Liverpool: město The Beatles, které musíte vidět na vlastní oči

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 8. 2017 • Přečteno 14277x

Znalci populární hudby vnímají Liverpool především jako domov legendární skupiny The Beatles.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Liverpool, výjimečná metropole, jež dala vzniknout jedné z nejznámějších hudebních skupin, je jako stvořená pro milovníky architektury. Jeho poměrně malé centrum skrývá mnoho skvostů, a tak není divu, že si své místo získal i v žebříčku nejnavštěvovanějších měst světa.

Právě díky pestré architektuře a schopnosti nabídnout něco každému návštěvníkovi, se v roce 2008 stal Liverpool Evropským hlavním městem kultury. 

Působivá architektura, která nemá na světě obdoby

Liverpoolský fotbalLiverpoolský fotbal

Znalci populární hudby vnímají Liverpool především jako domov legendární skupiny The Beatles, fotbalovým fanouškům se zase jako první vybaví místní fotbalový stadion FC Liverpool Anfield Road. Věhlasná metropole však nabízí svým návštěvníkům mnohem víc. Obdiv si Liverpool u turistů získal díky kouzelnému pobřeží a přístavu, který zažil ohromný rozmach v 18. století.

Poté, co Londýn postihl mor a obří požár, potřebovala Anglie nový přístav a Liverpool byl pro svou polohu jasnou volbou. V roce 2004 bylo liverpoolské pobřeží dokonce zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes je Liverpool jedinečnou ukázkou působivé architektury, která nemá na světě obdoby. Snoubí se zde prastará historie města se vzrušující budoucností.

Mezi jeho dominanty patří dvě impozantní moderní katedrály. První, anglikánská Liverpoolská katedrála, je výjimečná svou délkou. Včetně kaple je nejdelší katedrálou světa, a mezi největší katedrály se řadí i díky své ploše.

Druhá, římskokatolická Metropolitní katedrála, je výjimečná díky největšímu panelu barveného skla na světě. Můžete se zde zanořit do uliček čínské čtvrti nebo navštívit St. George's Hall, působivou neoklasicistní budovu s koncertním sálem a soudní síní.

Další turistické zajímavosti

Vydejte se za památkami a skupinou The BeatlesVydejte se za památkami a skupinou The Beatles

Slavné Brouky naleznete na břehu řeky Mersey v nejznámějším doku s názvem Albert Dock, což byl první komplex domů v Anglii postavený pouze z cihel a železa. Do té doby byly všechny přístavy stavěny z hořlavého materiálu, což nebylo zrovna bezpečné. Tyto výjimečné viktoriánské budovy s arkádovým ochozem a toskánskými sloupy v minulosti sloužily jako navijáky pro lodě.

Dnes jsou z nich luxusní byty, značkové butiky, kanceláře nebo kavárny. Nachází se zde i slavné muzeum The Beatles Story, kde si můžete prohlédnout historii kapely, od narození jejích členů přes dobu největší slávy až do jejího rozpadu. Narazíte zde i na další zajímavá muzea, jako je Muzeum námořnictví nebo třeba Muzeum otroctví.

Coby město kultury je Liverpool proslavený Královským liverpoolským symfonickým orchestrem, divadly (Empire, Everyman, Liverpool Playhouse) a galeriemi (Sudley House nebo Tate Liverpool). Bohatou sbírku mezinárodního významu naleznete ve Walker Art Gallery, která je považována za skutečný kulturní poklad.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Merseyside, místo, kde můžete obdivovat krásy venkova

MerseysideMerseyside

Pokud máte raději krásy venkova, pak si nenechte ujít návštěvu metropolitního hrabství Merseyside, kde naleznete příjemné prostředí na mořském pobřeží. Nachází se zde vůbec první veřejný park na světě, Birkenhead Park. Byl založen v letech 1843–1847 a stal se předlohou pro další parky, včetně newyorského Central Parku.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/liverpool/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024