Nejpozoruhodnější ostrovy světa: Ráje, ale i takové, kam vám strach vkročit nedovolí

Jana Sobíšková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2023 • Přečteno 12026x

O některých jste možná nikdo neslyšeli, jiné jsou notoricky známé, ale i tak skýtají nejednu utajenou zajímavost. Podívejte se s námi za nejpozoruhodnějšími ostrovy světa!

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Odhaduje se, že na Zemi jsou až dva miliony ostrovů. Ale své nej jich má jen hrstka. Prvenství některých jsou nechvalně známá, jiné se můžou pochlubit pomyslnou korunkou krásy. Které to jsou a proč? Představujeme vám ostrovní rekordmany. 

Nejstarší na světě

Madagaskar, IndieMadagaskar, Indie

Nejstarším ostrovem světa je Madagaskar. Vznikl před 88 miliony let, když se oddělil od indické pevniny. Východ ostrova tvoří deštný prales, zatímco jihozápad je poněkud suchopárný. Tak extrémní životní podmínky na ostrově vedly k vývoji nezvyklých forem života. Madagaskar je tak domovem pozoruhodných i vzácných tvorů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Nejmladší

Surtsey, IslandSurtsey, Island 

Navzdory dobře míněné radě, kterou kdysi vyslovil spisovatel Mark Twain, totiž „Kupujte půdu, už se nevyrábí“, se z moře běžně vynořují nové ostrovy. Surtsey je jedním z nejnovějších ostrovů na světě, jeho vznik má na svědomí podmořská erupce jihozápadně od Heimaey z roku 1963. Od té doby je ostrov vědci monitorován – sledují, jak se na něm vyvíjí život. Proto je na ostrov vstup zakázán s výjimkou právě vědců.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Největší

GrónskoGrónsko

Tahle informace nebude překvapením. Za největší ostrov světa je považováno Grónsko. I přes svou rozlohu 2 130 750 km² totiž z geologického hlediska nevykazuje znaky samostatného kontinentu.

Největší, ale pustý

Devon, KanadaDevon, Kanada

Možná někdy sníte o pustém ostrově. Proč by to nemohl být třeba ten největší? Největším neobydleným ostrovem světa je ostrov Devon v Kanadském arktickém souostroví s rozlohou 55 000 km². Stojí tady pouze základna Dundas Harbour, která byla založena v roce 1924 a definitivně opuštěna v roce 1951.

Nejsrdečnější

Galešnjak, ChorvatskoGalešnjak, Chorvatsko

Jmenuje se Galešnjak a má tvar srdce. Na to v roce 2009 přišel Google Earth při pořizování leteckých fotografií a ostrov ihned vyfasoval přezdívku „ostrov lásky“. Podobných hříček přírody je na světě málo. A Galešnjak je navíc krásný uvnitř i navenek. Nejen milencům, kteří ho vyhledávají především, skýtá panenské pláže s jemným pískem, tyrkysovou vodou a nádherné západy slunce.

Nejzáhadnější

Elliðaey, IslandElliðaey, Island

Ostrůvek Elliðaey u pobřeží Islandu a na něm jeden dům. Obrázek jako ze žurnálu, na první pohled by tam chtěl žít každý. Jenže domek starý 300 let nemá tekoucí vodu ani elektřinu a přezdívá se mu „nejosamělejší na světě“. Přestože jako pravá severská stavba nepostrádá saunu… Podle legendy si dům kdysi postavil marnivý boháč jako úkryt před případnou okupací mimozemšťanů. Ve skutečnosti ale sloužil lovecké asociaci coby základna pro odchyt vodních ptáků. Od 30. let minulého století je ostrov neobydlený. Dnes je chráněnou přírodní rezervací a žádaným turistickým cílem.

Největší, jaký stvořil člověk

Pearl Qatar, KatarPearl Qatar, Katar

Největší umělý ostrov Pearl Qatar v katarském Dauhá je luxusní záležitost pro nejbohatší. A to i pro přespolní – jde o první území v Kataru, kde pozemek můžou vlastnit i cizinci. Ostrov měří 13,9 km² a je domovem pro zhruba 30 000 obyvatel. Všude luxusní jachty, mrakodrapy, Ferrari… Možná tady by chtěl bydlet každý.

