National Wallace Monument: památník postavený na místě velkého vítězství

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2017 • Přečteno 9121x

Majestátní věž, která se nachází na vrcholku Abbey Craig kousek od historického centra města Stirling, je národním památníkem postaveným na počest Williama Wallace.

Vyberte si z našich zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Film Statečné srdce s vynikajícím hercem Melem Gibsonem v hlavní roli chytne za srdce snad každého. Tento celovečerní film vypráví o skotském hrdinovi, který ve 13. století bojoval proti anglické invazi. William Wallace je nejen národním hrdinou, ale také vzpomínkou na těžké doby Skotska.

Napříč celou zemí se nachází několik památníků, které připomínají obyvatelům velkého muže, idola a ochránce Skotska, který se nebál položit život za svoji zem, kterou tak miloval.

Temná doba Skotska a houževnatý muž

Stalo se to v roce 1286, když přišlo Skotské království o svého krále Alexandra III. – nešťastně spadl z koně a zlomil si vaz. Jeho tři potomci zemřeli, a tak se pozornost celé země obrátila k jeho vnučce Markétě, která se měla trůnu ujmout, jen co doroste. Bohužel, jediný potomek v královské linii, Markéta, umírá ve svých sedmi letech a Skotsko stojí před těžkou otázkou.

Kdo bude vládnout zemi? S pomocí anglického krále Edvarda I., který ve věci budoucího krále plnil funkci rozhodčího, usedá na trůn Jan Balliol. V paláci Scone je roku 1292 slavnostně korunován na skotského krále. Avšak Edvard I., vědom si slabosti nového krále, má jiný plán – získat skotskou korunu pro sebe.

Čtyři roky po slavnostní korunovaci vtrhne anglický panovník se svými vojsky na skotskou půdu a Jan Balliol pod nátlakem podepisuje abdikaci. Skotsko je znovu bez krále a v lidech se rodí touha po povstání. William Wallace spojí skotské povstalce a v roce 1297 zajistí zemi slavné vítězství u stirlingského mostu.

Čtení na podobné témaHrad Stirling: jeden z nejokázalejších hradů Skotska působí nedobytným dojmemPřečíst

Za vítězství je pasován na rytíře a vyslouží si titul Ochránce Skotska. Poté, co neuspěje v bitvě u Falkirku, kde je zrazen skotskými jezdci, prohrává a odjíždí do Francie s žádostí o vojenskou pomoc. Mezitím se anglický král ujímá chaosu v zemi a v momentě, kdy se William Wallace vrátí s nepořízenou zpět do své rodné vlasti, je zajat, obviněn z velezrady a následně krutě popraven.

Eduard I. doufal, že tak Skoty zastraší a že se smrtí Williama povstání skončí. Osvobození Skotska trvalo ještě několik let, ale v roce 1314 se země přeci jen  dočká svého cíle – je vyhlášena její nezávislost.

Národní památník ve Stirlingu

Národní památník ve StirlinguNárodní památník ve Stirlingu

Majestátní věž, která se nachází na vrcholku Abbey Craig kousek od historického centra města Stirling, je národním památníkem postaveným na počest Williama Wallace. Stavba National Wallace Monument započala v roce 1861 a trvala 8 let, než byl památník slavnostně otevřen veřejnosti. Architekt J. T. Rochead porazil přes sto konkurenčních návrhů. Celá výstavba stála bezmála 18 000 liber a má Skotsku připomínat jeho národní identitu.

Místo nemohlo být vybráno lépe. Právě pod útesem na planině, dříve plné lesů a bažin, porazili skotští povstalci pod vedením Williama anglické vojsko a zajistili království famózní vítězství. Celá věž je postavena ve viktoriánském gotickém slohu a z věže, která je 67 metrů vysoká, se cestovatelům naskytne nádherný výhled na okolí. V interiérech je možné shlédnout busty národních hrdinů či dlouhý ocelový meč Williama Wallace.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/national-wallace-monument/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024