Fontána čtyř řek: sochy říčních bohů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29363x

Na římském náměstí Piazza Navona se nachází výjimečný Berniniho sochařský počin, Fontána čtyř řek.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Přímo uprostřed římského náměstí Piazza Navona se nachází originální fontána z dílny slavného italského sochaře Gian Lorenza Berniniho z roku 1651. Fontána čtyř řek, italsky Fontana dei Quattro Fiumi, která byla postavena pro papeže Innocenta X., stojí před vstupem do kostela Sant' Agnese in Agone a kousek od Palazzo Pamphilj, bývalého paláce papeže Innocenta X. a rodiny Pamphilij. 

Složení fontány

Ze středu kašny vystupují travertinové kameny, které podpírají sochy říčních bohů, nad nimiž se tyčí egyptský obelisk. Na úplném vrcholku obelisku je umístěna holubice s olivovou ratolestí v zobáčku, symbol rodiny Pamphilj. Sochy říčních bohů reprezentují čtyři velké světové řeky z kontinentů, v nichž měl papež duchovní autoritu.

Nil symbolizuje Afriku, Dunaj Evropu, Ganga Asii a Río de la Plata představuje Ameriku. Kašna je velmi bohatě zdobena zvířaty, ovocem a květinami, které ukrývají spoustu významů.

Symbolika soch

Symbolika se projevuje i v sochách samých, například Ganga drží dlouhé veslo, které představuje splavnost. Socha Nilu je částečně zakrytá, protože tehdy nebylo známo, kde Nil pramení. Dunaj se dotýká papežského erbu, což vyjadřuje, že je nejbližší řekou k Římu. Río de la Plata sedí na mincích, které reprezentují bohatství Ameriky, ale zároveň je vystrašená hadem, který symbolizuje, že ono bohatství by mohlo být ukradeno.

Do 17. století, kdy byla fontána slavnostně odhalena, v Římě neexistovaly fontány takové krásy a pompéznosti. Kromě výzdoby, která souvisela s papežskými symboly, měly totiž fontány zcela pragmatické využití, zásobovaly místní obyvatele vodou. 

Pokud máte rádi romantickou atmosféru, vydejte se na prohlídku fontány i náměstí Piazza Navona v podvečer, kdy zapadá slunce a krása tohoto místa je ještě působivější.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/fontana-ctyr-rek/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024