Londýn na kole: poradíme vám, kde a za kolik si kolo můžete půjčit a na co si dát pozor

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13249x

Až půl milionu lidí denně využije kolo jako prostředek své přepravy.

Vyberte si z našich 86 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

...se jízdním kolům k zapůjčení v Londýně říká „Borisky“? Podle Borise Johnsona, londýnského starosty, který zavedení těchto kol velmi výrazně podporoval. 

V průběhu posledních 15 let se v Londýně rozmohla móda jízdy na kole. Uvádí se, že až půl milionu lidí denně využije kolo jako pohodlný prostředek své přepravy. V roce 2010 k tomuto trendu výrazně přispěla banka Barclays, která finančně sponzorovala výstavbu stanovišť, výrobu a instalaci jízdních kol k zapůjčení. V dubnu 2015 převzala tento sponzoring banka Santander.

Každému, kdo by toužil poznat Londýn ze sedla jízdního kola, je k dispozici k zápůjčce 11 500 kusů na více než 740 stanovištích, která jsou po celém městě rozeseta ve vzdálenosti ne větší než 500 metrů od sebe. Minimálním půjčovným na 24 hodin jsou 2 libry. Abyste si kolo mohli pronajmout, musí vám být minimálně 18 let, abyste jej mohli řídit, musíte dosáhnout minimálně 14 let.

Jak si kolo půjčit?

Pokud máte zájem vyzkoušet v Londýně jízdu na kole, stačí vyhledat jejich nejbližší stanoviště, která jsou v centru města doslova na každém kroku. Na dotykové obrazovce zvolte „Hire a cycle“, vložte svou kreditní nebo debetní kartu do terminálu a po zaplacení 2 liber si odeberte přidělený číselný kód.

Na jednu platební kartu si můžete pronajmout až 4 kola, každé z nich však pod svým vlastním číselným kódem. Kolo si na základě tohoto kódu musíte vyzvednout do 10 minut, v opačném případě ztratí svou platnost.

Ještě před jízdou

Před vyzvednutím kola si zkontrolujte funkčnost brzd, zvonku a stav pneumatik. Poté zadejte u stojanu vámi vybraného kola přidělený číselný kód a po rozsvícení zeleného světýlka si ho odeberte. Všechna kola jsou vybavena světly, která se při jízdě zapnou automaticky.

Jak kolo vrátit?

Kolo můžete vrátit na kterékoliv volné stanoviště kdekoli ve městě. Zasuňte jej do volného stojanu a vyčkejte na zelené světýlko, až poté je kolo bezpečně upevněno a vráceno a počítání času zastaveno. Poté se musíte znovu zaregistrovat vložením vaší platební karty do terminálu, kde vám v případě překročení doby půjčovného zdarma, bude odečtena příslušná částka.

Pokud jste na vašem kole zaznamenali závadu, která znemožňuje bezpečnou jízdu, zvolte na stanovišti možnost „Fault“ a otočte sedátko do obrácené polohy. Usnadníte tím možnost jeho opravy.

Na kolik vás kolo vyjde?

Půjčovné na 24 hodin stojí sice pouhé 2 libry, ale musíte pro to dodržet určitá pravidla: Každou půlhodinu musíte kolo zaregistrovat neboli zaparkovat na některém ze stanovišť, pokud toto do 30 minut nestihnete, začínají se vám účtovat další 2 libry. Pozor! Doba půjčovného začíná běžet zaplacením v terminálu, ne až se začátkem fyzického užívání kola.

Kolo musíte do 24 hodin zcela vrátit a váš kód se stává neplatným. V opačném případě vám bude naúčtována pokuta 300 liber. Nezapomeňte, že údaje vaší platební karty jsou známy.

Příklady půjčovného

1. Kolo si pronajmete na 24 hodin, pojedete na něm 15 minut a vrátíte jej na libovolné stanoviště. Později si pronajmete jiné kolo na jiném místě a využijete jej na dalších 22 minut jízdy. Za celý den jsou vám tedy naúčtovány pouhé 2 libry.

2. Kolo si pronajmete opět na 24 hodin, ale využijete jej na souvislou 50minutovou jízdu. Na jiném stanovišti si půjčíte další kolo a ujedete na něm v kuse 35 minut. Za celý den je vám tedy naúčtováno 6 liber: 2 libry půjčovné + 4 libry za 2× jízdu delší než 30 minut.

3. Kolo si půjčíte na 24 hodin a budete na něm jezdit 2 hodiny v kuse. Celkově vám bude naúčtováno 8 liber: 2 libry půjčovné + 6 liber za 3× jízdu delší než 30 minut (prvních 30 minut je zdarma).

Bezpečnost především

V centru Londýna se samozřejmě nevyhnete velkému provozu, obzvlášť v dopravních špičkách, kdy ve všedních dnech jezdí lidé do práce a z práce. Především v těchto hodinách a obecně na podzim a v zimě je při jízdě na kole třeba věnovat zvýšenou pozornost svému okolí.

Zejména pro cizince je nejnáročnější zvyknout si na provoz vedený vlevo. S tím souvisí i největší počet nehod cyklistů. Proto řiďte radši pomalu a při odbočování či přejíždění křižovatky, se pro jistotu rozhlížejte na obě strany.

Jízda po chodníku je zakázána, proto využívejte výhradně cyklostezek. V centru Londýna jich během posledních let výrazně přibývá.

Buďte viděni! Refle×ní prvky na oblečení zvláště při soumraku a večer jsou více než žádoucí. 

Chraňte se přilbou. Ta sice není v UK při jízdě na kole povinná, přesto se však doporučuje. Vyhýbejte se jízdě v těsné blízkosti velkých vozidel, autobusů či kamionů. Možnost, že se objevíte v jejich slepém úhlu, je zde větší než u osobních aut.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 86 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londyn-na-kole/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!