Hrad Stirling: jeden z nejokázalejších hradů Skotska působí nedobytným dojmem

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2017 • Přečteno 15882x

Při procházce starými ulicemi Stirlingu uchvátí turisty Mar’s Wark, zchátralé ruiny někdejšího paláce skotského regenta, hraběte z Mar.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Skotsko je zemí, která chytne za srdce všechny návštěvníky a turisty, kteří milují staré hrady a sídla obklopená divokou přírodou. Když se nad Skotskem prohání vítr a déšť, není o tajemnou a strašidelnou atmosféru nouze. Severozápadně od hlavního města Skotska, Edinburghu, leží malé městečko Stirling, kterému vévodí stejnojmenný hrad na skále.

Jeho historie je dlouhá a tajemná, hrad se stal dějištěm nejvýznamnějších událostí skotského národa.

Historie královského hradu

Vstup do hraduVstup do hradu

Archeologové a historikové se dodnes nemohou shodnout, kdy byla vlastně oblast poprvé obývána a kdo základy mohutného hradu položil. Dle jedné teorie byl Stirling obsazen už v dobách římských, kdy zde byla údajně postavena první pevnost. První dochovaná zmínka o hradu pochází z roku 1110, kdy zde král Alexander I. postavil základy hradu.

Jeho bratr David se po jeho smrti ujal panování a Stirling se stal důležitým centrem kultury. Ve 13. století, kdy probíhala válka o nezávislost země, hrad měnil své majitele. Chvíli na hradě sídlili Angličané, chvíli Skotové. Ovšem skoro všechny dochované budovy pocházejí převážně z 15.–17. století.

O jeho největší rozkvět se zasloužili především králové Jakubové: Jakub IV., Jakub V. a Jakub VI. Poté, co došlo v 17. století ke spojení koruny, se královská rodina přestěhovala do Londýna a hrad začal postupně upadat. Chvíli se Stirling využíval jako vězení, vojenské centrum i kasárny.

V dnešní době se jedná o památku, která je s historií Skotska svázána tak, jak jen to je vůbec možné. Pro obyvatele je Stirling místem, kde si připomínají, kdo vlastně jsou.

Místo nejdůležitějších událostí

Slavný mostSlavný most

Stirling zažil v roce 1297 důležitou bitvu, ve které vedl William Wallace Skoty proti Angličanům v bitvě u stirlingského mostu. Most se sice do dnešních dob nedochoval, Skotové si však místo slavné výhry připomínají dodnes. O 17 let později nedaleko Stirlingu zvítězilo Skotsko opět nad Angličany, tentokrát pod vedením Roberta Bruce, jehož socha se nachází na hradě.

V září roku 1543 se stal hrad místem korunovace mladé Marie Stuartovny. Marie Stuartovna, jejíž syn se stal anglickým králem, byla popravena z nařízení anglické královny Alžběty I. Její syn Jakub VI. uspořádal na hradě slavnost na počest křtin svého nejstaršího syna Jindřicha. Jakub VI. vládl nejenom Skotsku, ale také Anglii coby Jakub I. Jelikož jeho syn Jindřich zemřel v mládí na břišní tyfus, trůnu se ujal jeho druhorozený syn Karel.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Staré město Stirling

Staré domy ve městěStaré domy ve městě

Staré město, jemuž dominuje hrad, je obehnáno hradbami, které měly za úkol ochránit Marii Stuartovnu před anglickým králem Jindřichem VIII., který si usmyslel, že se stane manželkou jeho syna. Jedná se tak o jednu z nejlépe dochovaných ochranných hradeb v celém Skotsku.

Při procházce starými ulicemi Stirlingu uchvátí turisty Mar’s Wark, zchátralé ruiny někdejšího paláce skotského regenta, hraběte z Mar. Dalším sídlem, které se dochovalo, je Agryll’s Lodging, renesanční palác, který nechal postavit první hrabě ze Stirlingu. V pozdějších dobách našla tato budova využití coby vojenská nemocnice či ubytovna.

Nejen hrad, ale i samotné město působí dojmem, že čas se zde zastavil v dobách dávno minulých. Při objevování Skotska by tato místa neměl žádný cestovatel minout.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stirling/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024