Nejkrásnější zámky v Paříži a jejím okolí: podívejte se k madame de Pompadour nebo k Dumasům

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2018 • Přečteno 16707x

Okouzlující, okázalé, s nádhernými zahradami a cennými sbírkami. Kde trávila čas madame de Pompadour nebo francouzští prezidenti?

19 zájezdů na téma: Hrady a zámky – PařížZobrazit zájezdy

Máte rádi francouzské zámky a ve Versailles a v Chantilly už jste byli? Nemáte moc času a zámky na Loiře jsou pro vás nedostupné? Představíme vám celkem 12 zámků a zámečků, kterým francouzský šarm nechybí, přestože nejsou tolik známé, a některé z nich jsou navíc jen kousek od Paříže!

1. Château Monte-Cristo

Château Monte-CristoChâteau Monte-Cristo

Na západ od centra Paříže leží malý, ne moc často navštěvovaný zámeček. Milovníci historie a literatury však tento zámeček s přilehlou devítihektarovou anglickou zahradou nesmí vynechat.

Nechal si jej v roce 1844 postavit Alexandre Dumas a zaplatil ho z peněz získaných za knihu Tři mušketýři. Zámeček byl v roce 1975 prohlášen za historickou památku a v roce 1994 tady vzniklo Dumasovo muzeum.

2. Château Vincennes

Château VincennesChâteau Vincennes

Na jihovýchodě Paříže v areálu Vincenneského lesíku stojí stejnojmenný středověký hrad. Nejzajímavějšími částmi hradu jsou královská kaple, jež je velmi podobná Sainte Chapelle na ostrově Cité, a především strážní/obytná věž, která je se svou výškou 50 metrů jednou z nejvyšších ve Francii.

Tato věž jednu dobu sloužila jako vězení a byla nejvyšším vězením v Evropě. Hrad je obehnán zdí s devíti vysokými věžemi a vodním příkopem.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Château Breteuil

Château BreteuilChâteau Breteuil

Zámek Breteuil je historickou památkou a zážitkem pro malé i velké, jeho zahrady nesou oficiální titul „pozoruhodné zahrady“ a už od svého vzniku v 17. století je stavba sídlem markýzů z Breteuil.

Zámek je místem, kde se pravidelně konají divadelní představení pohádek Charlese Peraulta, slavného francouzského spisovatele. V kouzelných pohádkových prostorách tak můžete na živo vidět Kocoura v botách, Červenou karkulku nebo Šípkovou Růženku.

4. Château Malmaison

Château MalmaisonChâteau Malmaison

Tento malý půvabný zámeček byl sídlem manželky Napoleona I. Josefíny.  Ta zde žila i po rozvodu, kdy v zahradách pěstovala růže a exotické rostliny.

Dnes si můžete v zámku prohlédnout císařské pokoje i s původní výzdobou a nábytkem, šaty a osobní předměty Josefíny, porcelán, sklo i umění.

5. Château d'Écouen

Château d'ÉcouenChâteau d'Écouen

Málo znamý zámeček je dílem Anne de Montmorencyho, autora slavného zámku v Chantilly. Ten jej nechal postavit mezi lety 1538 a 1551.

Od roku 1977 slouží zámek jako muzeum. Sídlí zde Národní muzeum renesance, jediné muzeum svého druhu ve Francii. V interiérech tak můžete obdovivat původní výzdobu, obrazy, nábytek, stříbro i porcelán, zbraně nebo například rozměrné tapisérie.

6. Château Saint-Germain-en-Laye

Château Saint-Germain-en-LayeChâteau Saint-Germain-en-Laye

Panství v Saint-Germain-en-Laye má společné rysy s několika dalšími francouzskými klenoty – stejně jako Fontainebleau byl vybudován Františkem I., během vlády Ludvíka XIV. byl přestavěn dle vzoru zámku Vaux-le-Vicomte a zdejší Svatá kaple byla předlohou pro tu pařížskou.

