Kilmartin Glen: údolí s nejdůležitějším prehistorickým nalezištěm Skotska

Helena Svatoňová Helena Svatoňová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2019 • Přečteno 4048x

V údolí se nachází něco kolem 150 kusů jednotlivých prehistorických monumentů.

Zajímá vás prehistorie? Doba tak dávná, že nikdy nebudeme s jistotou vědět, co se stalo, k čemu to slouží, kdo to postavil? Na světě existuje spousta prehistorických památek, mezi které se řadí např. Stonehenge. Památky na dávné doby najdete i v zapadlých koutech Skotska.

Kilmartin Glen je jedno z nich. Nachází se v kraji Argyll nedaleko poloostrova Kintyre. V podstatě se jedná o údolí s nejdůležitějším prehistorickým nalezištěm z období neolitu a doby bronzové na skotské pevnině vůbec.

Na co se můžete těšit?

V údolí se nachází spousta monumentůV údolí se nachází spousta monumentů

V údolí se nachází něco kolem 150 kusů jednotlivých prehistorických monumentů: stojící kameny, kruhové neolitické stavby, malé rakve či schránky na kosti, kamenné mohyly a lineární hřbitov.

Některé z nich, včetně obyčejných kusů skal, jsou ozdobeny značkami „cup  & ring“, tedy kruhových čar a malých jamek, které jsou typické jak pro Británii, tak i část Evropy, dokonce i Ameriky, Austrálie... Nejstarší značky pochází z Indie.

Asi nejzajímavější a také nejlépe přehledný je tzv. lineární hřbitov, na kterém jsou kamenné mohyly seřazeny v délce přes 3 míle (téměř 5 km). 5 pohřebních mohyl pochází původně z doby bronzové. Co přesně představují, zůstane navždy jen spekulací.

Kam dál na výzvědy?

Exponáty v muzeuExponáty v muzeu

Ve vesnici Kilmartin se nachází museum, Kilmartin Museum, ve kterém najdete možné vysvětlení historie těchto kilmartinských kamenů a vůbec přehled světově známých prehistorických památek.

V tamním obchodě s knihami a suvenýry si můžete odpočinout u šálku kávy či typického ostrovního nápoje – čaje s mlékem.

Helena Svatoňová

Helena SvatoňováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kilmartin-glen/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024