Glen Coe: přírodní krása divokého kraje s krvavou minulostí

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 4. 2017 • Přečteno 10510x

Údolí je dlouhé okolo 16 kilometrů a jeho majitelem je z větší části National Trust for Scotland.

Vyberte si z našich zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

V celém Skotsku nenajdete krásnější a divočejší místo, než je turisty oblíbený Glen Coe. Glen znamená ve skotštině údolí, a právě toto údolí obehnané horami nabízí jedinečný turistický zážitek. Vydejte se s námi do krajiny, jejíž půda nasála krev lidí během masakru na konci 17. století.

Nedotčená příroda Glen Coe

Po silnici A82 dojede každý cestovatel, horolezec či milovník přírody do Glen Coe. Údolí je obehnané horami, skalními výběžky a neporušenou skotskou přírodou. Není divu, že právě tento kout Skotska si zamilovali různí badatelé, spisovatelé, básníci a režiséři.

Když se natáčel celovečerní film Harry Potter a vězeň z Azkabanu, třetí z celkem sedmi dílů série o slavném kouzelníkovi, rozhodl se filmový štáb natáčet některé scény právě v Glen Coe. Někdy se tomuto místu přezdívá „plačící údolí“, protože skrz vysoké hory na planinu neproniknou sluneční paprsky.

Čtení na podobné témaHarry Potter: Co skrývá čarodějný sirotek z Bradavic?Přečíst

O to tajemnější a drsnější atmosféru údolí má, čehož si jsou vědomi i filmoví tvůrci a režiséři. Údolí je dlouhé okolo 16 kilometrů a jeho majitelem je z větší části National Trust for Scotland. V Glen Coe je možné kempovat, pozorovat přírodu, šplhat po turistických stezkách, vzít si horolezeckou výbavu a podívat se na údolí z výšky či se jen chvíli pozastavit a nechat se zcela pohltit drsnou skotskou přírodou, která v sobě skrývá něco nádherného.

Temná doba Stuartovců

Toto krásné a tajemné údolí není jen místem, kde můžete obdivovat rostlinné druhy, pestrou faunu a divokou přírodu. Místo pamatuje i krvavou řež, která se odehrála v roce 1692. Sedmnácté století je dobou panování rodu Stuartovců. Po popravě Karla I. Stuarta se po odmlce vrací na trůn jeho nejstarší syn Karel II. Stuart.

Ten se ale nedočkal legitimních potomků, takže poté, co umírá, trůn přejde do rukou jeho mladšího bratra Jakuba, který na něj usedá v roce 1685 coby král Jakub II. Ten má z prvního manželství dvě dcery: Marii a Annu. Jeho druhé manželství však pro anglický národ nepřináší nic dobrého. Většina lidí vyznává anglikánskou církev, kdežto panovník se svojí novou manželkou jsou katolíci.

Politická situace je v zemi napjatá. Pokud by se králi narodil z druhého manželství syn, jeho nejstarší dcera by byla v následovnictví o trůn přesunuta na druhé místo. Tím by se jejich novým králem stal katolík a země se velice obávala, co by tento krok přinesl. Mnoho lidí ale věřilo, že král už svůj život nějak dožije a vytouženého potomka se nedočká.

Jaké bylo pro všechny překvapení, když jeho manželka porodila zdravého syna! To už se skupina odpůrců radila, jak situaci vyřešit. Poprosí Viléma Oranžského, manžela Jakubovy dcery Marie, zdali by nemohl proti králi podniknout určité kroky. Vilém souhlasí, a tak je po třech letech panování král Jakub II. během revoluce poražen a utíká se svojí novou rodinou z Anglie. Vilém III. Oranžský se stává anglickým králem.

Ve Skotsku po dlouhá staletí žily rodinné klany, které slíbily věrnost jedinému anglickému králi, Jakubovi II. Podporovaly ho a stály na jeho straně i po vojenské stránce. Mezitím, co byl král ve Francii, spojil se s klany Vilém III., s tím, že jim udělí milost, pokud se s ním spojí.

Přísaha měla proběhnout před očima soudce, kdy se rodinné klany zavázaly slíbit králi poslušnost a spojenectví. Stačilo podepsat jeden dokument. Jediný podpis od každého náčelníka klanu.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Krvavý masakr v Glen Coe

Tato oblast je spojená s krvavou historiíTato oblast je spojená s krvavou historií

Vilém III. Oranžský si stanovil termín, do kdy musí být listina příslušnými klany podepsána. Šibeniční datum znělo 1. leden roku 1692. Rodinné klany poslaly dopis do Francie, aby je jejich král Jakub II. podpořil a napsal jim, jaké kroky mají učinit. Jakub věděl, že do data určeného pro podpis nestihne Viléma svrhnout z trůnu.

Odepsal tak do Skotska, ať dokument podepíšou. Jenomže než se dopisy doručily, než Jakub promyslel strategii, uplynula dlouhá doba. Odpověď přišla až v prosinci a náčelníci klanů si uvědomili, že nemají moc času. Někteří ještě vyčkávali do poslední chvíle, jestli se něco nezmění, ale když viděli, že k žádné změně nedošlo, dokument podepsali.

Alastair z klanu MacDonaldů se rozhodl pro podpis poslední prosincový den. Ovšem byl s dokumentem na špatném místě u špatné osoby. Ta mu sdělila, že musí jet urychleně do jiného města, protože pouze tam mu dokument přijmou. Na cestu dostal dopis, který mu potvrzoval, že dorazil včas. Když svůj slib předal, Alastairovi se ulevilo a vrátil se domů k rodině.

Některým lidem to nedalo a začali do případu strkat nos. A tak se stalo, že časného únorového rána byl celý klan v Glen Coe vyvražděn. Při krvavém masakru zemřela necelá stovka jeho příslušníků. Glen Coe byl totiž původně součástí majetku klanu MacDonaldů. Král chtěl tímto hrůzostrašným činem vyděsit ostatní klany a zajistit si jejich poslušnost. Dodnes se říká, že se údolím ozývá pláč a nářek zoufalých lidí.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. července



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/glen-coe/



Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z Skotska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024