Svatá kaple: gigantický relikviář

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17436x

Kaple postavená na přání francouzského krále Ludvíka IX., je klenotem vrcholné gotiky.

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Kaple tedy ukrývala trnovou korunu a jiné cenné relikvie jako zlomek Kristova kříže a lebky Jana Křtitele? V průběhu Velké francouzské revoluce však byly některé relikviáře bohužel zničeny. Ty, které se podařilo zachránit, jsou nyní umístěny v katedrále Notre Dame.

Svatá kaple v originálním znění – Sainte Chapelle je opravdovým klenotem gotické architektury. Skvost Sainte Chapelle pochází ze 13. století a je situován na nádvoří Justičního paláce na Ile de la Cité. O její stavbě, která je pojata jako gigantický relikviář, bylo rozhodnuto v r. 1246, dokončena byla po 30 měsících a vysvěcena r. 1248.

Francouzský král Ludvík IX., vášnivý sběratel ostatků, byl tak pobožný, že se mu začalo říkat Ludvík Svatý. Získal v r. 1239 trnovou korunu od byzantského císaře a později v roce 1241 i další relikvie, které umístil do této nádherné kaple.

Náklady na samotnou stavbu kaple byly zhruba třetinové než samotné relikvie a ostatky, které zde byly uchovávány. Nejvíce fascinující jsou na této stavbě obrovská skleněná okna směřující vzhůru a díky nim je celý vnitřek prosycen nebesky modrým světlem.

Tento úžasný soubor vitráží navíc kapli dostávají do všech barev duhy, neboť v patnácti oknech jsou zobrazeny výjevy z Bible. Nachází se tam Adam a Eva, Noe a další. V růžicovém okně navíc můžete vidět na 86 tabulkách skla výjevy z Apokalypsy. V Sainte Chapelle se nachází 1134 sklomaleb, které si zamilujete.

Dolní a horní kaple

Svatá kaple je rozdělena do dvou úrovní: Dolní kaple je temná, bohatě zdobená a byla převážně určena pro palácové služebnictvo a obyčejný lid. Konaly se zde rovněž bohoslužby. Okna zde byla malá, jelikož dolní kaple podporovala kapli horní.

Nacházely se zde dokonce náhrobky ze 14. a 15. století, které byly vsazeny do podlahy. Náhrobky však byly vlivem již 900 tisíců návštěvníků postupně vyhlazeny. Nádherná horní kaple byla určena pouze pro královskou rodinu, hostující hodnostáře a hlavy státu. Při vstupu do horní kaple se Vám zatají dech a zvýší tep.

Stěny tady působí jako světelné mozaiky, které vytváří světlo procházející okny, které mají neuvěřitelných 15 metrů. Zdejších 15 vitrážových oken se řadí mezi vůbec ty nejstarší v Paříži. Okna zobrazují výjevy ze Starého a Nového zákona a působí jako obrázková bible. Jedno z těch nejkrásnějších oken v horní kapli je Poslední večeře.

Během revoluce byla kaple značně poškozena a odsvěcena. O rekonstrukci se pak postaral známý architekt Viollet-le-Duc, který má na starost rovněž rozsáhlou opravu katedrály Notre dame.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svata-kaple/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024