Součástí zámku je však i Národní archeologické muzeum, jedinečná kronika dějin Francie, která rozhodně stojí za návštěvu.

7. Château Scéaux

Château ScéauxChâteau Scéaux

Toto rozlehlé venkovské sídlo se datuje už do 15. století, současný vzhled je ale až z éry 2. císařství. Zahrady navrhl sám André Le Notre, slavný francouzský architekt. Jeho typický francouzský styl zahrad známe především ze zámku ve Versailles.

Krom zahrad a zámku můžete navštívit i oranžérii a především Muzeum regionu Île-de-France, jehož součástí je jedna z největších sbírek obrazů Pařížské školy.

8. Château Champs-sur-Marne

Château Champs-sur-MarneChâteau Champs-sur-Marne

Neoklasický zámeček Champs-sur-Marne byl postaven na přelomu 17. a 18. století. Za svou éru patřil mnoha francouzským zbohatlíkům a aristokratům, necelé dva roky zde žila i madame de Pompadour, slavná milenka Ludvíka XV.

Zámek často slouží francouzským i světovým filmařům. Jedním z nejznámějších filmů, které se zde natáčely, byly Nebezpečné známosti z roku 1988 v hlavních rolích s Glenn Close, Johnem Malkovichem nebo Michelle Pfeiffer.

Čtení na podobné témaZámky na Loiře: nejhustěji osázené území zámky pod záštitou UNESCAPřečíst

Za hranicemi Paříže...

9. Château Pierrefonds

Château PierrefondsChâteau Pierrefonds

Kouzelný zámek Pierrefonds je stylem podobný zámku Fontainebleau, i tady se na jeho vzhledu podepsalo několik rozsáhlých rekonstrukcí v různých architektonických stylech. Zámek je však dominantou regionu a právem nosí titul císařské rezidence.

Pevnost s osmi středověkými věžemi a přepychově zdobenými interiéry je velmi oblíbená mezi turisty a rozhodně stojí za návštěvu.

10. Château Maintenon

Château MaintenonChâteau Maintenon

Zámek je pojmenován po druhé manželce Ludvíka XIV. madame Maintenon. Ta pořídila tento zámek v roce 1675 a rekonstrukce probíhala za pomoci architekta Andrého Le Notre.

Interiéry jsou samy o sobě úchvatné, doporučujeme navštívit komnaty krále a královny, majestátní knihovnu, Velkou galerii a soukromou oratoř.

11. Château Rambouillet

Château RambouilletChâteau Rambouillet

Původní pevnost na tomto místě vznikla již v roce 1368. V roce 1547 v  pevnosti zemřel francouzský král František I. Dle dostupných zdrojů strávil poslední chvíle svého života v jedné ze středověkých věží, která  dodnes nese jeho jméno.

Zámek sice není tím nejkrásnějším v okolí Paříže, ale rozhodně stojí za návštěvu. Vždyť sloužil více než sto let jako letní sídlo francouzských prezidentů!

12. Château Compiegne

Château CompiegneChâteau Compiegne

Město Compiegne je turistickým centrem oblasti a majestátní královský palác, jeho interiéry a muzejní sbírky lákají návštěvníky nejen z celé Francie.

Zámek byl na počátku 19. století přestavěn Ludvíkem XV. zejména proto, aby si měli králové a aristokracie kde hrát na venkovany. Zámek tak obklopují rozsáhlé lesy, které jsou dodnes oblíbenou loveckou lokací.

Takových podobných zámků je kolem Paříže nepočítaně, každý je něčím jedinečný, každý vám dopřeje jiný zážitek a všechny rozhodně stojí za návštěvu. Je to zase o důvod víc, proč se do Paříže vracet.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Zájezdy na hrady a zámky do Francie (Paříž)

Za sídly francouzských králů

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Paříže na téma: Hrady a zámky

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejkrasnejsi-zamky-v-parizi-a-jejim-okoli/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024