Zajímavá místa Irska: každé pobřeží má to své

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12184x

V Irsku vás zaujmou živá města, architektura i divoká příroda.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Irský ostrov je plný překvapení. Tepající velkoměsta i poklidná městečka. Megalitické stavby a drsné hory. Celý ostrov můžeme rozdělit na oblasti při Atlantském pobřeží, národních parků, vnitrozemí a oblast pobřeží Irského moře.

Atlantské pobřeží

Na Atlantském pobřeží naleznete například Mohérové útesy (Cliffs of Moher) čnící do výšky 201 metrů nad vlny Atlantiku. Nedaleko od nich je jeden z národních parků Irska. Hrabství Sligo je jedním z nejvyhledávanějších míst pro zkoumání prehistorických staveb. Určitě zavítejte na Carrowmore Megalithic Cemetery na jih od města Sligo.

Naopak na sever od města Sligo se nachází vesnice Drumcliff. Jde o klášterní oblast, která je dnes ale spojována s velkým irským básníkem a nositelem Nobelovy ceny za literaturu W. B. Yeatsem. Jeho hrob je umístěn na pozemku protestantského kostela z 19. století, nadohled stolové hoře Benbulben. Na jih od města Westport, v hrabství Mayo, najdete nejposvátnější horu Irska, Croagh Patrick.

Každodenně na tuto horu proudí doslova zástupy poutníků, aby se světci poklonili. Jedním z lákadel Atlantského pobřeží jsou bezesporu Aranské ostrovy, ležící v Galwayské zátoce. Ostrovy jsou posety památkami z předkřesťanské a raně křesťanské doby.

Národní parky

V celém Irsku naleznete i pět, státem stanovených národních parků. Na atlantské straně ostrova Národní park Glenveagh, Connemara, Burren a Killarney. Na východní straně ostrova, při Irském moři, je pak Národní park Wiclow Mountains.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

Vnitrozemí Irska

Ve vnitrozemí ostrova naleznete spoustu hradů, panství a klášterních komplexů, které stojí za vidění.

Na březích nejdelší irské řeky Shannon leží mnoho bývalých klášterních komplexů. Tím nejznámnějším a nejvýznamnějším je Clonmacnois. Naleznete zde soubor rozvalin církevních staveb a kamenných křížů. Při příjezdu k Rock of Cashel již zdálky uvidíte soubor věží a cimbuří tyčících se na vyvýšenině. Kromě jiného vás zde upoutá významná architektonická památka kaple Cormac´s Chapel z 12. století.

Na odvěké křižovatce obchodních cest se tyčí na skalnatém výstupku nad řekou Suir bývalá anglonormanská pevnost Cahir. Po příjemné procházce od hradu Cahir podél řeky Suir lze dojít ke stavbě Swiss Cottage, která jakoby se ani nehodila na irský ostrov. Hrad Bunratty dnes tvoří velice zachovalá obdelníková citadela, kterou lze celou prozkoumat. Zaujme vás i Bunratty Folk Park.

Slouží jako skanzen irské vesnice a městečka v 19. století. Oblast asi 50 kilometrů na západ od Dublinu pro změnu platí za centrum irského dostihového světa. Nachází se zde nejen dostihová dráha a většina irských cvičišť a stájí. Národní hřebčín leží v oblasti města Kildare a Curragh.

Na pobřeží Irského moře

Oblast pobřeží Irského moře se nese ve znamení hlavně přírody a megalitických staveb.

Na jihovýchodě ostrova naleznete spící město Wexford, v jehož okolí je velice zachovalý skanzen Irish National Heritage Park, který Vás seznámí s 9 000 let trvající historií ostrova. Jedním z nejoblíbenějších jednodenních výletů do okolí Dublinu je návštěva šlechtického panství Powerscourt s přilehlými zahradami a nedalekým vodopádem.

Místo zvané Glendalough je velice oblíbeným turistickým cílem Irů žijících na východním irském pobřeží. Oblast „dvou jezer“. Obě tato kouzelná místa leží v srdci pohoří Wiclow Mountains. Oblast Howth Head leží na severním okraji Dublinu a je populárním místem jednodenních výletů.

Naopak ještě dál na sever se nachází oblast Brú na Bóinne se nachází asi čtyřicet prehistorických památek. Nejdůležitější z nich jsou chodbové hrobky v oblasti Dowth, Knowth a Newgrange.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimava-mista-irska/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024