Hviezdoslavovo náměstí: výstavní palác města s divadlem v čele

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 11. 2017 • Přečteno 4181x

Bratislavské Hviezdoslavovo náměstí je jedním ze vstupních prostor do Starého města. Proč stojí samo o sobě za příjemnou zastávku?

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V době adventu se na náměstí konají vánoční trhy? Je sem také umístěn jeden z bratislavských vánočních stromů.

Bratislavské Hviezdoslavovo náměstí je atraktivní promenádou se zurčící vodou uprostřed, leží na místě někdejšího vodního příkopu a je jakýmsi palácem města. V jeho čele hrdě stojí historická budova Slovenského národního divadla. Lemují ho elegantní paláce a pomníky a je využíváno k setkávání obyvatel, příjemnému korzování, trhům i jiným kulturním akcím. Někdejší prominentní návštěvníci města se ubytovávali právě tady.

Své jméno náměstí získalo podle Pavla Országha Hviezdoslava, významného slovenského básníka a bojovníka za slovenská národní práva, jehož památník se sochou je umístěn uprostřed náměstí od roku 1937.

Historická budova Slovenského národního divadla

Náměstí dominuje historická budova Slovenského národního divadla Náměstí dominuje historická budova Slovenského národního divadla

Moderní sedmipodlažní prosklená Nová budova Slovenského národního divadla byla roku 2007 otevřena hned vedle vysoké budovy Tower 115. Novorenesanční historická budova Slovenského národního divadla z roku 1886 dodnes zdobí Hviezdoslavovo náměstí. I tak je „novou“ budovou Fellnera a Helmera – architektů z Vídně, kteří se podepsali i pod budovy dalších významných evropských divadel, mimo jiné v Salcburku, Berlíně či v Budapešti. Národní divadlo Ivana VazovaSofii je rovněž jejich chloubou, stejně tak jako pražská Státní opera nebo brněnské Mahenovo divadlo. V Bratislavě stavěli na místě, kde stávalo někdejší Stavovské divadlo.

Z čelní strany budovu zdobí sousoší múzy Thálie. Dvě postavičky po jejím boku, tzv. putti, představují komedii a tragédii. Z divadelní terasy v létě znějí fanfárové koncerty. V oválných prostorách nad terasou jsou busty světoznámých umělců, a to J. W. Goetheho, W. Shakespeara, W. A. Mozarta, F. Liszta a J. Katona.

Novobarokní fontána před divadlem je pouze o dva roky mladší než samotná divadelní budova, kterou měla fontána místního sochaře Viktora Tilgnera doplňovat. Umělec se údajně inspiroval samotnou budovou divadla i slavnými fontánami v Římě či v Tivoli. Vytvořil první fontánu ve městě, která měla čistě dekorační účel. Znázorňuje mytologický příběh o věčně mladém Ganymedovi, kterého Zeus povolal jako číšníka bohů. Bronzové dětské postavy po obvodu fontány drží typické dunajské ryby: kapra, candáta, sumce a štiku.

Skvostná Reduta, Notre Dame, reprezentativní paláce i slavní hosté

Fontána na náměstí má připomínat někdejší vodní příkop  Fontána na náměstí má připomínat někdejší vodní příkop

Poblíž divadla stojí kostel a klášter Notre Dame (kostel Nanebevzetí Panny Marie), ve kterém působí řeholnice notredamky, starající se tu mimo jiné o chod zdejší školy. Rozměrná reprezentativní budova z počátku 20. století je budovou Reduty, která od roku 1919 slouží jako sídlo Slovenské filharmonie. Ještě za Marie Terezie před renovací budova sloužila jako sýpka.

Náměstí je lemováno mnoha honosnými paláci. V jednom z nich sídlí luxusní hotel Carlton, v němž nocovali mimo jiné slavní bratislavští návštěvníci, mezi nimiž byl i A. Nobel, T. Roosevelt či T. A. Edison. Roku 1841 Bratislavu navštívil i H. Ch. Andersen, který se tu údajně inspiroval k napsání pohádky Děvčátko se sirkami. Od roku 2006 připomíná návštěvu jeho socha, umístěná na Hviezdoslavově náměstí. V Pálffyho paláci dnes sídlí Vysoká škola výtvarných umění, v Nesterově paláci zase německé velvyslanectví.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosince



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hviezdoslavovo-namesti/



Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z Slovenska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024