Nejunikátnější

Peberholm, DánskoPeberholm, Dánsko

Ostrov Peberholm je součástí mostu Øresund Bridge spojujícím Dánsko a Švédsko. Nikdo na něj nesmí, kromě biologů – a i ti jen jednou ročně. Ostrov je totiž domovem stovek druhů vzácné flóry i fauny, které vědci pozorují v jejich přirozeném prostředí. Jde o biologický experiment, v němž ostrov vzkvétá přirozeně bez lidského zásahu.

Nejkrásnější

Za nejkrásnější ostrovy světa v celosvětových žebříčcích je označováno nejčastěji těchto 5: Bali, Korsika, Mauricius, Capri, Azorské ostrovy.

Bali, IndonésieBali, Indonésie

Bali je rajský ostrov v Indonésii. Bělostné pláže, sladce barevné západy slunce, vlahá džungle, tradiční chrámy, stromy plné opic, divoké vodopády a další krásy přírody mimo vyšlapané cesty. Tenhle půvabný ostrov je výmluvně označován jako instagramový.

Chci na Bali

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč vyrazit na Bali: ostrovní ráj chrámů, oceánu a skvělého jídlaPřečíst

Korsika, FrancieKorsika, Francie

Francouzská Korsika ve Středozemním moři představuje 183 x 83 km krás a zase krás. Mají podobu úzkých uliček mezi kamennými domy prastarých měst i turistických stezek soutěskami kolem strmých hor a vodopádů. Učarují vám rudé sopečné skály do ztracena mizící v tyrkysu mořské hladiny…

Chci na Korsiku

Mauricius, AfrikaMauricius, Afrika

Ostrovní stát Mauricius v Indickém oceánu je dalším ostrovem snů. Znovu pustíme ke slovu Marka Twaina, který pravil: „Mauricius byl stvořen jako první... a nebe bylo okopírováno.“ Nám nezbývá, než to podepsat.

Capri, ItálieCapri, Itálie

2 x 4 km malé italské letovisko Capri. Skalistý ostrov se majestátně zvedá z mořských vln. Oblíbené destinaci celebrit věnovala matka příroda skalnaté a rozeklané pobřeží i písečné pláže a vzduch provoněla pomeranči, růží a jasmínem...

Chci na Capri

Čtení na podobné témaCapri: kouzelný italský ostrov v Neapolském zálivuPřečíst

Azorské ostrovy, PortugalskoAzorské ostrovy, Portugalsko

Pátým nejkrásnějším ostrovem světa jsou portugalské Azorské ostrovy v Atlantském oceánu. Tvoří je 9 osobitých ostrovů s divokou a nespoutanou přírodou plné jezer, celoročně zelených luk, lesů a pastvin i kvetoucích hortenzií. A místní obyvatelé udržují příjemnou atmosféru klidu.

Chci na Azory

Nejnebezpečnější

I o tenhle rekord se podělí hned několik ostrovů, ačkoliv důvody, proč je nenavštívit, budou tentokrát ryze objektivní.

Komory, AfrikaKomory, Afrika

Název ostrova Komory možná asociuje dobře zásobený špajz, ale jde o to, čím. Kvůli komárům infikovaným malárií bere za pomyslnou kliku málokdo. Kvůli nedostatku vodních zdrojů jsou místní odkázáni na dešťovou vodu. Tu je potřeba před užitím sterilizovat nebo aspoň převařit. Stejně tak mléko, které je nepasterizované. Rozšířená je tady hepatitida E i B. Suma sumárum, dovolená na Komorách by byla za trest.

Ilha Queimada Grande, BrazílieIlha Queimada Grande, Brazílie

Ani na ostrově Hadů (oficiálně ILHA DE QUEIMADA) v Brazílii byste asi dovolenou trávit nechtěli… Žije tady nejvíc hadů na metr čtvereční na světě, a to jedovatých. Vlastně těch nejjedovatějších, jakým je například křovinář ostnitý. Na ostrov je zákaz vstupu vydaný brazilskou vládou a odvažují se sem jen pytláci. 

