Vstupné do Grand Canyonu: Praktické rady na cestu do národního parku + kolik to bude stát?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 3. 2024 • Přečteno 17606x

Prohlédnout si geologickou kroniku, jak se jinak říká Grand Canyonu, je překvapivě poměrně levná záležitost. Ovšem záleží na tom, jak moc jste nároční.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Chystáte se poznat symbol a klenot amerického Jihozápadu, Velký kaňon řeky Colorado? Máme pro vás několik praktických rad a tipů k tomu, jak se zorientovat v nabídce místních aktivit a jak váš čas strávený na Grand Canyonu využít co nejlépe!

V Národním parku Grand Canyon s rozlohou téměř 3000 km2 se toho nabízí k vidění, poznání a zažití skutečně mnoho. Můžete si jen tak užívat vyhlídek na tento přírodní skvost a obdivovat nádherná zbarvení sedimentárních vrstev a rozměry tohoto velkolepého díla přírody. Nebo můžete kaňon zažít pěkně po svých a vyrazit na pěší túru – tehdy totiž poznáte kaňon skutečně „do hloubky“.

Nabízí se také nespoutané peřeje řeky Colorado, kterou lze sjíždět na raftu, a k nezapomenutelným zážitkům bezesporu patří také let helikoptérou. V neposlední řadě můžete zavítat do vesniček, historických budov a muzeí poblíž kaňonu. Pročtěte si tedy následující výběr toho nejlepšího, co Národní park Grand Canyon nabízí.

Čtení na podobné témaGrand Canyon: přírodní zázrak, který vám vezme dechPřečíst

Na sever nebo na jih?

Koryto Grand Canyonu rozděluje národní park na dvě části. Říká se jim Jižní hrana (South Rim) a Severní hrana (North Rim). Drtivá většina turistů jede na Grand Canyon zkrátka proto, aby se „podívala“ – stráví zde jeden nebo dva dny, během kterých objíždějí ty nejkrásnější vyhlídky, které se nacházejí jak na Jižní, tak na Severní hraně.

Volí přitom daleko častěji hranu jižní, protože je jednak snáze dostupná, jednak se u ní nachází lepší turistické zázemí a k jejím velkým výhodám patří i to, že je otevřená celoročně. Oproti tomu Severní hranu lze navštívit pouze v období od poloviny května do poloviny října kvůli silné sněhové pokrývce a obtížné dostupnosti v zimních měsících.

Co vidět na Jižní hraně?

Jižní hrana je třicetikilometrový úsek jižního okraje kaňonu, na kterém se nachází také vesnička Grand Canyon Village s turistickým zázemím, která je ideálním místem, kde vaši prohlídku národního parku začít. Od vesničky se pak vinou dvě silnice: Hermit Road západním směrem a Desert View Drive východním směrem.

Po těchto silnicích se mimo sezónu můžete dopravovat vlastním vozidlem, celoročně pak můžete využít místní kyvadlovou dopravu, tzv. shuttly, které zastavují na jednotlivých vyhlídkách podél obou silnic. A vyhlídky jsou to vskutku dech beroucí a z každé budete kaňon moci obdivovat trochu jinak.

Máte-li čas, stojí za to se také na chvíli zastavit ve vesničce Grand Canyon Village. Najdete tu návštěvnické centrum poskytující užitečné informace a mapky, možnosti občerstvení i ubytování. Pokud se vám bude chtít, vydejte se také na prohlídku historických budov ve vesničce. Navštivte například chatu Bright Angel Lodge ze třicátých let s malým muzeem věnovaným Fredu Harveyovi – člověku, který Grand Canyon přetvořil v turistickou destinaci.

Za prohlídku stojí také místní srubové nádraží Grand Canyon Depot nebo dům s názvem Hopi House, který má připomínat puebla amerických indiánů. Zastavit se můžete i v místním muzeu, Yavapai Geology Museum s modely kaňonu a informacemi o jeho vzniku. Součástí muzea je také pozorovatelna, ze které budete kaňon pod vámi obdivovat skrze obrovská okna.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Objevte Grand Canyon po svých

Jestliže vás láká pěší turistika, určitě vás potěší fakt, že v tomto národním parku najdete stezky všech stupňů obtížnosti, od těch vycházkových pro běžné chodce až po náročné sestupy pro fajnšmekry a zkušené turisty. Pokud se plánujete vydat na jednodenní pěší výlet, nepotřebujete k tomu žádné zvláštní povolení.

