Kde a za kolik se v Paříži najíst? Praktický průvodce jídelníčkem francouzské metropole

Pavlína Sedláčková Pavlína Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 66157x

Nemáte představu o tom, kolik si do Paříže přichystat peněz na jídlo? Poradíme vám!

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Ve Francii není neobvyklé večeřet 3 hodiny? Stolování je společenskou událostí. 

Jedete s námi na prodloužený víkend do Paříže a nemáte představu, jaké ceny za jídlo očekávat? Chcete si vychutnat kávu či sklenku vína přímo v centru historického města nebo ochutnat tradiční francouzskou kuchyni? Právě vám přinášíme několik praktických rad, kde se můžete v Paříži dobře najíst, napít a kolik vás to bude stát. 

Paříž je poměrně cenově náročná destinace, která ovšem nabízí nepřeberné množství zařízení v různých cenových kategoriích. Je samozřejmě pouze na vás, zvolíte-li luxusní restauraci, kde servírují několik chodů, či si vystačíte s bistrem nabízejícím jednoduché posezení venku, nebo si dáte lehké občerstvení v kavárně. Nedopřát si gastronomický zážitek a neochutnat typickou francouzskou kuchyni, by byl ovšem nenapravitelný hřích…

Brasserie

Brasserie většinou nabízejí typické francouzské pokrmyBrasserie většinou nabízejí typické francouzské pokrmy

Tradiční domácí jídelny tzv. brasserie většinou nabízejí typické francouzské pokrmy za zvýhodněné ceny. Pokud vám přes poledne stačí pouze menší občerstvení v podobě sendviče, je venkovní bistro tou správnou volbou, jak ušetřit a zároveň si nenechat ujít ani moment z ruchu pařížské metropole.

Crêperie

Nenechte si ujít tradiční palačinkuNenechte si ujít tradiční palačinku

Za návštěvu stojí také některá z neodolatelných palačinkáren (tzv. crêperie), kde můžete vyzkoušet tradiční francouzské palačinky. Ty bývají servírovány například s čokoládou, ořechy, džemem či plněny čerstvým ovocem. Ceny se liší podle typu náplně.

Patisserie

V cukrárně určitě ochutnejte makronkyV cukrárně určitě ochutnejte makronky

Milovníkům sladkého jistě učarují místní cukrárny (patisserie), kam vás naláká vůně čerstvě napečených makronek, dortů a dalšího sladkého pečiva. 

Boulangerie

V pekárně zakoupíte vždy čerstvé bagetyV pekárně zakoupíte vždy čerstvé bagety

V pekárně (boulangerie) doporučujeme koupit čerstvou bagetu, která se výborně hodí k tradičním francouzským sýrům a vínu. Její cena se pohybuje okolo 3,50 €.

Kvalitní vína i sýry si můžete nakoupit v některém z místních obchůdků. Ze značek sýrů doporučujeme Brie, Reblochon, Camembert, Roquefort.

V programu našich zájezdů je vždy na občerstvení vyhrazen dostatek času. Průvodce vám doporučí a ukáže, kde stojí za to něco místního ochutnat a třeba i výrazně ušetřit. Počítejte ovšem s tím, že ceny v turisticky vyhledávaných lokalitách jsou až dvakrát vyšší než v ostatních částech Paříže. Tady je malá ukázka. 

1. Montmartre a jeho okolí 

Co vám nabízejí restaurace na Montmartru?Co vám nabízejí restaurace na Montmartru?

Pokud si budete chtít zajít v okolí Montmartru do restaurace, počítejte s tím, že za menu, které se skládá z předkrmu, hlavního chodu a dezertu zaplatíte od 15 do 30 €. Zpravidla si můžete zvolit mezi několika pokrmy. Obědové menu v jedné z brasserií může vypadat například následovně – cibulová polévka, hovězí dušená pečeně a jako dezert jablkový koláč (vše 16,50 €). Karafu vína si můžete dát za cenu od 5 €.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Kolik co stojí: 

HLAVNÍ JÍDLA, PŘEDKRMY, SALÁTY, MENŠÍ OBČERSTVENÍ

špagety Napoletana 11,50 € plněná omeleta od 8 €
boloňské lasagne 16 € salát dle denní nabídky 7–16 €
pizza Margarita 11 € sendvič se sýrem a šunkou 9,80 €
polévka dne 7,80 € quiche 13 €
párek s hranolky 9,30 €
sýrový talíř od 8 €

