Mikrodovolená: V čem tkví její kouzlo a proč méně někdy znamená více?

Martin Šimek Martin Šimek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2022 • Přečteno 11239x

Potřebujete si odpočinout, ale práce, děti nebo finance vám nedovolují odjet na dlouhou dovolenou? I krátká cesta má smysl! Řekneme vám proč.

87 zájezdů na téma: Mikrodovolená Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Cestování je způsob, jak aspoň na malou chvíli žít život pouze prožitkem, na chvíli utéct každodenní rutině. Pomáhá při osobním růstu a pozitivně dopadá také na náladu i intelekt.

Prožili jste to asi mnohokrát – dovolená plná horka, povalování na pláži a líné dny, kdy jste četli příšerné romány a snažili se zapomenout na každodenní starosti. A co tak zažít konečně nějakou změnu?

Teď můžete v jednom jediném roce letecky vycestovat třeba do Barcelony, Madridu, Amsterdamu, Paříže, Říma, Benátek a Florencie. A ještě vám dovolená zůstane! 

Není to proto, že byste měli neomezenou délku dovolené (i když by to bylo hezké). Je to proto, že tyto cestu mohou být pro vás „mikrodovolenými“.

Častější cestování vám tak přinese nekonečné množství podnětů při zkoumání nových míst spojených s ochutnáváním netradičních jídel.

Co přesně je mikrodovolená?

V Radynacestu.cz chápeme mikrodovolenou jako zahraniční cestu, která trvá čtyři dny (nebo i méně). V podstatě se jedná o rychlou akci, cestovní „úlet“, při kterém maximálně využijete svůj drahocenný volný čas. Cílem této mikroakce je maximálně využít prodloužené víkendy a dopřát si v průběhu roku co nejvíce cestovatelských radostí.

Z průzkumu vyplývá, že takové „mikroakce“ stále častěji nahrazují delší cesty. A nové studie naznačují, že kratší pobyty nás mohou dokonce učinit šťastnějšími. 

Proč máme rádi kratší, ale intenzivnější cestování?

Lidé jednoduše zjišťují, že je snazší vzít si častěji kratší volna než jednu dlouhou dovolenou.

Ale mikrodovolená nám v důsledku paradoxně umožňuje cestovat VÍC. Je přece tolik míst na světě k návštěvě! Představte si všechnu tu kulturu, gastronomii, historii a přírodní krásy, které na vás čekají.

Jak na to, aby i krátká dovolená byla skutečně dovolená? 

Pokud se cítíte inspirováni k naplánování vlastní mikroakce, tady jsou mé rady, jak z cestování udělat něco sice krátkého, ale naprosto úžasného:

1. Vezměte v úvahu čas na cestu

Liverpoolský přístavLiverpoolský přístav

Čas je velmi důležitý. Nemá smysl cestovat někam na víkend, když polovinu času strávíte zavření v letadle. Ale máme štěstí, že nežijeme v Austrálii, ale uprostřed Evropy, kde máme na dosah ruky spoustu oslnivé rozmanitosti.

Letos jsem se vydal na mikrodovolenou do Liverpoolu – jednoho z nejproslulejších britských měst, které jsem ale z nepochopitelných důvodů nikdy předtím nenavštívil. Nasál jsem atmosféru místa, kde vznikla má oblíbená skupina Beatles, prošel jsem se po nábřeží řeky Mersey, navštívil fotbalový zápas FC Liverpool a v pondělí ráno jsem byl zpátky u svého pracovního stolu. Snadné.

2. Vyberte si místo, kde jsou alespoň 3 věci, které vás zajímají

Pláž Barceloneta vyzývá k ranním procházkám i odpolednímu koupáníPláž Barceloneta vyzývá k ranním procházkám i odpolednímu koupání

Na luxusní dovolenou nemáte dostatek času, takže si vyberte destinaci, kde toho za krátkou dobu můžete hodně stihnout. Najděte si vždy alespoň tři místa či zážitky, které si tam chcete splnit. 

Například Madrid je kouzelné město jako takové, zároveň je ale obklopeno horami, kam se dá chodit na procházky, a je tu navrch mnoho druhů úžasných tapas, které můžete ochutnávat v místních restauracích.

Barcelona zase skýtá možnost navštívit zdejší pláže, ale je zde i spousta barokní krásy a v neposlední řadě tržnice s čertsvým ovocem a typickými španělskými salámky.

3. Vyhledejte místní akce

Symbolem oslav svatého Patrika je zelená barvaSymbolem oslav svatého Patrika je zelená barva

Pokud chcete ze své mikrodovolené vytěžit opravdu maximum, načasujte svůj výlet na nějakou speciální akci. Vyrazit můžete na nejoblíbenější evropský karneval v Benátkách nebo si zaškrtnout na seznamu neobvyklých festivalů slavnosti sv. Patrika v Irsku či některý z květinových průvodů v Holandsku nebo na ostrově Madeira.

4. Vyhněte se pastem na turisty

Ochutnat nebo si dokonce sami připravit ústřice? Skrytá místa, nové zážitky...Ochutnat nebo si dokonce sami připravit ústřice? Skrytá místa, nové zážitky...

Zapomeňte na nudné procházky v davech lidí po historických památkách. Hlavní je nová místa poznat, prožít zajímavé okamžiky, vymanit se ze stereotypu. Chceme přece, abyste díky cestování lépe porozuměli světu i sobě, získali nové dovednosti a zážitky, které si budete užívat po celý zbytek života.

Klíčové je, aby na místě bylo možné užít si nějaké zajímavé aktivity a prožít něco neobvyklého. V Radynacestu.cz s našimi cestovateli třeba ručně vyrábíme sýr halloumi na Kypru, v Íránu ochutnáváme místní čaje a v Holandsku jezdíme na kolech.

Podobným způsobem lze ale vyšvihnout dovolenou zážitkem třeba i v tak obvyklé destinaci, jako je Chorvatsko, kam jezdíme na místo, kde si na vlastní kůži zkoušíme přípravu ústřic. 

Ve Versailles mnohé od návštěvy známého zámku odrazují dlouhé fronty u vstupu. My si proto na trzích koupíme sýry, bagety a nějaké dobré lehké víno a užijeme si piknik v zámeckých zahradách. Nebo pronajmeme loďky a na Grand Canal si vychutnáme jedinečný piknik na vodě.

Je zkrátka třeba se na každou destinaci dívat očima místních a najít si prožitky, které budeme po návratu s nadšením vyprávět přátelům.

Zamyslete se, jaká místa a prožitky si ještě chcete odškrtnout. Vytvořte si seznam svých cestovatelských přání! Rádi vám s jeho plněním pomůžeme.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Martin Šimek

Martin ŠimekPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Na každou zemi se rád dívám očima jejích obyvatel a snažím se ji poznat a zažívat jako místní.

Mikrodovolená na 2–4 dny

Zabalte maxipožitek do 2–4 dní

Vyberte si jeden z našich 87 zájezdů na téma: Mikrodovolená

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mikrodovolena-v-cem-tkvi-jeji-kouzlo-a-proc-mene-tady-znamena-vice/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024