Grasalkovičův palác: sídlo slovenského prezidenta

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 11. 2017 • Přečteno 9913x

Grasalkovičův palác je honosným sídlem prezidenta Slovenské republiky. Jeho interiéry si prohlédnou jen vybraní, příjemná zahrada ovšem přivítá každého.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Podobný palác se nachází i v Gödöllő nedaleko Budapešti? Pod oba se podepsal stejný architekt Mayerhoffer.

Co by kamenem dohodil od historického centra Bratislavy se nachází majestátní Grasalkovičův palác, který slouží jako sídlo prezidenta Slovenské republiky. Jeho první majitel – Anton Grasalkovič, kterému palác vděčí za jméno – patřil k předním osobnostem někdejšího Uherska. Oficiálních návštěv paláce se zúčastnili Marie Terezie, císař František Josef I. i mnozí současní prezidenti, králové a další státní reprezentanti.

Palác byl pro strážce uherské koruny Antona Grasalkoviče postaven v roce 1760. Brzy byl rozšířen a upraven do dnešní barokně-rokokové podoby. Jeho nepřehlédnutelnou ozdobou jsou slovenské vlajky a, je-li prezident přítomen, také jeho standarta.

Honosné interiéry jen pro vybrané

Čestná stáž před prezidentským palácem Čestná stáž před prezidentským palácem

Na oficiální prezidentské přijímání vzácných návštěv slouží hlavní sál s bohatou štukovou výzdobou. V době, kdy Grasalkovičův palác v Bratislavě žil bohatým kulturním a společenským životem, se v něm konaly velkolepé plesy. Jeden z nich zde osobně dirigoval i Joseph Haydn a navštívila ho Marie Terezie.

K přijímání manželek hlav států a velvyslanců slouží Zlatý salon. Běžní návštěvníci mohou do interiérů paláce vstoupit pouze ve dnech, kdy se konají dny otevřených dveří.

Čestná stráž a zahrada pro všechny

Grasalkovičova zahrada s jezdeckou sochou Marie Terezie Grasalkovičova zahrada s jezdeckou sochou Marie Terezie

Přijdete-li k paláci ve všední den vždy v celou hodinu (a někdy i o půl), uvidíte střídání stráží příslušníků Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky. Nejokázalejší výměna stráží probíhá ve 13 hodin. Vojáci na sobě mají stejné historické uniformy, které nosili příslušníci slovenského dobrovolnického sboru při revoluci v letech 1848 a 1849.

Zatímco interiéry Grasalkovičova paláce si běžný smrtelník jen tak osobně neprohlédne, část přilehlých zahrad je veřejnosti volně přístupná a pobyt v ní si může užít každý. V příjemné zahradě, upravené ve francouzském stylu, jsou k vidění i stromy, které tady zasadili někteří z významných návštěvníků paláce.

Uprostřed zahrady stojí jezdecká socha Marie Terezie a moderní fontána s názvem Mládí, jejímž autorem je Tibor Bártfay. Z dílny stejného sochaře je i Fontána míru před prezidentským palácem nebo třeba socha H. Ch. Andersena na Hviezdoslavově náměstí.

Pamětní tabule připomíná, že v roce 1878 se právě v této zahradě poprvé rozsvítilo elektrické světlo na slovenském území.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/grasalkovicuv-palac/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024