Mikrodovolená: V čem tkví její kouzlo a proč méně někdy znamená více?

Martin Šimek Martin Šimek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2022 • Přečteno 7234x

Potřebujete si odpočinout, ale práce, děti nebo finance vám nedovolují odjet na dlouhou dovolenou? I krátká cesta má smysl! Řekneme vám proč.

74 zájezdů na téma: Mikrodovolená Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Cestování je způsob, jak aspoň na malou chvíli žít život pouze prožitkem, na chvíli utéct každodenní rutině. Pomáhá při osobním růstu a pozitivně dopadá také na náladu i intelekt.

Vzpomínáte si, jak bývaly dříve dovolené předvídatelnou záležitostí? Tvrdě jste pracovali a pak jste odletěli někam, kde bylo horko, abyste se týden povalovali na pláži. Znáte to – dlouhé a líné dny, kdy jste četli příšerné romány, popíjeli sladké koktejly a snažili se zapomenout na každodenní starosti. Nová doba – nové možnosti! Co je mikrodovolená a jak je to s „dobíjením baterek“ dnes? 

Doba pokročila a přinesla nové možnosti a fenomény. Teď můžete v jednom jediném roce vycestovat třeba do Barcelony, Madridu, Amsterdamu, Paříže, Říma, Benátek a Florencie. A ještě vám dovolená zůstane! 

Není to proto, že byste měli neomezenou délku dovolené (i když by to bylo hezké). Je to proto, že tyto cestu mohou být pro vás „mikrodovolenými“.

Častější cestování vám tak přinese nekonečné množství podnětů při zkoumání nových míst spojených s ochutnáváním netradičních jídel. Odvede vás na neutrální půdu bez každodenních stereotypů.

Co přesně je mikrodovolená?

V Radynacestu.cz chápeme mikrodovolenou jako zahraniční cestu, která trvá čtyři dny (nebo i méně). V podstatě se jedná o rychlou akci, cestovní „úlet“, při kterém maximálně využijete svůj drahocenný volný čas. Cílem této mikroakce je maximálně využít prodloužené víkendy a dopřát si v průběhu roku co nejvíce cestovatelských radostí.

Z průzkumu vyplývá, že takové „mikroakce“ stále častěji nahrazují delší cesty. A nové studie naznačují, že kratší pobyty nás mohou dokonce učinit šťastnějšími. 

Proč máme rádi kratší, ale intenzivnější cestování?

Jeden z důvodů tohoto nového trendu je lehce depresivní. Lidé jednoduše zjišťují, že je snazší vzít si častěji kratší volna než jednu dlouhou dovolenou. Důvodem jsou i peníze. Mnoho cestovatelů říká, že ušetřit si na velkou cestu je obtížnější než rozdělit platby na menší částky v průběhu roku.

Ale mikrodovolená nám v důsledku paradoxně umožňuje cestovat VÍC. A je přece tolik míst na světě k návštěvě! Představte si všechnu tu kulturu, gastronomii, historii a přírodní krásy. To může působit mnohdy až závratně... Když si ale cesty budete dávkovat, můžete si každou jednu z vytoužených destinací vychutnat dokonale. 

Nemusíte přitom strávit týdny v jedné, abyste objevili všechny její krásy. Mám v tom po letech cestování jasno. Než abych se týdny tetelil na pláži, raději bych zamířil třeba do umělecké galerie, nacpal se místními jídly, vyrazil na výlet po okolí a pak odletěl domů a vstřebával všechny ty zážitky.

Jak na to, aby i krátká dovolená byla skutečně dovolená? 

Pokud se cítíte inspirováni k naplánování vlastní mikroakce, tady jsou mé rady, jak z cestování udělat něco sice krátkého, ale naprosto úžasného:

1. Vezměte v úvahu čas na cestu

Liverpoolský přístavLiverpoolský přístav

Čas je velmi důležitý. Nemá smysl cestovat někam na víkend, když polovinu času strávíte zavření v letadle. Ale máme štěstí, že nežijeme v Austrálii, ale uprostřed Evropy, kde máme na dosah ruky spoustu oslnivé rozmanitosti.

Letos jsem se vydal na mikrodovolenou do Liverpoolu – jednoho z nejproslulejších britských měst, které jsem ale z nepochopitelných důvodů nikdy předtím nenavštívil. Nasál jsem atmosféru místa, kde vznikla má oblíbená skupina Beatles, prošel jsem se po nábřeží řeky Mersey, navštívil fotbalový zápas FC Liverpool a v pondělí ráno jsem byl zpátky u svého pracovního stolu. Snadné.

