Západ Francie zažil příliv století. Opatství Mont Saint Michel zcela obklopilo moře

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 8393x

Mořský příliv dokázal nadzvednout hladinu moře tak, že voda odřízla od pevniny třetí nejnavštěvovanější památku v zemi.

Vyberte si z našich zájezdů do BretaněZobrazit zájezdy

Víte, že...

Opatství na hoře, která buď plave v moři, nebo je obklopena tekutými písky, vzniklo už před 1300 lety? Za Velké francouzské revoluce se na čas stalo vězením, přítomnost mnichů však na státem vlastněné kulturní památce zůstala dodnes.

Unikátní přírodní jev, který je sice první v tomto století, ale jinak se opakuje každých zhruba osmnáct let, zcela odřízl od pevniny jindy suchou nohou zcela přístupné opatství Mont Saint Michel, které se nachází na rozhraní Normandie a Bretaně, na západě Francie.

Na samotný příliv století, který je přičítán pátečnímu zatmění Slunce, se podle odhadů přišly podívat desítky tisíc lidí. Opatství tak přes víkend mělo otevřeno až do 22 hodin a počtem 30 tisíc návštěvníků za den trhlo svůj rekord.

Hora s klášterem Mont Saint Michel je po Eiffelově věži a katedrále Notre Dame, které se obě nacházejí v Paříži, třetí nejnavštěvovanější památkou v zemi.

Příliv, který kulminoval v sobotu 21. března večer, dokázal zdvihnout mořskou hladinu celkově až o výšku čtyřpatrového domu. Poslední takto velký příliv, kdy se opatství zcela ocitlo obklopeno mořskou vodou, byl 10. března 1997 a na další se můžeme těšit 3. března 2033.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Francie (Bretaň)

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bretaně

Zájezdy do Bretaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpna

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mont-saint-michel-priliv/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024