NÁPOJE, DEZERTY

pivo – Amstel 4,50 € malé, 9 € velké zmrzlinový pohár 7,50 €
káva espresso 3 € ostatní dezerty 9–14 €
cappuccino 5,50 €
horká čokoláda 5 €
cola, fanta malá 4,50 €, velká (0,5 l) 8 €
min. voda 4,50 €
čerstvě lisované džusy – 6,50 €          

PALAČINKÁRNA (take away okno)

různé druhy – základní s cukrem, džemem, nutela, nutela+banán, oříšky – 2,50–5 €

Rada pro vás:

Pokud si budete chtít dát karafu vody, musíte si objednat „karaf“, jinak vám budou na stůl nosit drahé balené vody. Kohoutková voda v karafě je zdarma. 

2. Eiffelova věž

Občerstvení u Eiffelovy věžeObčerstvení u Eiffelovy věže

V okolí Eiffelovy věže si můžete vychutnat kávu nebo něco malého k zakousnutí, doporučujeme však vynechat stánky přímo pod věží a popojít na ulici, která je souběžná s Martovými poli, kde se nachází kavárny a restaurace i s venkovním posezením, kde si v klidu můžete sednout i na podzim, protože většina teras, je vyhřívaných.

Kavárničky najdete také hned za východním pilířem Eiffelovky. Ulice, která vede paralelně s Martovými poli je plná obchůdků se suvenýry a posázená dalšími vyhlášenými kavárničkami.

Perfektní snídaně na způsob „brunch“, kde si můžete dát vyhlášený croissant, díky kterému vám spadne ruka až na zem pod záplavou másla, skvělou bagetu, omeletu a k tomu kávičku čí výbornou horkou čokoláda a džus pořídíte za cenu cca 13 €.

Kolik co stojí: 

PŘEDKRMY, SALÁTY, MENŠÍ OBČERSTVENÍ  NÁPOJE 

sendvič od 3,50 € sklenička vína  (14 cl) od 2,60 €
panini  od 4 € šampaňské (14 cl) 5 €
káva od 2 € mojito 5 €

PALAČINKÁRNA (take away okno)

palačinky sladké různé druhy od 3 €
palačinky se slanou náplní od 4 €

Rada pro vás: 

Restaurace v okolí Eiffelovky jsou poněkud dražší, protože se nachází na jednom z nejdražších městských obvodů v Paříži. Právě 7. městský obvod totiž patří mezi ty nejzámožnější. Pokud na gurmánských zážitcích přeci jen nehodláte šetřit, doporučujeme restauraci La Taverna na ulici Champ de Mars č. p. 22. Tříchodové menu tady vyjde od 30 € nahoru, ale rozhodně nebudete litovat.

Čtení na podobné témaEiffelova věž: praktické informace – jak se dostat nahoru, ušetřit čas a co všechno uvidítePřečíst

3. Louvre

V Tulirejských zahradách, kousek od Louvru, se taky dobře najíteV Tulirejských zahradách, kousek od Louvru, se taky dobře najíte

Pokud by vám při návštěvě jednoho z nejslavnějších muzeí vyhládlo, nemusíte se obávat. V přízemí Louvru se nachází dostatek bufetů, kde můžete vybírat ze základního občerstvení až po mezinárodní kuchyni. Podává se tady například paella s mořskými plody za 12 €. Všude nabízí skvěle vypadající sladké dezerty, například citronový nebo kakaový koláč, který stojí od 4 €. Mimo jiné zde najdete i McDonald's.

Kolik co stojí: 

PŘEDKRMY, SALÁTY, MENŠÍ OBČERSTVENÍ 

italský salát 15 €
Caesar salát 15 €
talíř hranolek 6 €
menu – sandwich nebo pizza + nápoj + dezert okolo 10 €

NÁPOJE, DEZERTY

pivo malé 5, velké 8 €, palačinky od 5 €
alko koktejly od 8 €, muffin 4,50 €
nealko koktejly 5 €
espresso 2,50 €
cappuccino 4 €
cola nebo džus od 5 € 

Rada pro vás:

Nemarněte čas, který můžete strávit obdivováním uměleckých děl, hledáním levnějšího bufetu v okolí. U Louvru opravdu moc jiných možností není a uvnitř se dá najíst slušně a za dobrý peníz.

