Doprava po Londýně: metrem, autobusem nebo stylovým černým taxíkem

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 72408x

Hromadnou dopravu v Londýně představují červené, dvoupatrové autobusy, černé taxíky i nejstarší metro na světě.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Cestování po metropoli Brirtánie je snadné. Metro je však nesrovnatelně větší, autobusy dvoupatrové a taxíky samy o sobě zážitkem. Přinášíme proto několik praktických informací o veřejné dopravě v Londýně. Na své dovolené je jistě využijete.

Metro

Znak londýnského metraZnak londýnského metra

Nejjednodušší přepravou v Londýně je metro. Ač se vám to zprvu nemusí zdát, podíváte-li se na plánek jedenácti různých linek a jejich odboček.

Londýnské metro je nejstarším metrem na světe, funguje již od roku 1863 a denně přepraví přes 2,6 milionu obyvatel. Ano, občas v podzemí vzniká davové šílenství. Lidé se tlačí do malých vozů, kde člověk vyšší postavy má problém stát napřímeně.

Mnohdy se nevyplatí čekat na další soupravu, která v období špičky bude sice do dvou minut u vás, ale situace v dalším voze bude nejspíš stejná jako v tom předcházejícícm. Také nástupní ostrůvky a přilehlé chodby jsou velice úzké a malé.

Jednotlivé stanice se od sebe velice liší, některé mají moderní design a různé zabezpečovací prvky (Canary Wharf), ale vyskytují se i takové, ve kterých můžete mít pocit, že jste se ocitli  v 18. stol (Baker Street).

Nejvýhodnější je zakoupení papírové celodenní jízdenky „Travel Card“, která stojí přibližně 8 liber. Turnikety jsou v každém vchodu i východu metra a kartičkou jimi musíte projet.

Pokud nebudete cestovat metrem tak často a spíš se jen přemístíte na dané místo a pak pojedete zase zpět na ubytování, je pro vás výhodnější jízdenka tzv. „Oyster Card“, taková elektronická peněženka, kterou si dobíjíte a turnikety pak odečítají podle najetých kilometrů. Oba způsoby platí i na autobusy.

Orientace v metru není nijak složitá, na každé stanici jsou mapky, ve kerých se snadno zorientujete.

Časté jsou ale výluky na trati, zejména o víkendech. Proto je vždy dobré servis na lince ověřit předem, abyste nebyli zaskočeni.

Čtení na podobné témaJedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světaPřečíst

Autobusy

Tradiční dvoupatrové autobusy jezdí už jen na vybraných linkáchTradiční dvoupatrové autobusy jezdí už jen na vybraných linkách

Autobusy oplývají menší čistotou. Řidiči jezdí na naše poměry poměrně divoce, je tedy na místě pevně se držet. Sedět v tzv. doubledeckeru (dvouposchodové autobusy) nahoře na předním sedadle je nádherný zážitek s trochou adrenalinu při každé blížící se zatáčce.

Na zastávkách visí informace o čísle linky a směru, kterým jede. Ale nečekejte informace, kterými zastávkami projíždí.

V autobuse je možné platit i v hotovosti, jedna jízda stojí 2,5 £. Zastávky jsou na znamení, proto je nutné dát signál, že chcete vystupovat, jinak řidič nestaví. To platí i na zastávce, musíte mávnout (stačí ruku vystrčit směrem do silnice), jinak se může stát, že autobus projede bez povšimnutí.

Nevýhodou autobusů je, že mají velice často zpoždění (i 40 min). Při cestě na vlak nebo na letiště si nechejte raději větší časovou rezervu. Staré červené doubledeckery uvidíte jen v centru města, a to na dvou linkách, jinde již jezdí dvoupatrové, velké, moderní, červené autobusy.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Taxi

Typické londýnské taxíkyTypické londýnské taxíky

Taxíků jezdí v Londýně mnoho. Všude na ulicích zahlédnete klasické černé cabs, do kterých se vejde pohodlně 5 lidí. Tuto taxi službu si můžete stopnout na ulici. Ovšem pokud si taxi objednáte přes telefon, je pravděpodobné, že přijede taxík stejný jako u nás. Proto, kdo se chce projet v pravém anglickém, černém taxíku, ať zvolí ty na ulici. Cenově nejsou nedostupné. Obzvlášť když se sejde víc pasažérů, jsou pak srovnatelné s cenou za metro.

Letiště

Letecká společnost RyanairLetecká společnost Ryanair

Na letišti vás čeká odbavení a kontrola příručního zavazadla. Projdete bezpečnostním rámem a pasovou kontrolou. V letadle si můžete dát jakékoli občerstvení, ovšem u nízkonákladových letů káva, čaj, studené nápoje ani žádné pochutiny nebývají zahrnuty v ceně letu, proto je vhodné si do letadla připravit drobné.

Po příletu projdete opět pasovou kontrolou, chodbami letiště jdete s davem, u tabule s přílety si najdete číslo pásu, kde se objeví vaše zavazadla, a pak už jdete nejčastěji na vlak (je sice dražší, ale o hodně rychlejší) nebo na autobus, který vás dopraví do centra Londýna.

Lístek na rychlovlak podobný našemu Pendolinu (za 40 min jste v centru) stojí 27 liber i se zpátečním otevřeným návratem.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londynska-doprava/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024