Staré Město: objevte historické centrum Bratislavy a jeho přilehlé oblasti

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 9. 2019 • Přečteno 10368x

Centrum Bratislavy a jeho přilehlé části se označují jako Staré Město.

Ačkoli není Bratislava typickým lákadlem pro turisty, nachází si stále více a více svých fanoušků. Pojďme blíže prozkoumat, proč si Staré Město zasloužilo být prohlášeno za městskou památkovou rezervaci.

Centrum Bratislavy a jeho přilehlé části se označují jako Staré Město. Podobně jako v Praze je i jeho slovenská jmenovkyně tvořena historickým jádrem a oblastmi, které ve středověku tvořily jeho předměstí. Celá část by se dala pomyslně rozdělit na tři oblasti. Historické centrum, nábřeží Dunaje a hradní vrch. 

Středobodem historické části je jednoznačně Hlavní náměstí, které stojí na původních městských hradbách. Tato oblast, někdy přezdívaná jako vnitřní město, si dokonce zachovala svůj původní půdorys. Dodnes můžete projít skrze čtyři historické brány. Michalská, Laurinská, Vydrická a Rybářská brána lemují hranice Starého Města.

Přestože vnitřní město zaujímá rozlohu sotva 0,2 km², právě zde se tvoří davy turistů. Každý chce vidět Rolandovu kašnu, Starou radnici a řadu paláců, v jejichž budovách dnes sídlí Japonské, Řecké a Francouzské velvyslanectví.

Promenáda na nábřeží

Nábřeží v BratislavěNábřeží v Bratislavě

Představte si náladu nedělního odpoledne, kávu se šlehačkou, příjemnou knihu a debatu přátel nad sklenkou vína na zahrádce luxusního podniku. Přesně takovou idylu nabízí nábřeží Dunaje.

Prostranství mezi hradem a historickým centrem města přímo vybízí k procházkám nebo vyjížďce po Dunaji. Je to místo kultury a setkávání. Taky se zde nachází budova Slovenského národního muzea. 

Bratislavská ikona

Bratislavský hradBratislavský hrad

Hradní areál se rozkládá na malé vyvýšenině na levém břehu Dunaje. Skládá se z několika budov, z nichž ta největší vykresluje nejznámější pohled na bratislavské panorama. Na hrad vede mnoho pěších stezek. Půjdete-li ze Starého Města, projdete Zikmundovou branou. Nemáte-li chuť vyhýbat se hloučkům turistů, zvolte cestu, ale raději jinou cestu, třeba tu přes Leopoldovu, Mikulášskou nebo Vídeňskou bránu.

Historie hradu sahá až na začátek 10. století. Přes mnoho architektonických úprav byl ve své současné podobě prohlášen za národní kulturní památku. O jeho významu snad ani není třeba se rozepisovat. Bylo by to zcela zbytečné. Slováci ho zkrátka milují stejně jako Češi ten svůj Pražský.

Vesnice v metropoli

Tato městská část je nejhustěji zalidněnaTato městská část je nejhustěji zalidněna

Vedení města nespoléhá pouze na historii a sami tvrdě pracují na zvyšování komfortu pro turisty. Ti zajisté velmi ocení opravdu přehledné webové stránky města, kde se dočtou o aktuálních akcích i současné politické situaci ve městě.

Navíc se pak můžete zahlédnout na fotografiích nebo videích z akcí, které jste navštívili. Opravdu to pak působí dojmem, jako by se samo město staralo o své návštěvníky, což je v jiných světových metropolích pochopitelně zcela vyloučeno. A jako bonus, budete-li mít štěstí, narazíte na parkování zadarmo, což už může některým z nás připadat jako opravdové sci-fi.

Ačkoli je Staré Město téměř nejmenší z městských oblastí, je nejhustěji zalidněna. I přesto se zde denně nachází více zaměstnanců než obyvatel. Je to pochopitelné, když si uvědomíme, že právě tady sídlí parlament, vláda i prezident(ka) Slovenské republiky. Kulturní, historické, společenské i turistické centrum města tak logicky usiluje o co nejlepší vizitku své země. A jak se jim to daří? Zajeďte se podívat a přesvědčte se sami.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stare-mesto-bratislava/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024