vytvořeno několik not z jeho Uherské korunovační mše, kterou v dómu roku 1884 sám dirigoval. 

S dómem je silně spjatá slavná bratislavská hudební tradice i proto, že v něm roku 1835 bylo slavnostně uvedeno Beethovenovo dílo Missa Solemnis. Už v roce 1790 zde zazněla jeho Korunovační mše, a to u příležitosti korunování Leopolda II.

Když se vandalům (ne)daří…

Hlava Jana Draskovice byla ukradená a nabídnutá v hospodě Hlava Jana Draskovice byla ukradená a nabídnutá v hospodě

K dómu patří několik kaplí, jako například kaple královny Žofie, vdovy po králi Václavovi IV., která sloužila jako její soukromé oratorium. Přes kapli sv. Anny se vchází do dvou krypt. Arcibiskupská krypta je umístěna pod kaplí Jana Almužníka.

Venku před kostelem je k vidění hrobka Pálffyovců, jednoho z nejvýznamnějších rodů v Uhersku. Hlava sochy, která ji zdobí, byla roku 1996 ukradena a posléze ji chtěl pachatel v hospodě prodat za 200 slovenských korun. Naštěstí se dostala do správných rukou a po restaurování byla navrácena zpět.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dom-sv-martina/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024