Ostrov Ramree, pobřeží Myanmaru (Barmy)Ostrov Ramree, pobřeží Myanmaru (Barmy)

Někde hadi, jinde krokodýli. Ostrov Ramree u pobřeží Barmy byl v šedesátých letech minulého století plný krokodýlů mořských. Za 2. světové války, během bitvy o tento ostrov, údajně krokodýli během jediné noci sežrali několik stovek japonských vojáků, které sem zahnala britská armáda. Záznam o tom vede Guinnessova kniha rekordů coby nejvyšší počet úmrtí spáchaných zvířaty na lidech. V současnosti už barmská vláda nepodporuje životaschopnou populaci krokodýlů, pozor na jedovaté štíry a komáry přenášející malárii…

Saba, Nizozemské AntilySaba, Nizozemské Antily

Ostrov Saba je údajně nejkrásnější z šesti karibských ostrovů spadajících pod Nizozemsko, jen má jednu nevýhodu. Je místem s největší frekvencí hurikánů na světě. Přesto se těší velké oblibě turistů, kteří si ji vybírají nejen jako dovolenkovou, ale i svatební destinaci. Doporučuje se ale bedlivě sledovat hurikánové zpravodajství na stránkách National Hurricane Center (Národního střediska pro hurikány).

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený North Sentinel Island (@northsentinelisland)

Dalším nebezpečným místem je ostrov Severní Sentinel, a to kvůli Sentinelcům samotným. Jde o indický a velmi nepřátelský kmen domorodců. Nejde o početnou skupinu, přesto téměř žádný návštěvník ostrova dosud nevyvázl živý. Ať šlo o piráty, antropology, křesťanské misionáře, nebo zvědavce toužící po dobrodružství. Přelétající vrtulníky Sentinelci prý považují za nebeské démony a střílí po nich oštěpy. Tito domorodci jsou považováni za jedny z posledních lidí nedotčených moderní civilizací. 

Bikini Atoll, Marshallovy ostrovyBikini Atoll, Marshallovy ostrovy

Tenhle ostrov by se dal považovat za nejkrásnější opuštěný. Není na něm totiž bezpečno. Bikini Atoll je součástí Marshallových ostrovů a jde o odkaz světového dědictví UNESCO. V letech 1946 až 1958 se tady testovaly jaderné zbraně. V roce 1987 bylo sice vyhlášeno snížení úrovně radiace, ale skutečně jen snížení. Potraviny a rostliny jsou nadále kontaminovány. Původní obyvatelé se tedy odmítají vrátit. 

Mijakejima, JaponskoMijakejima, Japonsko

Skupina sedmi sopečných ostrovů Izu leží v sopečném pásu japonské hory Fuji. Poslední evakuace místních obyvatel kvůli síře v ovzduší proběhla v roce 2000 (ta předchozí v roce 1953). Po pěti letech se obyvatelé jednoho ze souostroví, ostrovu Mijakejima, směli vrátit, ovšem s plynovou maskou… 

Gruinard, SkotskoGruinard, Skotsko 

Za nejméně nebezpečný ze zmíněných nebezpečných ostrovů považujeme ostrov Gruinard. Když během 2. světové války hledala britská vláda místo pro testování biologické zbraně antrax, vybrala právě ostrov Gruinard ve Skotsku. Oválný ostrov je asi jen 2 km dlouhý a 1 km široký, ale kvůli kontaminaci půdy antraxem býval nejnebezpečnějším místem na planetě. V roce 1990 byla tamní půda dekontaminována a ostrov byl prohlášen za bezpečný. Mnozí však zůstávají skeptičtí a ostrov dnes láká jen dobrodruhy.

Nejhororovější

Na pozadí strov Sheppey, pobřeží AnglieNa pozadí strov Sheppey, pobřeží Anglie 

Ostrovem Mrtvého muže (Deadman's Island) je nazýván ostrov Sheppey u anglického pobřeží. Ten býval místem vylodění a improvizovaného pohřbení odsouzenců, kteří skonali nakažlivou nemocí ve vězeňských lodích zakotvených nedaleko. Na 200 let starém pohřebišti dnes pobřežní eroze a stoupající hladina moře vyplavuje lidské ostatky, takže v bahnitém pobřežním pásu se povalují lebky i kosti prorostlé korály. Režisér Samuel Supple, který odtud natáčel speciální dokument pro britskou stanici BBC se nechal slyšet, že si připadá jako v kulisách hororu. V současnosti jde o chráněnou mokřadní lokalitu, ptačí rezervaci, která není přístupná veřejnosti.

