Aix-en-Provence: druhé nejkrásnější francouzské město

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 7. 2018 • Přečteno 15231x

Centrem města vede široký a naprosto jedinečný bulvár Cours Mirabeau.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Pařížskou eleganci a atmosféru levého břehu řeky Seiny najdete i mimo Paříž, konkrétně v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence, zkráceně a familiárně Aix. Široké bulváry lemované rozkvetlými platany a duby jsou obsypány malými kavárničkami, kde většinu času posedávají Francouzi anebo místní studenti. Univerzita Aix-Marseille čítá přes šedesát tisíc studentů a to je na bohémské a pohodové atmosféře města hodně poznat.

Staré město jako pěší zóna 

Fontaine d`Eau ChaudFontaine d`Eau Chaud

Centrem města vede široký a naprosto jedinečný bulvár Cours Mirabeau, hlavní nákupní a kavárenská třída. Celé centrum starého města je už dnes pěší zónou, na každých pár metrech najdete fontánu.

Na západní straně bulváru stojí eklektická Fontaine de la Rotonde se třemi sochami představujícími Spravedlnost, Umění a Architekturu, na východní straně najdete sochu krále Reného, který objímá hrozny muškátového vína, to je Fontaine du Roi René. A uprostřed se ukrývá poklad, mechový pahorek, ze kterého teče teplá voda – to je fontána Fontaine d`Eau Chaude.

Od hlavního bulváru Cours Mirabeau se město rozprostírá na obě strany. Jižně najdeme čtvrť Quartier Mazarin, která je plná historických domů a malebných zákoutí, za zmínku stojí zejména náměstíčko s názvem Place des Quatre-Dauphins s úžasnou fontánou.

V budovách dříve patřících k panství maltézských rytířů najdeme fascinující muzeum moderního umění Musée Granet. Tady jsou vystavena díla slavných malířů jako je Paul Klee, Claude Monet, Pablo Picasso, Paul Cézanne nebo Vincent Van Gogh.

Stará čtvrť a trhy

Tržnice ve městěTržnice ve městě

Na opačné, severní straně města najdeme spletitou síť ulic a uliček, které tvoří samotné staré město, tzv. Vieux Aix. Tady můžete bloudit uličkami celý den, fascinujících městských paláců, malebných zákoutí a náměstíček s kašnami je zde nepočítaně.

Celé město je přes týden, a hlavně v sobotu, přímo obsypáno stánky a všelijakými trhy, Aix je totiž proslaveno především úžasnými trhy s lokálními surovinami. Najdete tady vše od čerstvých ryb, sezónního ovoce a zeleniny, květin a oblečení, až po úžasné blešáky.

Centru starého města dominují čtyři impozantní stavby – kostel Madeleine, bývalá budova obilní burzy na place Richelme, budova radnice a katedrála St-Sauveur. Všechny tyto čtyři budovy jsou protkány uměním a vyzdobeny díly francouzských mistrů.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Paul Cézanne

Dílo Paula CézannaDílo Paula Cézanna

Celé Aix je protkáno uměním a na každém rohu narazíte na nějakou připomínku toho, že zde žil jeden z nejslavnějších francouzských impresionistů a "otec moderního umění", Paul Cézanne. Cézanne se zde narodil, skoro celý život zde tvořil a v Aix také zemřel, jako většina umělců té doby nepochopený, znevažovaný.

Aix je však na svého rodáka velmi hrdé, za zmínku proto stojí velmi zajímavý okruh Circuit de Cézanne, díky kterému se můžete vydat po umělcových stopách. Nevynecháte ani jeho ateliér Atelier Cézanne a terasovitou zahradu Terrain des Peintres, kde Cézanne i další umělci malovali horu Montagne Sainte-Victoire.

Mimo centrum města ještě můžete navštívit dva Cézannovy domy. Venkovskou usedlost Jas de Bouffan koupil Cézannův otec v roce 1859, tady vzniklo přes padesát olejomaleb a akvarelů. Koncem 19. století si Cézanne pronajal chatu kousek od lomu Bibémus, tady namaloval většinu svých obrazů  Montagne Sainte-Victoire.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aix-en-provence/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024