Kde a za kolik se najíst v Římě: rady a tipy na skvělou kávu, těstoviny i zmrzlinu v centru dění

Pavlína Sedláčková Pavlína Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 74314x

Poznáváte svět i skrze typickou kuchyni? Rady a tipy, kde se dobře najíst za příznivé ceny.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

V Říme jsou rozšířeny značky supermarketů Coop, Spar a Todis. Najdete v nich veškeré základní potraviny. Levněji tady nakoupíte i suvenýry v podobě sýrů a vín.

Italská kuchyně patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější kuchyně na světě. Italské restaurace najdete dnes téměř všude, avšak nikde jinde místní pochoutky nechutnají tak skvěle jako doma v Itálii. Jak vypadá takový Italův den „na talíři“?

Italské snídaně vás možná překvapí svou poměrně chudou skladbou. Nejčastěji snídají Italové pouze cappuccino, do kterého si namáčejí croissant, popřípadě sušenku. Cappuccino si dopřávají výhradně dopoledne. Odpoledne si dávají malé, silné a aromatické espresso, které objednáte jednoduchým „caffè“.

Pro větší kávu používají výraz caffè americano. Nejčastěji uvidíte místní dopřávat si kávu pouze na stojáka na baru. Pokud to chcete vyzkoušet, je nutné zaplatit u kasy a poté lístek předložit obsluze u kávy.

Jídelní lístek bývá rozdělen na předkrmy „antipasto“ – často to jsou zeleninové saláty nebo vařená a zapékaná zelenina, dále první chod „primo piatto“ – nejrůznější těstoviny nebo méně často polévky a druhý chodsecondo piatto“, což je maso, ryby, pizza apod.

Antipasto neboli římský předkrmAntipasto neboli římský předkrm

Oběd je spojený se siestou, která je přibližně mezi 13.–15. hodinou. Neodmyslitelnou součástí italské kuchyně je bílý chléb, který nesmí chybět u žádného stolu. Pokud vám stačí lehčí jídlo, nebojte se volit pouze první chod, většinou bývá dostatečně vydatný.

Čtení na podobné témaItalská kuchyně: je velice zdravá, jednoduchá na přípravu a opravdu hodně pestráPřečíst

Večeří se stejně jako v ostatních státech na jihu později, nejdříve od 19:30. V případě, že si v restauracích, které jsou na turisty připraveny, dáte jídlo dříve, samozřejmě vás obslouží. Před večeří si můžete dát některý z aperitivů například spritz, který se skládá z nahořklého likéru Aperol a Prosecca. Jako digestiv po jídle vyzkoušejte místní limoncello, ovocný likér z citrónové kůry.

Tip: 

Káva zakoupená na baru vás vyjde vždy levněji!

Exkluzivně v Římě: Pochoutky, které jinde nenajdete

Navštívíte-li hlavní město Itálie Řím, musíte vyzkoušet některý z typických pokrmů pro tento region. Jako předkrm si dopřejte pochoutku v podobě naložených artyčoků (carciofi) v olivovém oleji a čerstvých bylinkách.

Pikantní těstoviny s rajčatovou omáčkou all'arrabbiata nebo známé spaghetti carbonara budou skvělým prvním chodem.

Nechte si však dostatek místa, protože přichází hlavní chod – dršťky s ovčím sýrem (pecorino romano).

Své hodování můžete zakončit zákuskem tiramisu či sladkým ovocem.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Vatikán a jeho okolí: Tohle musíte ochutnat!

Gnocchi s pestemGnocchi s pestem

V okolí Vatikánu se vyplatí zastavit na jídlo v některé z restaurací v ulici Via Borgo Pio, která se nachází naproti služebnímu vchodu do Vatikánu.

Naleznete tu zařízení různých typů, pizzerie, trattorie i rychlá občerstvení, kde seženete pizzu i panini do ruky. V klasické restauraci, například Borgo Nuovo, pořídíte noky s pestem (gnocchi al pesto) za 12 €, pikantní těstoviny s rajčatovou omáčkou (penne all'arrabbiata) za 10 €, těstoviny s lososem a chřestem (fettuccine al salmone e asparagi) za 14 €.

Pro ty, kteří by si nevybrali z místních restaurací, se v blízkosti nachází také McDonald.

Po jídle doporučujeme zajít na výbornou kávu v ulici Via Vespasiano. Kavárna se jmenuje Caffè dei Papi. Za espresso u baru zaplatíte vždy okolo 1 €. Pokud byste dali přednost jednoduššímu občerstvení, neváhejte využít zdejší venkovní posezení. Těstoviny nebo pizzu nabízejí od 7 € – spaghetti alla carbonara, pivo značky Peroni lahev 0,33 l za 10 €.

Pokud se chcete zatoulat do italských uliček trochu hlouběji a zapadnout mezi místní, doporučujeme zabočit do uliček nedaleko Vatikánu. Výborné Luma Bistro najdete na ulici Via Otranto 27/29, Roma. Aktuální jídelníček je vždy na FB stránce a denně nabízí výběr z asi 6 jídel. Ceny jsou velice příznivé, neboť za polední nabídku dáte kolem 6 €. Sklenička domácího vína stojí 3 €.

Tip:

Menší supermarket Todis Roma najdete nedaleko Vatikánských zdí a seženete tady základní potraviny.

Náměstí Piazza Navona: Luxusní adresa, odpovídající ceny

Na tomto náměstí plném barokních skvostů počítejte s tím, že jsou v restauracích vyšší ceny. Občerstvení do ruky tady nenajdete, zato si můžete posedět venku s výhledem na Berniniho Fontátnu čtyř řek a kromě výborného jídla si vychutnat neopakovatelnou atmosféru tohoto místa.

