Primaciální palác: honosné sídlo s kardinálským kloboukem v srdci Bratislavy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 11. 2017 • Přečteno 4396x

Proč je nad honosným Primaciálním palácem v Bratislavě obrovský klobouk? A jaké cennosti se uvnitř paláce záhadně našly na počátku 20. století? Odpovědi hledejte v následujícím článku.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Dlažba ve vestibulu je dřevěná? Tak měla tlumit hluk kopyt a kol od vozů přijíždějících do paláce.

Primaciální palác v srdci Bratislavy je klasicistická budova z 18. století, v níž se po bitvě u Slavkova sešli zástupci francouzského a rakouského císařského rodu a podepsali Prešpurský mír. Palác byl reprezentativním sídlem arcibiskupa a pobývala v něm i císařská rodina. V současnosti je přístupný návštěvníkům, kteří v něm mohou obdivovat honosné prostory i záhadně objevenou unikátní sbírku anglických tapiserií ze 17. století.

Bratislavský Primaciální palác je navýsost reprezentativní honosnou budovou. Patří k největším a nejnavštěvovanějším palácům ve městě. Už ve vstupním průchodu návštěvníky informuje tabule z růžového mramoru o významné události, ke které v paláci došlo v prosinci roku 1805 – byl zde podepsán Prešpurský mír, který určoval novou evropskou situaci. K podpisu došlo v nejreprezentativnějším prostoru paláce – v Zrcadlové síni.

Reprezentativní palác arcibiskupa

Arcibiskupův znak s kardinálským kloboukem Arcibiskupův znak s kardinálským kloboukem

Budovu dnešního Primaciálního paláce nechal postavit arcibiskup József Batthyány. V tehdejším Prešpurku se rozhodovalo o důležitých, nejen politických událostech a arcibiskup musel být jednoduše v centru dění. Přísně klasicistickou budovu pro něj navrhl rakouský architekt Melchior Hefele.

Batthyányův znak, umístěný na vrcholu paláce, je zakrytý knížecí čapkou, která vyjadřuje postavení arcibiskupa v Uhersku. Nad ní je posazen kardinálský klobouk, vyjadřující postavení arcibiskupa na mezinárodní úrovni. Není to žádný drobeček: váží asi 150 kg a široký je 1 m. Ve znaku je zobrazen pelikán krmící mláďata vlastním masem jakožto symbol obětavosti.

Číst sochy jako knížku…

Výzdoba paláce má velkou symboliku Výzdoba paláce má velkou symboliku

V tympanonu je umístěna mozaika z bledých kamenů z Dunaje. Řeku Dunaj tady představuje i jedna ze zobrazených postav, a to stařec sedící zcela vlevo. Klečící žena na opačné straně představuje Tisu. Centrální část zobrazuje dodržování Božích přikázání. 

Sochy zdobící fasádu reprezentují kardinálovy ctnosti. Zleva tu stojí Minerva – bohyně moudrosti, dále Moudrost, Láska, Mlčenlivost, Čistota srdce a sousoší Boží moudrosti. Ne všichni obyvatelé města uměli v době výstavby paláce číst a psát. Při pohledu na výzdobu paláce ovšem měli hned jasno. Sochy je nabádaly k tomu, aby se sami snažili přiblížit antickým ideálům.

Dva andělíčci umístění nad terasou v rukou drží písmena C a I – iniciály latinských slov Clementia (laskavost) a Iusticia (spravedlnost). To byla hesla Marie Terezie, která si osvojil i arcibiskup József Batthyány.

Tapiserie dražší než samotný palác

Barevné salony s anglickými tapiseriemi Barevné salony s anglickými tapiseriemi

Návštěvníci si dnes v Primaciálním paláci mohou mimo jiné prohlédnout unikátní sbírku šesti tapiserií ze 17. století, pocházejících z manufaktury v tehdejším městečku Mortlake nedaleko Londýna. Byly tu objeveny náhodou při rekonstrukci v roce 1903. Říká se, že hodnota tapiserií je možná vyšší než hodnota celého paláce. Je na nich vyobrazena starořecká báje o tajné tragické lásce Héró a Leandra.

Nejluxusnější místností celého paláce je již zmíněný Zrcadlový sál. Dnes slouží reprezentačním účelům, zasedá v něm městské zastupitelstvo, konají se tam svatby i koncerty. V místnosti sloužící jako jeho předsálí si návštěvníci mohou přečíst jména všech rychtářů od roku 1279, všech purkmistrů od roku 1347 i jména všech primátorů od roku 1989.

Celé reprezentativní patro paláce (piano nobile) tvoří pět místností vybavených pozlaceným nábytkem. Každá z nich je vytapetována jinak barevnými hedvábnými tapetami, a tak tu můžete obdivovat Zelený salon, Hnědý salon, Modrý salon, Červený salon i Zlatý salon, který pravděpodobně sloužil jako arcibiskupova soukromá komnata. Právě v těchto salonech jsou vystaveny vzácné anglické tapiserie.

Sídlo Habsburků pod ochranou sv. Jiří i Jana Nepomuckého

Socha Jana Nepomuckého na jednom z nádvoří Socha Jana Nepomuckého na jednom z nádvoří

Potřebám arcibiskupa sloužila také soukromá kaple sv. Ladislava, která je stejně vysoká jako palác. Uprostřed klidného palácového nádvoří je umístěna fontána se sochou sv. Jiří s drakem. Boj s drakem symbolizuje úsilí katolické církve vyhnat z města reformaci. Kamenný rytíř údajně v den svého svátku ožívá a klaní se obyvatelům města. Na sousedním nádvoří je k vidění replika sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Už od svého vzniku byl palác významnou a důležitou institucí. Ještě o trochu více vzrostla jeho prestiž po požáru Bratislavského hradu roku 1811, kdy sloužil i jako dočasná rezidence Habsburků. Nachází se na Primaciálním náměstí, hned vedle Staré radnice.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/primacialni-palac/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024