Jedovatou fugu nebo čokoládové orgie? Gastroturistika za kuchyněmi světa zažívá boom!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 11. 2017 • Přečteno 5685x

Jste milovníky dobrého jídla a cestování zároveň? Udělejte si s námi malý gastrovýlet. Tady jsou čtyři tipy na místa, kde je jídlo zážitkem.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Což takhle ochutnat smrtelně jedovatou rybu fugu? Nebo raději dršťkové lapredotto v pouličním stánku? A co takový týden strávený mlsáním na čokoládovém festivalu? V posledních letech zažívá cestování za zahraničními kuchyněmi neboli gastroturistika prudký rozvoj. Podívejte se s námi tam, kde vašim chutím jistě vyhoví. 

Itálie: co region, to jiná pochoutka

RibollitaRibollita

Zapomeňme na pizzu a na spaghetti. Pojďme objevovat regionální speciality, protože právě krajová jídla nabízejí největší rozmanitost. Jiný kraj – jiný styl vaření.

„Každá oblast vyniká jinou místní specialitou. Navštěvujte menší místní obchody, případně řetězec Coop, který lokální potraviny prodává ve speciálních sekcích,“ doporučuje Pavel Volf, cestovatel a průvodce po Itálii a Římě z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. V obchodech snadno nakoupíte sýry typu mozzarela, parmezán či pecorino, parmskou šunku, vína z libovolné italské oblasti nebo třeba čtyři stovky nejrozmanitějších tvarů těstovin.

Na hotové speciality však vyrazte do restaurací. Sázkou na jistotu je Toskánsko, které se vyznačuje tradičními, stovkami let prověřenými recepty. Místní kuchyně je velmi jednoduchá, s důrazem na kvalitu a pohostinnost.

Lampredotto, skvělý pokrm z drštěk. Jedním z klasických pokrmů pocházejících původně z Florencie je Lampredotto: kulaté bílé pečivo v sobě ukrývá náplň z hovězích drštěk, podává se rozkrojené. „Název získalo Lampredotto podle ryby mihule, která zde žije ve vodách Arna a která svým tvarem i barvou přípomíná hovězí žaludek“, vysvětluje průvodkyně Barbora Šupíková z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. „Tento pokrm se připravuje a jí už od 15. století, kdy si ve Florencii a později i jinde v Toskánsku začali své první provozovny otevírat tzv. lampredátoři, tedy specialisté na zpracování hovězích vnitřností.“

Tato místní pochoutka se běžně prodává v malých pouličních stáncích v ulicích Florencie. Obzvlášť vyhlášené místo je stánek L'Antico Trippaio na Piazza de Cimatori nebo Trippaio del Porcellino, který je pár kroků od sochy prasete (porcellino), které si sahá na rypák pro štěstí.

Jestli nejste zrovna fanouškem pokrmů z vnitřností, vyzkoušejte další toskánskou specialitu jménem ribollita. Jedná se o zeleninovou polévku s kapustou, fazolkami a chlebem. Ribollita v překladu znamená „znovu povařená,“ díky čemuž je velmi hustá.

Podobně jako o české bramboračce se o ní říká, že čím víckrát polévku ohřejete, tím bude lepší. „Ochutnat ji můžete například v restauraci Trattoria da Garibardi, která je kousek od florentské baziliky San Lorenzo, takže jako dezert po večeři si můžete dát příjemnou procházku Florencií,“ doporučuje opět Bára Šupíková.

Francie: sen gurmánů i milovníků čokolády

Čokoládový festival v LyonuČokoládový festival v Lyonu

Gastronomie se ve francouzské kultuře stala důležitou součástí historického dědictví, na které jsou Francouzi patřičně hrdí a o které se i náležitě starají.

Chcete-li ochutnat to pravé francouzské, doporučujeme přizpůsobit se místním zvykům. „Francie je snem gurmánů, ovšem je třeba znát několik pravidel a najít ta správná místa,“ upozorňuje Veronika Uhrová, průvodkyně cestovatelského portálu Radynacestu.cz.

Od pekáren po řeznictví. Předně, projděte si místní obchůdky. „V každé francouzské vesnici se nachází pekárna (boulangerie), řeznictví (boucherie) a obchod s potravinami či smíšeným zbožím (épicerie, alimentation),“ doplňuje Veronika Uhrová. Ve Francii se nemusíte bát zajít na nákup potravin ani do supermarketů, které nabízí široký sortiment lokálních potravin.

„Co si však nesmíte nechat ujít, to jsou trhy, kde si můžete zakoupit ovoce, zeleninu, sýry, ryby, sladké delikatesy a další dobroty,“ říká Veronika Uhrová, která trhy osobně často navštěvuje. Ty vůbec nejpestřejší se nacházejí v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence.

Čokoládový festival. Ve francouzské gastronomii mají nezastupitelné místo sladké delikatesy a čokoláda. Největším festivalem čokolády je slavný Salon du Chocolat, který se letos koná od 28.října do 1.listopadu v Paříži v prostorách výstaviště Porte de Versailles. Bude zde reprezentováno 60 zemí z několika kontinentů a jedná se o největší slavnost čokolády na světě.

