Hvězdičky Michelin: znáte jejich tajemství?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2020 • Přečteno 2524x

Michelin – nejvyšší kulinární ocenění i značka pneumatik, která stála u zrodu nejproslulejšího gastronomického průvodce na světě. Jak to?

17 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Víte, že…

První restaurací v ČR s hvězdou Michelin byla již neexistující Allegro? Šéfkuchařem v ní byl Ital Andrea Accordi.

Možná už jste slyšeli o hvězdičkách Michelin. Možná jste viděli červenou cedulku Michelin na restauracích u nás i jinde ve světě. Možná víte, že označení nějak souvisí s kvalitou a prestiží. A možná taky znáte pneumatiky Michelin, takové ty s nafoukaným panáčkem jako maskotem. Myslíte, že je to pořád ten stejný Michelin? Ano! Pojďme zjistit, jak spolu nejlepší restaurace a pneumatiky souvisejí. 

Průvodce s názvem Michelin je jedním z nejproslulejších průvodců, kde se hledají informace zejména o vyhlášených restauracích. Doporučuje a hodnotí také nejlepší hotely a další podniky. 

Anonymní komisař hodnotí jídlo i atmosféru 

Cedulka s jednou hvězdou Michelin Cedulka s jednou hvězdou Michelin

Je to docela věda. Restaurací je v každém městě na světě hned několik, jak tedy vybrat ty nejlepší? Starají se o to nezávislí komisaři. Podniky navštěvují anonymně, tak aby o nich nikdo nevěděl. Zkrátka jako běžní návštěvníci. Tak jako třeba vy, kdybyste měli chuť do luxusní restaurace zavítat někde na cestách. 

Dnes už komisaři zdaleka nehodnotí pouze kvalitu nabízených pokrmů a výběr z jídelního, nápojového či vinného lístku či vstřícnost a profesionalitu obsluhy, ale i zařízení a vzhled restaurace nebo její celkovou atmosféru. Všechno se počítá. 

Kdo si ji zaslouží, získá hvězdu Michelin. A kdo si ji opravdu zaslouží, může najednou získat i dvě, anebo dokonce tři hvězdy – ale to už je opravdu spíš výjimka. Podnik se třemi hvězdami je skutečně exkluzivní a obvykle trvá měsíce, než se na zákazníka dostane řada, pokud si tam chce rezervovat stůl. 

Vysoká gastronomie jako zážitek

Návštěva michelinské restaurace je zážitekNávštěva michelinské restaurace je zážitek 

Tak jako tak se jedná o podniky s takzvanou vysokou gastronomií. Tomu odpovídá i patřičně vysoká cena nabízených jídel a nápojů. Nechodí se do nich ani tak kvůli zahnání hladu, ale za zážitkem, oslavit výjimečnou příležitost, poznat něco nového a exkluzivního a tak dále. Věřte, že za jedno několikachodové menu je v takových restauracích možné nechat i celou výplatu. 

Řeknete si, že všechny restaurace se ale přece neustále mění, mění svůj jídelníček, mění kuchaře… Ano, i s tím se počítá. Proto se komisaři do podniků rok co rok vracejí, a pokud nejsou spokojeni, hvězdičky můžou klidně i odebrat

Znáte animovaný film Ratatouille o geniální kryse, která chce vařit v luxusní restauraci? I v něm vystupují komisaři hodnotící úroveň restaurace. Mrkněte.  

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

A co ty pneumatiky? 

Pneumatiky Michelin s typickým panáčkem Pneumatiky Michelin s typickým panáčkem

Vrtá vám v hlavě, co můžou mít s nejlepší gastronomií společného pneumatiky Michelin? Jdeme na to. Francouzská firma Michelin je legendou ve výrobě pneumatik, a aby trochu podpořili prodej a potěšili své stávající i budoucí zákazníky, připravili knížečku – průvodce po hotelích a restauracích. A tenkrát také o tom, kde se ve Francii nacházejí třeba opravářské dílny. 

Šlo vlastně o rady pro motoristy: kam jet, kde se najíst, kde přespat, kde si v případě poruchy nechat opravit auto. A jako bonus typicky červená kniha obsahovala ze začátku i rady, jak zacházet s pneumatikami. Mohlo se hodit. 

Psal se rok 1900 a majitelé automobilů dostávali průvodce zdarma. Teprve později se za něj začalo platit, nejspíš aby si mohl udržet důvěru zákazníků. 

Vstříc gurmánskému zážitku 

Na jídlo je radost pohledět Na jídlo je radost pohledět

Seznam uvedených podniků se rozšiřoval, brzy se průvodce začal zaměřovat i na podniky mimo Francii a dnes vyjmenovává restaurace, hotely a další podniky z celého světa. Je jedno, jestli jedete do Paříže, do Kodaně či někam úplně jinam. Kvůli rozlišení mezi jednotlivými uvedenými místy byl zaveden systém jedné, dvou nebo tří hvězdiček, a navíc přibyla i různá označení Michelin pro podniky, které sice na hvězdičky nedosáhnou, ale zmínku v prestižním průvodci si zaslouží a je na ně spoleh. 

Chtěli byste nějakou tu restauraci zmíněnou v průvodci Michelin navštívit? Rozhlížejte se kolem, na cestách určitě na nějakou narazíte. A pokud chcete jít najisto a inspirovat se předem, pořiďte si průvodce anebo speciální aplikaci, kterou můžete mít vždy po ruce. 

Vstříc gurmánskému zážitku! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Anglie / Velká Británie pro rodiče a děti

Tajemství Londýna živě

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

Francie pro rodiče a děti

Do pohádky přes Paříž

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hvezdicky-michelin/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024