TOP nákupy v Londýně: Kde se nejlépe obléknete, najíte nebo pořídíte dárky?

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 1. 2022 • Přečteno 18620x

Covent Garden, Portobello Road, Borough Market... To jsou místa zastavení v Londýně, která by správný shopaholic měl znát. A níže se dočtete proč!

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Nejvýhodnější ceny na visačkách exkluzivního oblečení objevíte zejména na konci letních prázdnin a po Vánocích (obvykle celý leden).

Rádi nakupujete, ale neradi ztrácíte čas hledáním nejlepších obchodů ve městě? Udělali jsme to za vás! Londýn je plný rozmanitých nákupních možností a přívětivých míst, kde obdivně vzdechnete nad bohatou nabídkou, ale i nad jejich výjimečnou atmosférou, neotřelým designem či historií. Připraveni? Jde se „shopovat“!

Milujete pouliční trhy, kde se u stánků můžete probírat neuvěřitelným množstvím věcí? Pak určitě neopomeňte navštívit Portobello Road market. Bižuterie nejrozličnějšího druhu, oděvy od triček po kabáty, extravagantní boty, ale zároveň i zboží mnohem „duchovnější“ povahy – staré i nové knihy rozličného zaměření i kvalitní starožitnosti.

Nejlepší den na návštěvu tohoto trhu je sobota – kromě kamenných obchodů, které jsou otevřené po celý týden, je střed ulice přeplněný nejrůznějšími stánky.

Kdo by si nevybavil Hugh Granta, jak trhem prochází ve filmu „Notting Hill“. I ikonické modré dveře vedoucí do Williamova bytu, kde se tísnily desítky novinářů – ty, na rozdíl od fabule filmu, jsou skutečné a vedly do bytu autora scénáře filmu, Richarda Curtise.  

Ano, mluvím o domu 280 Westbourne Park Road – dnes originální dveře ale už neuvidíte – byly prodány v aukci a nový majitel, který měl dost okukujících turistů, si pořídil dveře černé.

Harrods: Místo, kde nakupuje královna

Nejluxusnější a nejslavnější obchodní dům na světě – Harrods Nejluxusnější a nejslavnější obchodní dům na světě – Harrods

Chcete nakupovat tam, kde britská královna? Pak nemůžete opominout jeden z nejslavnějších obchodních domů světa – Harrods. Kromě luxusního zboží dbá tento největší obchodní dům v Evropě i na kulturu prodeje – pokud přijdete v roztrhaném nebo špinavém oblečení, může se vám stát, jako třeba Kylie Minogue, že vás portýři nevpustí dál.

No a projet se eskalátorem po egyptském schodišti, které končí u památníku princezny Diany a jejího přítele Dodi Al-Fayeda, se také nepoštěstí leckde. Vždyť tento obchodní dům jeho rodině nějakou dobu patřil.

Ale zpět k nabídce: můžete tu pořídit dechberoucí večerní šaty, ale i kvalitní botasky na chození – třeba po Londýně. Dámám rády poradí elegantní asistentky s koupí kosmetiky a parfémů, které, pohodlně usazené v lehátku, mohou na místě vyzkoušet.

A když vám po nákupech vyhládne, není nic lehčího než zajít do Food Hall a okusit z nabídky od mořských plodů až po rafinované moučníky.

Oxford Street a Regent Street

Londýnskou Regent Street si jednoduše musí zamilovat všichni milovníci nakupování!Londýnskou Regent Street si jednoduše musí zamilovat všichni milovníci nakupování!

Dvě tradiční ulice vhodné k nákupům. Najdete tu obrovské obchodní domy, které zaberou celý blok, i malé obchůdky. Mezi známé značky patří Selfridges s více jak stoletou tradicí nebo John Lewis and Partners – obchodní dům, který získal ocenění za výrobky v oblasti „útulného domova“ od samotné královny Alžběty II. a byl jmenován oficiálním dodavatelem upomínkových předmětů pro olympiádu v Londýně r. 2012.