4. Versailles

Ve Versailles je několik restauracíVe Versailles je několik restaurací

Budete-li si chtít vychutnat jídlo v některé z restaurací ve Versailles, za dvouchodové menu, které obsahuje hlavní chod a dezert či hlavní chod a předkrm, zaplatíte okolo 20 €. Dětské menu pak stojí zhruba polovinu.

Restaurace se rovněž nachází přímo v prostorách zahrad, kde bývá celkem plno, proto vždy doporučujeme dopřát si jídlo v centru města, než do zahrad zavítáte. V případě krásného počasí se vyplatí nakoupit si na místní tržnici francouzské speciality, se kterými si pak uděláte přímo královský piknik uprostřed zahrad.

Kolik co stojí: 

HLAVNÍ JÍDLA, PŘEDKRMY, SALÁTY, MENŠÍ OBČERSTVENÍ 

předkrmy 12,50 € hranolky 2,60 €
ryby nebo maso 21 € sandwich od 3,50 €
pizza od 10 € panini od 4,50 €
saláty od 8 €

NÁPOJE, DEZERTY

soda, džus 3 € zmrzlina 3 €
espresso 2 € nanuk 3 €
čaj 3 € dezerty od 4 € (koláče, dorty)
čokoláda 3,50 €
cappuccino 3,50 €
pivo velké od 7,50 €

Rada pro vás:

Za návštěvu také stojí místní palačinkárna, která se nachází v centru města, nikoli u zámku. Menu za 11 €  se skládá například ze slané palačinky plněné špenátem a sýrem, sladké palačinky podávané s kaštanovo-jablečným pyré, polité čokoládou a šlehačkou s kopečkem zmrzliny a jako nápoj tradiční cidre (čtěte sídr). Vždy můžete volit jednotlivé náplně palačinek.

Čtení na podobné téma10 tipů, jak strávit ve Versailles příjemný den: Co musíte vidět, zažít a kolik to bude stát?Přečíst

5. Latinská čtvrť – náš TIP!

La petite Bouclerie v Latinské čtvrtiLa petite Bouclerie v Latinské čtvrti

Jednoznačně jedno z nejlepších a nejlevnějších míst, kde se můžete najíst. Dokonce i samotní Pařížané se sem sjíždí z různých obvodů, aby tady strávili svou obědovou pauzu.

Latinská čtvrť se nachází na 5. městském obvodu a je zde asi největší koncentrace typických francouzských restaurací s tradiční kuchyní, kde si můžete dopřát tříchodové menu od 10 do 30 €. A opravdu je z čeho vybírat. Můžete si tady dopřát šneky, kohouta na víně, tradiční burgundské hovězí, žabí stehýnka, Raclette, Tartiflette, Fondue, ale i tradiční Galette – palačinky z pohanky a spoustu dalších.

Sáhnout můžete také po nejrůznějších specialitách francouzských regionů nebo pařížských specialitách. Vyhlášená je i zahraniční kuchyně z místních restaurací, kde například studenti chodí na ten nejlepší kebab v Paříži. Obrovská hromada grilovaného masa za symbolickou cenu 4 € naláká jistě i vás. Latinská čtvrť svou nabídkou potěší ale i milovníky thajského jídla, pizzerií nebo restaurací v retro stylu s typickými americkými burgery.

Rada pro vás:

Navštivte alespoň jednu ze tří nejoblíbenějších restaurací v Latinské čtvrti. A které to jsou? Na ulici de la Harpe: La petite Bouclerie (menu od 10 €), na ulici Galande: Le centre du monde (menu od 14 €), na Quai de la tournelle: L´oie qui fume (menu od 12 €).

V L´oie qui fume si pochutnáte za příjemné cenyV L´oie qui fume si pochutnáte za příjemné ceny

Pořád nevíte, co si v Paříži dáte? Naši průvodci doporučují nevynechat konfitovanou kachnu na pomerančích se zeleninou a opékaným bramborem. Avšak ve většině případů je potřeba objednat si ji dopředu, neboť její příprava je časově dost náročná. Nejlepší kachnu pak podávají na Montmartru.

*Ceny jsou pouze orientační a vždy záleží na vámi zvoleném podniku.

Pavlína Sedláčková

Pavlína SedláčkováExpert Radynacestu.cz

Lákají mě cesty za poznáním a dobrodružstvím, ať už je cílová destinace jakákoliv.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kde-a-za-kolik-se-v-parizi-najist/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024