S nejbohulibější misí

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jimmy Robinson (@tall__jimmy)


Ostrov Kamfers Dam v Jihoafrické republice vytvořil uměle ornitolog Mark D. Anderson, a to za účelem záchrany plameňáka malého. Celý soukromý ostrov ve tvaru písmene S je tak posetý růžovými opeřenci. Hlava na hlavě, noha na noze.

Nejpřirozenější z umělých

Islas Uros, Peru (Archiv P. Dorčákové)Islas Uros, Peru (Archiv P. Dorčákové)

Na jezeře Titicaca na hranici Peru a Bolívie plují rákosové ostrovy Islas Uros. Vybudovala si je dvoutisícičlenná posádka indiánského kmene Uro, která se na nich houpe ve svých rákosových chýších. Jde o kompletní vesnici na vodě, která domorodcům zajišťuje veškeré nutné zázemí. Ostrůvků je asi 70 a na každém žije 1–10 rodin, jejichž hlavní životní náplní je údržba rákosových staveb. Především doplňování horních rákosových vrstev ostrovů, protože ty spodní pod hladinou přirozeně uhnívají. Jde o žádanou turistickou atrakci, která se ale místním finančně vyplácí.

Islas Uros, Peru (Archiv P. Dorčákové)Islas Uros, Peru (Archiv P. Dorčákové)

Specialistka zájezdů do Peru Petra Dorčáková z vlastní zkušenosti doplňuje, že za vstup se platí a domorodci zde prodávají vlastnoručně vyrobené suvenýry. Každý ostrov má vlastního prezidenta, který vydává povolení k návštěvě turistů, ale vždy jen v rámci svého ostrova. Na jiný se turisté bez povolení nedostanou, takže je vidí jen z dálky. V dnešní době se způsob tohoto tradičního bydlení pomalu vytrácí a čím dál více domorodců se stěhuje na pevninu, např. kvůli studiím.

Nejmenší obydlený

Hub Island, USAHub Island, USA

Just Room Enough Island, oficiálně Hub Island, je nejmenší obydlený ostrov světa patřící Spojeným státům americkým a ležící v souostroví Tisíc ostrovů. Má rozlohu přibližně 310 m², tedy asi jako tenisový kurt. Jeho obyvatelé mu říkají příznačně: Ostrov, kde je místa tak akorát.

Nejmenší neobydlený

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Taina Luoma (@tainatiikeri)

Tím je ostrůvek Märket, který má něco málo přes 3 hektary. Civilizaci tady připomíná jen opuštěný maják. Najdete ho v Botnickém zálivu, který patří Finsku, ačkoliv se tu mluví švédsky. Ostrov tedy náleží oběma státům. Maják je pravidelně kontrolován, je v něm obchod se suvenýry a hádejte, co ještě? Ano, finská sauna.

Nejhustěji zalidněný

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Africa Rivista (@africarivista)


Keňský ostrůvek Migingo ve Viktoriině jezeře je nejhustěji zalidněným ostrovem světa. Na ploše o rozloze kolem dvou tisíc metrů čtverečních, tedy rozloze fotbalového hřiště, žije až 500 obyvatel. Vedle plechových domků zde najdeme čtyři restaurace, několik barů, nevěstinců, obchodů, a dokonce i lékárnu.

Nejodlehlejší

Rapa Nui (Velikonoční ostrov)Rapa Nui (Velikonoční ostrov)

Rapa Nui známý jako Velikonoční ostrov leží v Tichém oceánu a od pobřeží Jižní Ameriky je vzdálený 3600 km. Blíž mu je další obydlený ostrov Pitcairn, ale i ten je vzdálený 2075 km. Velikonoční ostrov by uspěl i v kategorii nejduhovější, minimálně v období dešťů se na něm tvoří nezvyklé množství duh.

Kategorií, podle nichž posuzovat ostrovy, by se dalo jistě najít víc. Ale blížící se jaro velí cestovatelům opustit přístav a vyplout směrem k tomu nejlepšímu, co ostrovní život nabízí. Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Zdroje: https://earth.google.com, https://explorersweb.com, wikipedia.org, https://www.bbc.com, worldtravelguide.net, https://www.lonelyplanet.com

Jana SobíškováExpert Radynacestu.cz

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. srpna

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 13. června

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejpozoruhodnejsi-ostrovy-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024