Bretaň: pobřežní region plný kontrastů a nádherné přírody

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 44948x

Bretani se říká francouzské Irsko. Není tu jediná továrna a příroda tu je panenská.

Vyberte si z našich zájezdů do BretaněZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Bretani, nedaleko vesnice Le Ménec, se nachází velké množství vyrovnaných řad tzv. menhirů? Jde o tajemné kamenné bloky svisle zasazené do země.

Bretaň tvoří nejzápadnější část Francie. Její území je rozděleno do čtyř oblastí: Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine a Morbihan. Břehy Bretaně omývají vody Atlantského oceánu, který také ovlivňuje počasí i ráz krajiny. Pobřeží je tady plné kontrastů.

Místní příroda

Skalnaté zátoky přecházejí v dlouhé písčité pláže, travnaté břehy s prošlapanými stezkami střídají skalnaté ostrohy s četnými majáky. Ve vnitrozemí najdete horské hřbety a lesnatá údolí, rašeliniště a mokřady, vonící vřesoviště, splavné kanály a řeky.

Předkové dnešních Bretonců přišli do kraje z oblasti Velké Británie. Jejich původní jazyk byl později zakázán a až do dnešních dnů je francouzština jedinou úřední řečí.

Vlastní kultura

Bretonci přesto udržují nejen svůj původní jazyk, ale i některé původní zvyky a řemesla.

Bretaň by nám mohla být inspirací, jak rozvíjet turistický ruch s respektováním krajiny a jedinečnosti prostředí. Setkáte se zde s kvalitním a originálním venkovským kulturním bohatstvím, které je tu chráněno a oceňováno stejně tak jako architektonické bohatství původních měst.

Uvidíte řemeslné výrobky, jako jsou typické háčkované dečky a záclonky, často zdobící malá okna místních domů. Na trhu si můžete koupit vyřezávané předměty, kožené zboží, tkané výrobky i zdobenou keramiku a porcelán nebo některé potraviny místní produkce.

Ochutnejte slané máslo a také palačinky z pohankové mouky, plněné šunkou, vejci, sýrem nebo třeba všemi těmito náplněmi najednou. Palačinky se připravují i ve sladké variantě.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Cestování vlakem

Vlakem z Paříže se do Bretaně dostanete rychleji než autem. Souprava TGV, jezdící na pravidelné trase Paříž – Rennes – Brest, obvykle spojuje několik vlaků, které jsou v určitém okamžiku rozpojeny a pokračují různými směry.

Řazení vlaků je na pařížském nádraží zakresleno na dlouhé ceduli na nástupišti. Je třeba si jej nastudovat předem a před příjezdem soupravy stát na místě, kam bude přistavena vaše část soupravy.

Doba pro nástup je časově omezena, a pokud budete hledat váš vagón až po příjezdu vlaku, může se stát, že souprava odjede bez vás. Bývá velice dlouhá a je prakticky nemožné se zavazadly přeběhnout z jednoho konce na druhý, aniž byste zmeškali čas odjezdu.

Doporučení

Pokud s sebou povezete do Bretaně kolo, mělo by mít několik převodů, protože terén je poměrně členitý.

Na některých plážích je zakázáno koupání a tato omezení je třeba důsledně dodržovat. Vzniká zde velmi silné proudění a voda je nebezpečná i pro zdatné plavce.

Počasí v Bretani bývá poměrně proměnlivé, a proto si i na letní dovolenou nezapomeňte přibalit větrovku.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Bretaň)

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bretaně

Zájezdy do Bretaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bretan/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024