Maska Bautta: skrytá identita pánů i strašidlo pro děti

Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7029x

Maska Bautta měla ochraňovat svého uživatele.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Benátské masky Bautta jsou typy masek, které pokrývají celý obličej. Bílé nebo černé masky mají zvláštní linku v oblasti brady a nemají otvor pro ústa. Masky Bautta bývají velmi bohatě zdobené zejména zlatou barvou. Masky se dále obvykle doplňují černou pelerínou s kapucí nebo hedvábným závojem a třírohým kloboukem.

Název Bautta pravděpodobně pochází z germánského slova, které znamená chránit nositele. Existuje však i výklad, že název pochází ze slova bau-bao, což bylo strašidlo, kterým rodiče strašili své zlobivé děti.

Benátkách se můžete setkat i s maskami, které bývají modifikovanými Bautta, chybí jim vypouklá část začínající u kořene nosu, takové masky obsahují pouze část od čela k nosu a lícní části. Nositel této masky škraboškového typu během karnevalu může sice také skrýt svou identitu, ale hlavně u toho snadno mluvit, jíst a pít. Není tedy divu, že se jedná o nejčastěji používaný typ masky na Benátském karnevale

Málokdo ví, že masky Bautta byly využívány i při mnoha jiných příležitostech, a to jako nástroj pro skrytí identity jejího nositele a sociálního postavení. Tyto masky tedy umožňovaly svým nositelům jednat volněji a daleko za hranicemi společenských konvencí.

Benátské masky Bautta tedy sloužily k nejrůznějším účelům, některé z nich byly nelegální, nebo dokonce trestné. Leckdy se pod maskou ukrývaly i ty nejdůležitější osoby města, protože v Benátkách nedotknutelnou masku chránily zvláštní zákony. Jiné masky se používaly například při romantických dostaveníčkách k ryze osobním účelům (k navození tajemné atmosféry).

A v průběhu 18. století sloužily masky Bautta a Moretta ke skrytí identity při hraní hazardních her. Ve stejném období se staly masky Bautta nástrojem standardizované společnosti a používaly se k přestrojení benátské vlády. Bylo dokonce povinné nosit masky Bautta na určité politické rozhodovací události, kdy všichni občané museli jednat anonymně.

Masky měli právo nosit pouze místní občané (nikoli cizinci). Rolí masek Bautta bylo zajistit anonymizaci procesu všeobecné, přímé, svobodné, rovné a tajné hlasování v moderních demokraciích.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maska-bautta-skryta-identita-vazenych-panu-i-strasidlo-pro-deti/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024