Pantheon: Monumentální doklad římského stavitelství

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28252x

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě.

Vyberte si z našich 21 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Víte, že…

K rozebírání výzdoby Pantheonu docházelo mj. na popud tehdy vládnoucích představitelů z rodu Barberini? V Římě se proto začalo říkat, že „quod non fecerunt Barbari, fecerunt Barberini“, tedy „co neudělali barbaři, udělali Barberiniové“.

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě. Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a díky své mohutnosti je považován za nejvýznamnější doklad římského stavitelství.

Pantheon v překladu znamená nejsvětější místo, přičemž pan znamená všichnitheos znamená bůh. Původně zde stála svatyně s pravoúhlým půdorysem, tu však zničil požár. Dnešní podoba Pantheonu pochází z roku 125 (některé zdroje uvádějí 128), kdy byla na příkaz císaře Hadriána dokončena nová stavba.

Jak stavba vypadá?

Už zvenku si uděláte představu o obrovských rozměrech kopule na vrcholku budovy. Tato kopule je považována za velmi výrazný architektonický počin římských stavitelů, neboť se jedná o největší klenbu, jaká byla kdy postavena.

Světlo se dovnitř dostává přes tzv. okulus, což je 9 metrů široký otvor v klenbě, který zároveň měl i důvod duchovní, neboť umožňoval přítomným rozjímat při pohledu na nebesa. Zajímavých je i dvacet dva děr v mramorové podlaze, které slouží k odvádění vody.

Pantheon tvoří velká kruhová dvorana s přilehlou vstupní předsíní, která se může pochlubit šestnácti monolitickými sloupy s korintskými hlavicemi. Tyto sloupy dosahují výšky 12 metrů a jsou zachovány z předchozí svatyně, jsou vždy z jednoho kusu kamene.

Nejsme obyčejná cestovka ...
  • ŽÁDNÁ MASOVKAPrůměrně 15 cestovatelů na jeden zájezd. Pro pohodovou atmosféru.
  • SKRYTÁ MÍSTAMáme vlastní koncept. Poznáte i místa, o kterých se běžně nepíše.
  • NADŠENÍ PRŮVODCIChválí nám je všichni. Jsou to profíci, kteří v cizině žili a milují cestování.
  • MYSLÍME DOPŘEDUVčas rezervujeme vstupenky a jsme připraveni na vše s předstihem.

Co je uvnitř Pantheonu?

Dnes se zde nacházejí například hrobky králů Viktora Emanuela II. a Umberta I. či hrobka Raffaela. Pantheon byl několikrát vyloupen a poničen. Naštěstí prostor ve štítu portálu nade dveřmi je stále ozdoben bronzovým reliéfem a také obrovské bronzové dveře zůstaly zachovány.

Dnes Pantheon vypadá jako v druhém století, jen mramorová výzdoba interiéru není zcela původní. Navštivte velkolepý Pantheon, který vám dá tu nejlepší představu, jak kdysi vypadal antický Řím.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pantheon-rim/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!