Primark v Londýně a nejen on: tipy, jak a kde výhodně nakoupit

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 51601x

Londýn nabízí mnoho možností kde výhodně nakoupit.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Britští obchodníci často odmítají přijímat padesátilibrové bankovky, proto si už ve směnárně řekněte o bankovky nižší hodnoty.

Londýn je bezpochyby město, které vám poskytne nejen pohled na britskou historii plnou památek, ale nabízí také parádní „shopping“ v pravém slova smyslu. Cestovat do Británie za nákupy se vyplatí, a pokud chcete sehnat značky, které u nás běžně nejsou, koupit věci ve slevě, koupit něco nevšedního nebo vyzkoušet britskou kuchyni, pak to platí dvojnásob. Připravte si peněženky – shoppingmánie začíná!

Nejznámější nákupní třídou v Londýně je bezpochyby Oxford Street. Nakoupit tady můžete jak v luxusních domech, tak v obchodech s levným oblečením. A jak se sem dostanete? Ulice je dlouhá zhruba 3 kilometry. Nejlépe se k ní dopravíte metrem. Stanice metra se jmenuje Oxford Circus a nachází se přímo uprostřed této rušné ulice.

Vystoupit je možné i na okrajích ulice, a to na stanicích metra Tottenham Court Road nebo Marble Arch. Na obou koncích se nacházejí proslulé obchody s levným oblečením – obchodní domy Primark, ve kterých nakoupíte za příznivé librové ceny vše od drobných doplňků, přes společenské šaty, až po boty.

Do Primarku jen se svatou trpělivostí

Nejvýhodnější nákupy = PrimarkNejvýhodnější nákupy = Primark

Kdo chce nakupovat v Primarku, musí se obrnit trpělivostí, protože řady na pokladnách a na kabinky jsou nekonečné. Do kabinky si smíte vzít pouze 8 kusů, proto je lepší vybírat rovnou oblečení, které nemusíte zkoušet. Co ale můžete koupit bez zkoušení? Například pyžama. Pro srovnání: v Česku koupíte pyžama s Disney motivy za cenu okolo 700 Kč, v Primarku je koupíte okolo 5 liber (při kurzu 34 liber tak zaplatíte 170 Kč). Třeba právě pyžama, prodávaná ovázaná stužkou, jsou dobrým tipem na dárek.

A zase ty odlišné velikosti...

V Anglii platí pro číslování velikostí jiná pravidlaV Anglii platí pro číslování velikostí jiná pravidla

Pokud nebudete oblečení zkoušet nebo nakupujete pro někoho, koho nemáte úplně v oku, dávejte velký pozor na číslování, protože konfekční velikosti mají v Anglii zkrátka jinak značené. Pokud nosíte doma velikost L odpovídá to britské 14, 16. Velikost M je potom 10, 12 a S je 6, 8.

Ani pánové nemusí zoufat, že by si na slavné Oxford Street nevybrali. Obchodní dům Primark vyhradil celé patro mužům a také dětem. Otevírací doba je od pondělí do pátku od 8:00 do 22:00, v sobotu od 8:00 do 21:00 a v neděli od 12:00 do 18:00 hodin. Ovšem doporučujeme jít nakupovat hned po ránu.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Andílkem Victoriaʼs secret

Takto to vypadá ve Victoria´s secretTakto to vypadá ve Victoria´s secret

Světově proslulým obchodem je dům Victoriaʼs secret. Značka, která se pyšní luxusním spodním prádlem, tradičně předváděným na přehlídkových molech nejznámějšími topmodelkami jako je Adriana Lima, Heidi Klum, Daniela Peštová, Karolína Kurková, Miranda Kerr či Gisele Bündchen. Určitě jste alespoň jedno ze slavných jmen slyšeli, tak proč nevyzkoušet spodní prádlo, ve kterém se snoubí pohodlí s elegancí na vlastní kůži?

Značka Victoriaʼs secret je u nás těžko k sehnání a když už se vám přece jen povede nějaký kousek najít, je cenově úplně jinde než v Anglii. Spoustu peněz totiž zaplatíte za clo. Zato v Londýně si toto luxusní prádlo můžete pořídit za ceny srovnatelné s kvalitními českými podprsenkami a kalhotkami.

Otevírací doba je od pondělí do soboty od 10:00 do 21:00, v neděli od 12:00 do 18:00 hodin. Budete nadšeni velkým výběrem, úchvatným interiérem i ochotou personálu. Ovšem pozor! Anglické číslování podprsenek je opět jiné než u nás, ale ochotně vás přeměří a pomůžou najít tu správnou velikost.

Mezi dalšími obchody na Oxford street, do kterých můžete zavítat, jsou různé sportovní a módní značky jako Next, River Island, Top Shop, H&M a spousta dalších. Otevírací doba je podobná jako u výše zmíněných obchodů.

Jak se vyhnout davům? 