Když se budete procházet oddělením potřeb pro domácnost, zatají se vám dech nad tím, co všechno je možné vymyslet. Ačkoli poslední roky velkým obchodním řetězcům opravdu nepřejí, a ani ony se nevyhnuly snížení počtu obchodů a zaměstnanců, budovy obou řetězců stále vévodí Oxford Street.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Street food číslo jedna

Borough Market se chce stát „nejzelenějším“ místem k nákupům ve Spojeném královstvíBorough Market se chce stát „nejzelenějším“ místem k nákupům ve Spojeném království

Street food je velmi oblíbená atrakce dnešní doby. I když Británie nevyniká teplým podnebím, brzy pochopíte, že místním to rozhodně nebrání v tom, užívat si jídla pod širou oblohou.

Dvě nejznámější oblasti jsou London Borough Market – nejstarší trh v Londýně, a Camden Market – tam můžete spojit kulinářský zážitek i s nákupem oděvů – svůdné prádlo, spousty triček, kožené bundy, originální boty – na své si přijdou příznivci punk a heavy metalu nebo zkrátka ti, co netouží po obvyklé konfekci, a přitom nechtějí utratit spoustu peněz.

Ale vraťme se k jídlu. Co je tu jiného než v českých ulicích? Na trzích uvidíte obrovské železné woky naplněné dobrotami z různých koutů světa – thajská, korejská, vietnamská kuchyně tu konkuruje už „klasické“ čínské.

Velký výběr bude i pro vegetariány. A najdete i klasickou britskou pochoutku „jacket potato“ – velký brambor pečený ve slupce s roztodivnými náplněmi. Za sebe doporučuji tuňáka s kukuřicí.

Co na závěr? Třeba čokoládový muffin – to vám dodá energii k dalšímu objevování Londýna.

Slevy, slevy a zase ty slevy! 

Piccadilly Circus je jednou z hlavních nákupních zónPiccadilly Circus je jednou z hlavních nákupních zón

A teď známé slevy. Těmi se to v Londýně jen hemží. Tradiční jsou ty povánoční a pak začátkem července. Pro sportovce mám jeden tip – přímo na Piccadilly Circus je obchod Lillywhites – 5 pater pouze potřeb pro sport – mikiny, kalhoty, boty pro nejrůznější sporty, tašky. A často za lepší ceny než u nás.

O obchodním domu Primark slyšela jistě řada z vás, jedna pobočka je dokonce i v Praze. Ale teď jsme zase na Oxford Street. Tento řetězec vzbuzuje velké emoce – někdo jím pohrdá, jiný je ochoten stát fronty. Ano, je to tak trochu „studentský“ obchod – něco jako u nás „vše za třicet“, a s kulturou prodeje si příliš hlavu nelámou. Ale občas se i tam poštěstí pěkný kousek. Jeden můj úlovek z tohoto obchodu vzbuzuje pochvalné reakce už pár let.

Mekka stánkařů Covent Garden

Covent GardenCovent Garden

Když mluvíme o trzích v Londýně, nelze vynechat tradiční Covent Garden. Velké obchodní domy tady nenajdete, spíš menší, ale o to útulnější krámky. Určitě navštivte obchod společnosti Whittard – tradiční prodejce vysoce kvalitního čaje, kávy i čokolády. Můžete si tu i šálek lahodného moku dát. K tomu prozkoumat nejrůznější hrníčky a náčiní pro milovníky těchto nápojů – i nějaký ten dárek z cesty do Londýna se může hodit.

Ale to není vše, co Covent Garden nabízí. Jsou tu stánky umělců, kteří prodávají ručně malované šátky, netradiční kravaty nebo žánrové obrázky. Čas můžete strávit i v některé z místních restaurací, zajít si na typicky anglický odpolední čaj se sušenkami a smetanou nebo důmyslnými jednohubkami. A v některém obchůdku s čokoládou nakonec okusit anglickou specialitu – fudge. Sladká pochoutka mnoha příchutí – vanilka, jahoda, karamel a... samozřejmě čokoláda. Mňam, už se mi sbíhají sliny!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 14 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-mista-pro-nakupy-v-londyne-kde-se-obleknete-najite-nebo-poridite-originalni-darky/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024