2. Vyberte si místo, kde jsou alespoň 3 věci, které vás zajímají

Pláž Barceloneta znamená relax v BarceloněPláž Barceloneta znamená relax v Barceloně

Na luxusní dovolenou nemáte dostatek času, takže si vyberte destinaci, kde toho za krátkou dobu můžete hodně stihnout. Najděte si vždy alespoň tři místa či zážitky, které si tam chcete splnit. 

Například Madrid je kouzelné město jako takové, zároveň je ale obklopeno horami, kam se dá chodit na procházky, a je tu navrch mnoho druhů úžasných tapas, které můžete ochutnávat v místních restauracích. Barcelona zase skýtá možnost navštívit zdejší pláže, ale je zde i spousta barokní krásy a v neposlední řadě tržnice s čertsvým ovocem a typickými španělskými salámky.

3. Vyhledejte místní akce

Symbolem oslav svatého Patrika je zelená barvaSymbolem oslav svatého Patrika je zelená barva

Pokud chcete ze své mikrodovolené vytěžit opravdu maximum, načasujte svůj výlet na nějakou speciální akci. Vyrazit můžete na nejoblíbenější evropský karneval v Benátkách nebo si zaškrtnout na seznamu neobvyklých festivalů slavnosti sv. Patrika v Irsku či některý z květinových průvodů v Holandsku nebo na ostrově Madeira.

Chybu neuděláte, ani když si nastudujete, kdo právě ve městě vystavuje nebo bude mít koncert. Tyto akce mohou vaši mikrodovolenou ozvláštnit a udělat z ní něco opravdu jedinečného

4. Nepřipravit se předem znamená připravit se na neúspěch

Plánovat či neplánovat? Je to na vás, ale...Plánovat či neplánovat? Je to na vás, ale...

Je to vaše dovolená, a pokud si ji chcete užít bez přípravy, je to v pořádku. Nicméně doporučuji mít plán. Nemusí to být hektický plán (ve skutečnosti nás to může jen více stresovat). Plán může být prostě tady se najíst, tady se napít, tady se projít, ale itinerář vám pomůže vytěžit z víkendu maximum a minimalizuje „hluché“ chvíle a čas strávený blouděním na místě.

Na našem zájezdu s průvodcem, který je na místě jako doma, bude vše na sebe navazovat a navštívíte i neobvyklá a skrytá místa.

5. Vyhněte se pastem na turisty

Ochutnat nebo si dokonce sami připravit ústřice? Skrytá místa, nové zážitky...Ochutnat nebo si dokonce sami připravit ústřice? Skrytá místa, nové zážitky...

Zapomeňte na nudné procházky v davech lidí po historických památkách. I ty mohou být sice kouzelné a plné příběhů, ale nedají vám tolik, co skutečné prožitky. Hlavní je nová místa poznat, prožít zajímavé okamžiky, vymanit se ze stereotypu. Chceme přece, abyste díky cestování lépe porozuměli světu i sobě, získali nové dovednosti a zážitky, které si budete užívat po celý zbytek života.

Klíčové je, aby na místě bylo možné užít si nějaké zajímavé aktivity a prožít něco neobvyklého. V Radynacestu.cz s našimi cestovateli třeba ručně vyrábíme sýr halloumi na Kypru, v Íránu ochutnáváme místní čaje a v Holandsku jezdíme na kolech.

Podobným způsobem lze ale vyšvihnout dovolenou zážitkem třeba i v tak obvyklé destinaci, jako je Chorvatsko, kam jezdíme na místo, kde si na vlastní kůži zkoušíme přípravu ústřic. 

Ve Versailles mnohé od návštěvy známého zámku odrazují dlouhé fronty u vstupu. My si proto na trzích koupíme sýry, bagety a nějaké dobré lehké víno a užijeme si piknik v zámeckých zahradách. Nebo pronajmeme loďky a na Grand Canal si vychutnáme jedinečný piknik na vodě.

Je zkrátka třeba se na každou destinaci dívat očima místních a najít si prožitky, které budeme po návratu s nadšením vyprávět přátelům.

Zamyslete se, jaká místa a prožitky si ještě chcete odškrtnout. Vytvořte si seznam svých cestovatelských přání! Rádi vám s jeho plněním pomůžeme.

Dokážete velké věci – poznávejte svět, poznávejte sebe!

Martin Šimek

Martin ŠimekPrůvodce Radynacestu.czSpecialista Radynacestu.cz

Na každou zemi se rád dívám očima jejích obyvatel a snažím se ji poznat a zažívat jako místní.

Mikrodovolená na 2–4 dny

Zabalte maxipožitek do 2–4 dní

Vyberte si jeden z našich 74 zájezdů na téma: Mikrodovolená

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mikrodovolena-v-cem-tkvi-jeji-kouzlo-a-proc-mene-tady-znamena-vice/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaInspirujte se na našem Instagramu:

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022