Palác Scone: korunovační místo skotských králů, tajemný Kámen osudu a obrovský strom z Ameriky

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 4. 2017 • Přečteno 9314x

Hlavním architektem paláce byl William Atkinson, o kterém se říkalo, že je mistrem gotického umění.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Palác Scone leží kousek od města Perth ve Skotsku. Jedná se o zcela obyčejný palác s neobyčejnou a bohatou historií. Právě zde byli korunováni skotští králové, na tomto místě se nacházel středověký klášter a právě odsud odvezl během anglické invaze král Edvard I. Kámen osudu. Návštěva paláce je obrovským skokem do tajemné minulosti a jeho návštěva stojí určitě za to.

Původní klášter a vesnice Scone

Už legendární zakladatel Skotska Kenneth Mac Alpin věřil v sílu své země, která původně nesla název říše Alba. Jednalo se vlastně o předchůdce dnešního Skotska. Právě ve Scone bylo Skotsko sjednoceno a ve 12. století zde založil král Alexander I. augustiniánské převorství.

O 55 let později se převorství stalo důležitým opatstvím. V té době vznikla okolo kláštera i vesnice a Scone se stalo v rané historii hlavním městem Skotska, tedy spíše se jednalo o centrum království ve středověkém slova smyslu. Opatství zaniklo v 16. století během skotské reformace, jejíž horliví zastánci opatství napadli a nechali ho vyhořet do základů.

Dnešní sídlo Scone

Poté, co bylo opatství zničeno a vesnice Scone postupně zanikla, byla celá oblast přičleněna k hrabství Gowrie, kde započala výstavba paláce v 16. století. Dnešní podoba paláce je dílem třetího hraběte z Mansfieldu, Davida Murraye, který nechal celé sídlo kompletně v roce 1803 přestavět do gotické podoby.

Celá oprava a rekonstrukce ho stála úctyhodných 60 000 liber a trvalo celých devět let, než byla stavba dokončena. Hlavním architektem paláce byl William Atkinson, o kterém se říkalo, že je mistrem gotického umění. Dodnes je palác v dědictví rodu hrabat z Mansfieldu a od roku 1966 je Scone otevřeno veřejnosti.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Kámen osudu (The Stone of Destiny)

Kámen SconeKámen Scone

Pokud bychom hledali největší mystérium v dějinách Skotska, není lepší než právě tajemný Kámen osudu. Jedná se o symbol Skotska a kámen, na kterém byli korunováni skotští králové. Až do roku 1296 byl korunovační kámen umístěn v areálu kláštera Scone.

Na něm slavnostně přísahali během korunovace všichni skotští panovníci, a stal se tak symbolem nejen králů, ale i obyčejných lidí. Během anglické invaze byl však tento kámen odvezen do Londýna králem Edvardem I. Král nechal kámen vsadit do právě nového korunovačního křesla umístěného ve Westminsterském opatství.

Tak se tedy stalo, že Skotsko ztratilo svoji nejcennější relikvii a Anglie tak získala legendární kámen, na kterém bylo v průběhu dějin korunováno několik anglických panovníků. V průběhu staletí vznikla řada otázek ohledně pravosti kamene. Legenda vypráví, že mniši, kteří měli svého informátora, se o anglické invazi dozvěděli včas a stihli pravý kámen ukrýt a nahradit ho kopií.

V tom případě je Kámen osudu někde stále ukryt a čeká jen na nalezení. Jiná varianta se vztahuje do dnešních dob, kdy se v roce 1950 skupinka skotských vlastenců vloupala do Westminsterského opatství a kámen ukradla. Byl nalezen až po nějaké době a začalo se spekulovat o tom, zdali je to originál.

Diplomatické tahanice byly nakonec rozhodnuty ve prospěch Skotska a Kámen osudu byl ve vší slávě navrácen do své rodné země. Dnes jej můžete obdivovat na hradě v Edinburghu, kde je umístěn na čestném místě hned vedle korunovačních klenotů.

David Douglas a pár rostlinných semen

V roce 1799 se narodil ve vesnici Scone David Douglas, významný skotský botanik. Při toulkách po zahradách paláce Scone neminete obrovský strom, známý jako Douglaska tisolistá. Jedná se o druhý nejvyšší strom světa a roste hlavně na území Severní Ameriky.

Byl to právě milovník rostlinných druhů, David Douglas, kdo ze svých cest po americkém kontinentě dovezl pár semen do Skotska, kde je v roce 1826 zasadil. Významný botanik má na svém kontě objevy více než 200 druhů rostlin, z nichž valnou část dovezl do Evropy.

Černošská Belle a její jediný portrét na zámku Scone

Objevte krásy paláce SconeObjevte krásy paláce Scone

Dido Elizabeth Belle se narodila otrokyni Marii. Jejím otcem byl admirál sir John Lindsay, který děvčátko ve 4 letech přivezl do Skotska a svěřil je do péče svému strýci. William Murray, první hrabě z Mansfieldu, nemohl mít se svojí manželkou děti. Vychovávali vedle Belle i svou neteř Elizabeth.

Děvčata vyrůstala spolu na sídle kousek od Londýna. V paláci Scone se nachází krásný portrét mladičké Elizabeth a její černošské sestřenice Belle. Jedná se pravděpodobně o jediný obraz dívky. Její příběh byl natočen v roce 2013 pod názvem Belle.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-scone/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024