Londýn na kole: poradíme vám, kde a za kolik si kolo můžete půjčit a na co si dát pozor

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 17528x

Až půl milionu lidí denně využije kolo jako prostředek své přepravy.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

...se jízdním kolům k zapůjčení v Londýně říká „Borisky“? Podle Borise Johnsona, londýnského starosty, který zavedení těchto kol velmi výrazně podporoval. 

V průběhu posledních 15 let se v Londýně rozmohla móda jízdy na kole. Uvádí se, že až půl milionu lidí denně využije kolo jako pohodlný prostředek své přepravy. V roce 2010 k tomuto trendu výrazně přispěla banka Barclays, která finančně sponzorovala výstavbu stanovišť, výrobu a instalaci jízdních kol k zapůjčení. V dubnu 2015 převzala tento sponzoring banka Santander.

Každému, kdo by toužil poznat Londýn ze sedla jízdního kola, je k dispozici k zápůjčce 11 500 kusů na více než 740 stanovištích, která jsou po celém městě rozeseta ve vzdálenosti ne větší než 500 metrů od sebe. Minimálním půjčovným na 24 hodin jsou 2 libry. Abyste si kolo mohli pronajmout, musí vám být minimálně 18 let, abyste jej mohli řídit, musíte dosáhnout minimálně 14 let.

Jak si kolo půjčit?

Pokud máte zájem vyzkoušet v Londýně jízdu na kole, stačí vyhledat jejich nejbližší stanoviště, která jsou v centru města doslova na každém kroku. Na dotykové obrazovce zvolte „Hire a cycle“, vložte svou kreditní nebo debetní kartu do terminálu a po zaplacení 2 liber si odeberte přidělený číselný kód.

Na jednu platební kartu si můžete pronajmout až 4 kola, každé z nich však pod svým vlastním číselným kódem. Kolo si na základě tohoto kódu musíte vyzvednout do 10 minut, v opačném případě ztratí svou platnost.

Ještě před jízdou

Před vyzvednutím kola si zkontrolujte funkčnost brzd, zvonku a stav pneumatik. Poté zadejte u stojanu vámi vybraného kola přidělený číselný kód a po rozsvícení zeleného světýlka si ho odeberte. Všechna kola jsou vybavena světly, která se při jízdě zapnou automaticky.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Jak kolo vrátit?

Kolo můžete vrátit na kterékoliv volné stanoviště kdekoli ve městě. Zasuňte jej do volného stojanu a vyčkejte na zelené světýlko, až poté je kolo bezpečně upevněno a vráceno a počítání času zastaveno. Poté se musíte znovu zaregistrovat vložením vaší platební karty do terminálu, kde vám v případě překročení doby půjčovného zdarma, bude odečtena příslušná částka.

Pokud jste na vašem kole zaznamenali závadu, která znemožňuje bezpečnou jízdu, zvolte na stanovišti možnost „Fault“ a otočte sedátko do obrácené polohy. Usnadníte tím možnost jeho opravy.

Na kolik vás kolo vyjde?

Půjčovné na 24 hodin stojí sice pouhé 2 libry, ale musíte pro to dodržet určitá pravidla: Každou půlhodinu musíte kolo zaregistrovat neboli zaparkovat na některém ze stanovišť, pokud toto do 30 minut nestihnete, začínají se vám účtovat další 2 libry. Pozor! Doba půjčovného začíná běžet zaplacením v terminálu, ne až se začátkem fyzického užívání kola.

Kolo musíte do 24 hodin zcela vrátit a váš kód se stává neplatným. V opačném případě vám bude naúčtována pokuta 300 liber. Nezapomeňte, že údaje vaší platební karty jsou známy.

Příklady půjčovného

1. Kolo si pronajmete na 24 hodin, pojedete na něm 15 minut a vrátíte jej na libovolné stanoviště. Později si pronajmete jiné kolo na jiném místě a využijete jej na dalších 22 minut jízdy. Za celý den jsou vám tedy naúčtovány pouhé 2 libry.

2. Kolo si pronajmete opět na 24 hodin, ale využijete jej na souvislou 50minutovou jízdu. Na jiném stanovišti si půjčíte další kolo a ujedete na něm v kuse 35 minut. Za celý den je vám tedy naúčtováno 6 liber: 2 libry půjčovné + 4 libry za 2× jízdu delší než 30 minut.

3. Kolo si půjčíte na 24 hodin a budete na něm jezdit 2 hodiny v kuse. Celkově vám bude naúčtováno 8 liber: 2 libry půjčovné + 6 liber za 3× jízdu delší než 30 minut (prvních 30 minut je zdarma).

Bezpečnost především

V centru Londýna se samozřejmě nevyhnete velkému provozu, obzvlášť v dopravních špičkách, kdy ve všedních dnech jezdí lidé do práce a z práce. Především v těchto hodinách a obecně na podzim a v zimě je při jízdě na kole třeba věnovat zvýšenou pozornost svému okolí.

Zejména pro cizince je nejnáročnější zvyknout si na provoz vedený vlevo. S tím souvisí i největší počet nehod cyklistů. Proto řiďte radši pomalu a při odbočování či přejíždění křižovatky, se pro jistotu rozhlížejte na obě strany.

Jízda po chodníku je zakázána, proto využívejte výhradně cyklostezek. V centru Londýna jich během posledních let výrazně přibývá.

Buďte viděni! Refle×ní prvky na oblečení zvláště při soumraku a večer jsou více než žádoucí. 

Chraňte se přilbou. Ta sice není v UK při jízdě na kole povinná, přesto se však doporučuje. Vyhýbejte se jízdě v těsné blízkosti velkých vozidel, autobusů či kamionů. Možnost, že se objevíte v jejich slepém úhlu, je zde větší než u osobních aut.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londyn-na-kole/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024