Anglické míry pro malé cestovatele: dva tři příklady a budou z vás profíci!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 2. 2021 • Přečteno 5872x

Přepočítávat se nemá, ale… někdy to bez toho nejde. Procvičte si s dětmi základní anglické míry a na cestách za novými zážitky vás už nic nezaskočí!

20 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Na Trafalgarském náměstí v Londýně mají tabuli, kde jsou přesně zobrazeny imperiální jednotky délky z roku 1876. Hledejte na velkém schodišti.

To si člověk přijede do Londýna, chce jet do Oxfordu a dozví se, že je to tam asi 50 mil cesty. Je to hodně, nebo málo? Pak dostane hlad a koupí si tradiční fish and chips asi za 5 liber. Hlad zahnaly perfektně, ale byly vlastně levné, nebo drahé? Dospěláci možná jídlo zapijí pintou piva – myslíte, že se po jedné pintě opijí? A víte, že libra vlastně znamená něco jako půl kila? A že se dá taky měřit v palcích nebo ve stopách? Ale čí stopách a jak velkých? Čtěte! 

Žádná složitá matematika nás nečeká. V anglických jednotkách sice panuje velká nepřehlednost, měrná soustava byla v minulosti několikrát upravována a dodnes není příliš jednotná, ale my se do ničeho složitého pouštět nebudeme. Chceme jen porozumět základním nejběžnějším jednotkám a vyznat se na cestách. Zapadnout mezi místní a připadat si v Anglii jako ryba ve vodě. 

Souhlasíte? Pak směle pokračujte ve čtení. 

Cena? Deset liber, dvacet liber…  

Britské libryBritské libry

Kolikrát jste slyšeli, že peníze se při cestování nemají moc přepočítávat? Stejně je ale potřeba alespoň vědět, jestli je něco moc, anebo málo. A mít prostě přehled. Takže jedna libra je přibližně 30 korun. Někdy víc a někdy míň. Značí se £ a píše se před číslice. Někdy se označuje i jako GBP – to podle počátečních písmen Great Britain Pound neboli Libra Velké Británie. 

Platí se jí v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Dělí se na 100 pencí a název vznikl vlastně jako kratší verze označení libra šterlinků, což by se dalo přeložit i jako půl kila stříbrňáků. Libra se totiž používala jako jednotka hmotnosti a jak známo, lidé dříve platili stříbrem, které se vážilo. Navážili-li si půl kila stříbrňáků, měli jich prostě jednu libru. 

Tak schválně, kolik kil stříbra byste museli nést v kapse, kdybyste si chtěli u stánku koupit obyčejné fish and chips a ještě by se neplatilo penězi? 

Kolik mil už máte v nohách? 

Maximální rychlost 5 mil za hodinuMaximální rychlost 5 mil za hodinu

Kolikrát už jste slyšeli, že něco je na míle daleko? Takže hodně daleko? No… těžko říct, protože není míle jako míle. Jiná míle je ta námořní, jiná římská a jiná třeba ta anglická. Anglicky se míle řekne mile (čteno majl) a zkratka MPH na značkách u silnic znamená Miles Per Hour, tedy kilometrů v hodině. 

Anglická míle je délková míra užívaná v anglosaských zemích a odpovídá asi tak jednomu a půl kilometru (přesně je to 1609,344 m). Pojďme se trochu procvičit v počtech. Z centra Londýna, dejme tomu od atrakce Londýnské oko (London Eye), je to asi 20 mil do studia Warner Bros., kde se natáčel Harry Potter. Kolik že je to kilometrů? 

Zajímavé (a vlastně docela vtipné) jednotky jsou stopa a palec. Stopa (anglicky foot, čteno fůt, značí se ft) má přibližně 30 cm – jako taková opravdu hodně velká dospělácká noha. Používání této jednotky už je ovšem na ústupu.

Základní jednotkou délky je palec (anglicky inch, čteno inč), kterým se kdysi měřilo i u nás. Odpovídá 2,54 cm. To tak nějak odpovídalo šířce mužského (statného) palce. Tak schválně, kolik má na šířku váš paleček? A víte, že v Anglii délku palce neodvodili od palce, ale od tří spojených zrn ječmene? To jsou věci! 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

To mám ale žízeň! Vypil bych tak pintu...

Palce (inches) a centimetryPalce (inches) a centimetry

A teď půjdeme na pivo. Na pintu piva (anglicky pint, zkratka pt). Kdo vypije jednu pintu piva, vypije ho vlastně asi půl litru (přesně 0,57 l). Když se v Anglii zavedla takzvaná metrická soustava SI, která váhy a míry napříč světem sjednocuje, je používání některých jednotek, jako jsou třeba právě zmíněné stopy, na ústupu. Ale pozor – pinta má výjimku a dál se běžně i úředně používá. 

Pinta jako jednotka objemu se nepoužívá jen pro kapaliny, ale i pro sypké látky – například při vážení mouky. Samotné označení se do evropských jazyků údajně rozšířilo z francouzštiny, kde vzniklo z latinského pincta neboli namalovaná značka. 

U nás v Česku se pinta používala někdy od období vlády krále Jana Lucemburského ve 14. století až do století 19., tedy zhruba 500 let. A to je co říct! Jen se neoznačovala jako pinta, ale jako máz. 

Tak už se těšíte, až si všechny počty třeba na výletě do Londýna pěkně v praxi procvičíte? 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Anglie / Velká Británie pro rodiče a děti

Tajemství Londýna živě

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/anglicke-miry-pro-male-cestovatele/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024