Primaciální palác: honosné sídlo s kardinálským kloboukem v srdci Bratislavy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 7. 11. 2017 • Přečteno 1312x

Proč je nad honosným Primaciálním palácem v Bratislavě obrovský klobouk? A jaké cennosti se uvnitř paláce záhadně našly na počátku 20. století? Odpovědi hledejte v následujícím článku.

Víte, že... 

Dlažba ve vestibulu je dřevěná? Tak měla tlumit hluk kopyt a kol od vozů přijíždějících do paláce.

Primaciální palác v srdci Bratislavy je klasicistická budova z 18. století, v níž se po bitvě u Slavkova sešli zástupci francouzského a rakouského císařského rodu a podepsali Prešpurský mír. Palác byl reprezentativním sídlem arcibiskupa a pobývala v něm i císařská rodina. V současnosti je přístupný návštěvníkům, kteří v něm mohou obdivovat honosné prostory i záhadně objevenou unikátní sbírku anglických tapiserií ze 17. století.

Bratislavský Primaciální palác je navýsost reprezentativní honosnou budovou. Patří k největším a nejnavštěvovanějším palácům ve městě. Už ve vstupním průchodu návštěvníky informuje tabule z růžového mramoru o významné události, ke které v paláci došlo v prosinci roku 1805 – byl zde podepsán Prešpurský mír, který určoval novou evropskou situaci. K podpisu došlo v nejreprezentativnějším prostoru paláce – v Zrcadlové síni.

Reprezentativní palác arcibiskupa

Arcibiskupův znak s kardinálským kloboukem Arcibiskupův znak s kardinálským kloboukem

Budovu dnešního Primaciálního paláce nechal postavit arcibiskup József Batthyány. V tehdejším Prešpurku se rozhodovalo o důležitých, nejen politických událostech a arcibiskup musel být jednoduše v centru dění. Přísně klasicistickou budovu pro něj navrhl rakouský architekt Melchior Hefele.

Batthyányův znak, umístěný na vrcholu paláce, je zakrytý knížecí čapkou, která vyjadřuje postavení arcibiskupa v Uhersku. Nad ní je posazen kardinálský klobouk, vyjadřující postavení arcibiskupa na mezinárodní úrovni. Není to žádný drobeček: váží asi 150 kg a široký je 1 m. Ve znaku je zobrazen pelikán krmící mláďata vlastním masem jakožto symbol obětavosti.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Číst sochy jako knížku…

Výzdoba paláce má velkou symboliku Výzdoba paláce má velkou symboliku

V tympanonu je umístěna mozaika z bledých kamenů z Dunaje. Řeku Dunaj tady představuje i jedna ze zobrazených postav, a to stařec sedící zcela vlevo. Klečící žena na opačné straně představuje Tisu. Centrální část zobrazuje dodržování Božích přikázání. 

Sochy zdobící fasádu reprezentují kardinálovy ctnosti. Zleva tu stojí Minerva – bohyně moudrosti, dále Moudrost, Láska, Mlčenlivost, Čistota srdce a sousoší Boží moudrosti. Ne všichni obyvatelé města uměli v době výstavby paláce číst a psát. Při pohledu na výzdobu paláce ovšem měli hned jasno. Sochy je nabádaly k tomu, aby se sami snažili přiblížit antickým ideálům.

Dva andělíčci umístění nad terasou v rukou drží písmena C a I – iniciály latinských slov Clementia (laskavost) a Iusticia (spravedlnost). To byla hesla Marie Terezie, která si osvojil i arcibiskup József Batthyány.

Tapiserie dražší než samotný palác

Barevné salony s anglickými tapiseriemi Barevné salony s anglickými tapiseriemi

Návštěvníci si dnes v Primaciálním paláci mohou mimo jiné prohlédnout unikátní sbírku šesti tapiserií ze 17. století, pocházejících z manufaktury v tehdejším městečku Mortlake nedaleko Londýna. Byly tu objeveny náhodou při rekonstrukci v roce 1903. Říká se, že hodnota tapiserií je možná vyšší než hodnota celého paláce. Je na nich vyobrazena starořecká báje o tajné tragické lásce Héró a Leandra.

Nejluxusnější místností celého paláce je již zmíněný Zrcadlový sál. Dnes slouží reprezentačním účelům, zasedá v něm městské zastupitelstvo, konají se tam svatby i koncerty. V místnosti sloužící jako jeho předsálí si návštěvníci mohou přečíst jména všech rychtářů od roku 1279, všech purkmistrů od roku 1347 i jména všech primátorů od roku 1989.

Celé reprezentativní patro paláce (piano nobile) tvoří pět místností vybavených pozlaceným nábytkem. Každá z nich je vytapetována jinak barevnými hedvábnými tapetami, a tak tu můžete obdivovat Zelený salon, Hnědý salon, Modrý salon, Červený salon i Zlatý salon, který pravděpodobně sloužil jako arcibiskupova soukromá komnata. Právě v těchto salonech jsou vystaveny vzácné anglické tapiserie.

Sídlo Habsburků pod ochranou sv. Jiří i Jana Nepomuckého

Socha Jana Nepomuckého na jednom z nádvoří Socha Jana Nepomuckého na jednom z nádvoří

Potřebám arcibiskupa sloužila také soukromá kaple sv. Ladislava, která je stejně vysoká jako palác. Uprostřed klidného palácového nádvoří je umístěna fontána se sochou sv. Jiří s drakem. Boj s drakem symbolizuje úsilí katolické církve vyhnat z města reformaci. Kamenný rytíř údajně v den svého svátku ožívá a klaní se obyvatelům města. Na sousedním nádvoří je k vidění replika sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Už od svého vzniku byl palác významnou a důležitou institucí. Ještě o trochu více vzrostla jeho prestiž po požáru Bratislavského hradu roku 1811, kdy sloužil i jako dočasná rezidence Habsburků. Nachází se na Primaciálním náměstí, hned vedle Staré radnice.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma
27. – 30. 3. 2020

To nejlepší z Říma

13 990 Kč
z Prahy
To nejlepší z Neapole + CAPRI
10. – 13. 4. 2020

Vyberte si z mých 6 zájezdůURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/primacialni-palac/Cestujte mazaně
rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!