Unikátní speciality v lyonských buchons. Pravou a možná málo známou perlou francouzské kuchyně je Lyonu. Město na jihovýchodě Francie je obklopeno krajinou, která poskytuje ty nejlepší dostupné suroviny a pyšní se nejznámějším trhem s potravinami Les Halles de Lyon.

Najdete zde vše včetně malých stánků a restaurací s občerstvením, kde prodávají své zboží přední dodavatelé těch nejlepších restaurací v Lyonu. „V Lyonu najdete malé, většinou rodinné podniky nazývané bouchons. Podávají místní speciality, jež nenajdete nikde jinde na světě. Jíst v takové restauraci je opravdový zážitek na celý život,“ popisuje Veronika Uhrová. „Vřele doporučuji například restauraci Le Musée, která se nachází v samotném středu města nedaleko stanice metra Cordeliers.“

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Španělsko: tapas, symbol životního stylu

Ochutnejte tapasOchutnejte tapas

Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso.

Malý vládce tapas. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou tapas skvělou příležitostí, jak ochutnat co nejvíce specialit v průběhu jednoho večera. „Co jsou tapas? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. To jsou tapas!“ říká Dagmar Sedláčková, průvodkyně cestovatelského portálu Radynacestu.cz a specialistka na Španělsko.

Čtení na podobné témaTapas: ochutnejte maličkosti, na které se nezapomínáPřečíst

Tapas jsou ztělesněním španělského životního stylu. „Španělé večeří poměrně pozdě, běžně až kolem desáté hodiny večer. Aby přežili i do těchto pozdních hodin, není od věci po odpolední siestě vyrazit do barů a restaurací na něco malého. A jak jinak než s přáteli,“ doplňuje Dagmar Sedláčková. „V baru si dejte jednu dvě porce a sklenku vína a pak změňte lokál. Pozobávat, bavit se, objevovat, prostě žít, to je podstatou tapas!“

Na pořádek uvyklého návštěvníka ze střední Evropy může vykolejit halda použitích ubrousků válejících se na zemi. „Zavedený lokál ve Španělsku poznáte podle množství ubrousků na zemi. Čím více jich tam je, tím více je bar mezi místními obyvateli oblíbený.“ Dagmar Sedláčková osobně doporučuje například bar Sincopa v Barceloně, který najdete jen pár desítek metrů od pobřeží moře.

Japonsko: rýže i jedovaté ryby

Jedovatá ryba fuguJedovatá ryba fugu

Asi žádná kuchyně se od té naší neliší více než japonská. Velkou část místních surovin by běžný Evropan nedokázal sníst. Přesto, základem japonských jídel jsou kvalitní suroviny, zvláště Japonci si na ně obzvlášť potrpí. Rozhodnete-li se vydat na nákupy, určitě musíte navštívit největší rybí trh na světě – Cukidži v Tokiu.

Rýže jako pokrm i obětina. Ať se však vydáte kamkoli, zaručeně vás bude při vašem kulinářském poznávání provázet jedna surovina. Rýže. „Rýže je absolutním základem japonské kuchyně, má ale také důležitý historický a náboženský význam. V minulosti se používala jako platidlo a také sloužila a dodnes slouží coby obětina buddhistickým i šintoistickým božstvům,“ vypráví Barbora Klementová, specialistka na Japonsko z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. „Rýži budete v Japonsku dostávat buď v misce coby přílohu, nebo se s ní setkáte v nejrůznějších pokrmech,“ doplňuje.

Ryby, ryby, ryby. Všudypřítomné jsou v japonské kuchyni také ryby a mořské plody, na jejichž nejrůznější varianty narazíte na každém rohu. Popularita ryb vyplývá z geografického umístění Japonska, které je ostrovní zemí, ale také z historie. „V Japonsku byl po dlouhá staletí dodržován zákaz konzumace masa, který se ovšem nevztahoval na ryby, tak se staly základem japonské kuchyně.“ Rozmanitost ryb a mořských plodů, které Japonci pojídají, je takřka neuvěřitelná. Podle Barbory Klementové se v Japonsku běžně konzumuje na 3000 druhů ryb.

Další z gastronomických zvláštností Japonska je fakt, že zde s výjimkou turisticky zaměřených restaurací nenajdete podniky se všeobecnou nabídkou. Pravé japonské restaurace vždy bývají zaměřeny na jeden druh pokrmu v jeho nejrůznějších variacích.

Zkusíte fugu? „Pro opravdové gurmány, kteří mají navíc i špetku odvahy a mají rádi adrenalin, doporučuji restauraci Hamatou v Tokiu ve čtvrti Roppongi. Ta je vyhlášená kvůli přípravě známé fugu, ryby, která má smrtelně jedovaté vnitřnosti, ale vynikající maso. Smí ji připravovat pouze několik osvědčených licencovaných kuchařů. Chyba při přípravě znamená, že host pozře pokrm jedovatější než kyanid,“ doplňuje Barbara Klementová z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Ale což, netradiční gastronomický zážitek, podávaný většinou s omáčkou terijaki, nepřináší větší riziko než české houbaření. Dobrou chuť!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpna

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 36 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpna

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpna

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gastroturistika/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024