Pokud by však vaše túra měla trvat delší dobu a plánujete na území Grand Canyonu přenocovat ve volné přírodě, můžete tak učinit pouze s povolením, tzv. permit. Tato povolení vydává kancelář Backcountry Office – mějte ale na paměti, že o ně má zájem velké množství lidí a vydávaný počet je omezen. Vyřiďte si proto povolení s dostatečným předstihem, nejlépe ještě z domova prostřednictvím internetu.

S jednotlivými turistickými stezkami a trasami se můžete seznámit buď předem pomocí literatury a internetu, nebo přímo na místě v návštěvnických střediscích. Pro jednodenní vycházky malé náročnosti jsou vhodné především stezky Bright Angel Trail (celková délka 11 km) a South Kaibab Trail (celková délka 16 km).

Jejich výhodou je i to, že váš pochod můžete na několika místech přerušit a v klidu a bezpečně se vrátit zpět. Některé náročnější stezky vedou až na samé dno kaňonu, kde můžete přespat na tzv. Fantomově ranči (opět je nutná rezervace s dostatečným předstihem).

Nezapomenutelný rafting

Chcete-li se pustit do sjíždění peřejí řeky Colorado River, čeká vás skutečně nezapomenutelný zážitek. Řeka má na úseku dlouhém 365 km, na němž protéká kaňonem, více než 160 míst s peřejemi, přičemž nejvyšší měří více než 11 metrů.

Nicméně i o tento adrenalinový zážitek je enormní zájem, a tak je nutná rezervace zpravidla rok předem. Můžete tak učinit přes jednotlivé společnosti provozující rafting nebo přes webové stránky agentury Rivers & Oceans se sídlem v městečku Flagstaff, která se všemi těmito společnostmi spolupracuje.

Pohled na kaňon shora

Pokud se rozhodnete obdivovat kaňon pěkně shora, v jeho západní části se nalézá působivé skleněné dílo, tzv. Skywalk, které je magnetem pro všechny návštěvníky. Jedná se o skleněný most ve tvaru podkovy, který je zavěšený 1220 metrů nad dnem kaňonu, přičemž nad kaňonem ční v délce 21 metrů. Je skutečně vzrušujícím zážitkem uvědomovat si rozměry kaňonu přímo pod vašima nohama.

Zatoužíte-li se nad kaňonem vznášet ještě výš, užijte si panoramatický pohled z helikoptéry! Vyhlídkové lety se sice správa parku snaží kvůli hluku a negativnímu vlivu na životní prostředí omezit, nicméně stále zůstávají jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si Velký kaňon pořádně prohlédnout. Lety helikoptérou pořádá několik různých společností, dají se snadno rezervovat předem přes internet nebo zakoupit na místě.

Kdy se vydat a kolik mě to bude stát?

Mohli bychom říci, že v každém ročním období má pohled na kaňon něco do sebe. Na jaře zde kvetou pouštní rostliny, v letním slunci hraje vyprahlá krajina všemi barvami, na podzim je tu příjemné počasí a krajinu dokresluje padající listí a pohled na zasněžené hřebeny kaňonu je rovněž jedinečný.

Každému je jasné, že v hlavní letní turistické sezóně je tu největší nápor lidí, na druhou stranu ale právě tehdy plně fungují všechny turistické aktivity a jsou otevřená všechna místa a vyhlídky.

V zimě je tu pak návštěvníků výrazně méně, ale na spoustu míst se vůbec nedostanete. Záleží tedy pouze na vás, kterou skutečnost při výběru vhodného data vaší cesty upřednostníte. 

Vstupné do národního parku platí na sedm dní a s jednou vstupenkou můžete navštívit jak Severní, tak Jižní hranu.

K 1. 3. 2024 stojí vstupenka do Národního parku pro dospělého 20 USD, děti do patnácti let mají vstup zdarma. Cestujete-li vlastním autem, připlatíte si 35 USD za vozidlo, případně 30 USD za motocykl. Aktuální ceník vstupného si můžete ověřit na oficiálních stránkách parku.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/grand-canyon-vstupne/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024