Čtení na podobné témaPiazza Navona: ideální místo na randePřečíst

Na kafe k Bazilice svatého Petra v řetězech

Nedaleko baziliky se nachází Bar del Mose, kde dělají vynikající kávu. Narazíte tu na spoustu studentů, neboť se tu za rohem nachází univerzita. Káva na stojáka stojí 1 €, za cappuccino dáte příjemných 1,5 €. Kavárna nabízí také lehké občerstvení ve formě sandwichů, panini apod. Ceny se pohybují okolo 3 € a více.

Poobědvat ve stínu symbolu města – Kolosea

Italská kávaItalská káva

Okolí Kolosea je ideálním místem pro oběd. Na ulici Via di S. Giovanni in Laterano, která se nachází nedaleko tramvajové zastávky Piazza Del Colosseo, najdete bary, restaurace, rychlé občerstvení, zmrzlinárny i suvenýry.

Ceny jídel se samozřejmě odvíjí dle typu restauračního zařízení, který si zvolíte. V levnějších tratoriích stojí pizza od 5,50 €, těstoviny od 6 €, panini 5 €. Za dezert, například typické tiramisu zaplatíte 5 €.

Čtení na podobné témaKoloseum: turistické lákadlo, ale i místo plné příběhů o odvaze, touze a mociPřečíst

Pokud si chcete dopřát jenom něco malého, je tu z čeho vybírat – plné výlohy nejrůznějších sandwichů, panini, pizzy „al taglio“, ciabatt, bruschett a plněných calzone. Navíc tu dělají výborné smažené fritaty z bramborového těsta a plněné různými přísadami – sýrem, bylinkami, šunkou, rajčaty apod.

Ceny jsou příznivé, za panini do ruky tu zaplatíte okolo 3,5 €, smažené fritaty 1,5–2,5 € . V gelaterii neboli zmrzlinárně stojí porce zmrzliny 2,5 €.

Tip:

Za pěkného počasí si můžete koupit jídlo s sebou a vychutnat si ho v malém parčíku nedaleko hotelu Merkur.

Antická kavárnička u Španělských schodů

Proslulé módní prohlídky a nákupní třída Via Condoti – jedna z nejdražších ulic na světě, kde najdete butiky nejslavnějších italských návrhářů. Na začátku této třídy se nachází pozoruhodná kavárna, jedna z nejstarších v Itálii. Byla otevřena roku 1760 a nese název Antico Caffè Greco.

Je poměrně dost drahá, nicméně můžete nakouknout alespoň na interiér nebo si dát kávu u baru za standardní 1–2 €. Nevýhodou však je fakt, že tu nenarazíte na místní lidi. Díky veliké propagaci tohoto místa tam chodí především turisté.

Jste vybíraví? Na zmrzlinu k Pantheonu

Skvělá zmrzlinaSkvělá zmrzlina

U Pantheonu naleznete vyhlášenou kavárna Eustachio, kterou doporučují průvodci napříč kontinenty. Méně známá, ale stejně kvalitní je kavárna naproti Eustachia.

Itálie je neodmyslitelně spojená se zmrzlinou. Opravdu kvalitní zmrzlinu můžete ochutnat ve zmrzlinárně Giolitti, která se nachází v blízkosti vládních budov nedaleko Pantheonu.

Pokud byste si snad nevybrali, kousek od tohoto místa je zmrzlinárna Dell Palma, kde nabízejí 150 druhů zmrzliny a zatočený několikametrový chladící pult se vine přes celou prodejnu.

Restaurace Wanted ve čtvrti Rione Monti

V centru Říma se dá dobře najíst v restauraci Rione Monti, kde za hlavní chod v podobě opékaných brambor a grilovaného vepřového zaplatíte přibližně 14 €, lasagne stojí okolo 8 € a saláty od 6 €.

Dobrý oběd je třeba spláchnout něčím osvěžujícím. Čepují zde italské pivo značky Moretti, buďto světlé (chiara) nebo tmavé (la rossa), které pořídíte od 3 € . Plechovka coly, fanty či spritu stojí 3 € a voda 2 €. 

Slovníček vybraných italských pokrmů:

Bruschetta – směs z rajčat a dalších ingrediencí servírovaná na opečených bagetách,
baccala – treska,
frutta – ovoce,
formaggio – sýr,
focaccia – italský pečený chlebový výrobek podobný pizze,
gelato – zmrzlina,
patate bollite/fritte – vařené/opečené – smažené brambory,
pizza „al taglio“ – pizza na váhu,
pecorino – ovčí sýr,
calzone – závitek ve tvaru půlměsíce, který obsahuje například rajčata, mozzarellu nebo sýr ricotta a další,
carpaccio – vše, co je nakrájeno na tenké plátky a podáváno za syrova a doplněno studenou omáčkou,
ciabatta s mozzarellou, sýrem a sušenými rajčátky – teplý předkrm připravený z čerstvé ciabatty (italské bílé veky) potřené pestem, obložené mozzarellou a sušenými rajčaty,
frittata – těstoviny fusilli (tenké makarony, penne, rigatoni,...) spolu se zeleninou, zapečené s vejci, sýrem apod.,
cannoli – zákusek pocházející ze Sicílie. Jde o trubičky plněné sladkým krémem, který většinou obsahuje sýr ricotta.

Pavlína Sedláčková

Pavlína SedláčkováExpert Radynacestu.cz

Lákají mě cesty za poznáním a dobrodružstvím, ať už je cílová destinace jakákoliv.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kde-a-za-kolik-se-najist-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024