Obchodní centrum Westfield znamená klidný nákupObchodní centrum Westfield znamená klidný nákup

Pokud byste se chtěli vyhnout davům proudícím po Oxford Street, zavítejte do obchodního centra Westfield. Dostanete se tam nejsnáze metrem. Na stanici Stratford vystoupíte a ocitnete se přímo v prostorách obchodního centra! Westfield nabízí víceméně ty samé značky, které jsou na proslulé Oxford Street. Nechybí tady ani slavný Primark.

Čtení na podobné témaLevné nákupy v Londýně: Kam za oblečením a dárky za výhodné ceny?Přečíst

Pokud máte rádi kvalitní sportovní značky jako Nike, Puma, Adidas, Reebok či Lonsdale zavítejte na Picadilly Circus (stejnojmenná stanice metra) do obchodu s názvem Lillywhites! Překvapí vás jistě, jak levně zde můžete pořídit značkové boty a až budete odcházet z obchodu s teniskami Adidas za deset liber, věřte, že se otočíte a půjdete to projít ještě jednou, co kdyby náhodou... Otevírací doba je od pondělí do soboty od 9:30 do 22:00, v neděli od 11:45 do 18:00 hodin.

Z Picadilly Circus to máte kousek na známou Regent Street, ulici, kde chodil do kavárny Café Royal Oskar Wilde. Pokud máte děti (ale i pokud nemáte), zavítejte do největšího obchodu s hračkami na světě Hamleys! Splní se vám dětský sen!

Al Fayedův luxusní Harrods

Luxusní obchodní dům HarrodsLuxusní obchodní dům Harrods

Posledním známým obchodním domem je Harrods (stanice metra Knightsbridge). Tento obchodní dům, považovaný za zajímavou turistickou atrakci, vlastní Egypťan Mohammed Al Fayed, otec Dodiho, tedy muže, který byl snoubencem princezny Diany. Mediálně ostře sledovaný pár tragicky zahynul v Paříži v srpnu roku 1997.

V Al Fayedově obchodním domě dnes můžete v nejnižším patře vidět pomník, kde se nachází zásnubní prsten a sklenice, ze které před smrtí pila Diana. Obchodní dům se pyšní velmi luxusním sortimentem, i když tady zřejmě hypervýhodně nenakoupíte, nebude to promarněný čas. Harrods za návštěvu stojí.

Chuť tradiční Británie

V Camden Town si pochutnáte a zároveň dobře nakoupíteV Camden Town si pochutnáte a zároveň dobře nakoupíte

Lákají vás tradičnější nákupy na trzích? Pak doporučujeme návštěvu Camden Town. Trhy, se vším, na co si jen vzpomenete, najdete na stejnojmenné stanici metra. Okouzlí vás nejen pestrou nabídkou oblečení a doplňků, ale i výborného jídla. Navíc místo samo o sobě má úžasnou atmosféru, kterou dotváří Regentský kanál. Ne nadarmo se jeho okolí říká „anglické Benátkyʺ. Překvapeni ovšem budete i architekturou, jelikož Camden Town býval doupětem Hippies.

Pokud máte stále hlad a chcete vyzkoušet známé anglické fish&chips, objednejte si například na Trafalgar Square (stanice metra Charing Cross) v restauraci The Lord Moon Of the Mall. Pochoutku tady pořídíte už za cenu okolo 7 liber.

Kousek od Trafalgar Square se nachází čínská čtvrť Soho, ve které můžete vyzkoušet speciality z asijské kuchyně. Ochutnejte určitě alespoň Dim Sum (v překladu: „Malé kousky, které potěší srdceʺ) – pochoutku, která je typická pouze pro jihočínskou kuchyni. Ale pozor, podávají se pouze do šesté hodiny večerní!

Na jedno k Bílému lvu

Spláchnout nákupní horečku můžete v pubu The White LionSpláchnout nákupní horečku můžete v pubu The White Lion

Pánové, pokud byste rádi na pivo, můžete zavítat například na Covent Garden, kde se nachází příjemné anglické „pubyʺ a venkovní posezení. Interiérem a pravou anglickou atmosférou vás okouzlí hospůdka s názvem The White Lion Pub! Nezapomeňte, že pivo si musíte objednat u výčepu.

A ještě jedna britská specialita – dopřejí vám o kapku víc zlatavého moku, tady si totiž nedáváte „půllitr“, ale rovnou pintu piva (0,57 l). Ačkoli my Češi jsme na pivo pintlich, věřte, že i britské pivo má svou dlouholetou tradici. Britští sládci zachovali způsob svrchního kvašení piva i v době, kdy se všude jinde začal měnit způsob na spodní kvašení. Proto mají piva mírně nasládlou chuť, málo pěny a méně alkoholu. Dámy pak jistě ocení svěží chuť pravého anglického cideru.

Nákupní seznam hotov? Peněženka a kreditní karty připraveny? Tak hurá na nákupy do Londýna!

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londyn-nakupy-primark/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024