7 nejstarších nepřetržitě fungujících provozoven na světě: tradice vypěstovaná a děděná desetiletími

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 9. 2018 • Přečteno 5745x

Pokud budete ve městě, v němž se některé z míst našich vydařených toulek nachází, stojí určitě za to ho navštívit.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Zatímco většina lidí v létě polehává u vody a chytá bronz, my jsme se vydali prozkoumat nejstarší a zároveň stále úspěšně prosperující provozovny v Evropě i mimo ni, do nichž si po dlouhá desetiletí chodí místní i turisté pro příjemné zážitky. Kromě občerstvení pro tělo si v nich můžete dopřát i porci stravy pro ducha. A které to jsou? 

1. Officina Profumo – Farmaceutica di Santa Maria Novella: nejstarší lékárna s emblémem

Farmaceutica di Santa Maria NovellaFarmaceutica di Santa Maria Novella

Naše historické putování začneme ve slavné florentské lékárně, již v roce 1221 založili dominikánští mniši. Jejím poznávacím znamením je emblém ve tvaru tradičního erbu, na jehož vrcholku sedí korunka v královské modro-zlaté barevné kombinaci.

V dekorativním interiéru s ozdobně malovanými stropy se tu dodnes na policích a ve vitrínách těsnají různé lahvičky, flakony, tuby a dózy naplněné tisíci vůněmi a roztodivnými likéry a krémy.

Jakmile vstoupíte dovnitř, obklopí vás rafinované kombinace s ničím nezaměnitelných vůní. První čichový vjem většinou obstará směs vonných bylinek (pot-pourri), jež se vzápětí smíchá s jemnou vůní kolínské, klasických tuhých mýdel a dalších dnes už legendárních produktů pro tělo, koupel i interiér.

Kde a kdy? Via della Scala 16, Florencie, Itálie; Otevřeno je denně od 9 do 20 hodin.

2. Bertrand Chiado: nejstarší knihkupectví s návykovou vůní papíru

Bertrand ChiadoBertrand Chiado

Hledáte ideální dárek z cest? Barevná kniha o portugalské metropoli potěší oko nejen malého, ale i dospělého čtenáře. Knihkupectví Bertrand Chiado, které bylo v roce 2011 Guinnessovou knihou rekordů uznáno jako nejstarší knihkupectví na světě, je důkazem, že naděje obchodů s knihami v jejich tradiční podobě spočívá právě ve fyzickém kontaktu s knihou.

Útulné knihkupectví se od roku 1732 usídlilo v elegantní čtvrti Chiado a brzy nato se stalo vyhledávaným místem portugalských spisovatelů. Po ničivém zemětřesení roku 1755 se však knihy stěhovaly do kaple Nossa Senhora das Necessidades a zpět se vrátily téměř o dvě desítky let později. Historie se současností se tu mísí v několika místnostech, kde nechybí pár pohodlných křesílek pro zákazníky, kteří se chtějí rovnou začíst.

Kde a kdy? R. Garrett 73, Lisabon, Portugalsko; Po–So (9.00–22.00 hod), Ne (11.00–22.00 hod).

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Antica Pizzeria Port´Alba: nejstarší pizzerie s chutí rajčat, mozarelly a bazalky

Antica Pizzeria Port´AlbaAntica Pizzeria Port´Alba

Křupavou pizzu dotaženou k dokonalosti ochutnáte jedině v Neapoli. (Nejen) v Antica Pizzeria Port´Alba se v každém probudí vášnivý milovník jídla. Italský národní pokrm se tu v téměř nezměněné podobě peče od roku 1738. Původní pouliční stánek však časem nahradila stálá restaurace. Pizzu tady sice nevymysleli, ale rozhodně jim nelze upřít, že ono levné pouliční jídlo časem proměnili ve skutečný kulinářský zážitek.

Mezi časté zákazníky patřili třeba studenti či chudí umělci, kteří trpěli neustálým nedostatkem peněz. Na pizzu ochucenou olejem a česnekem to ale většinou stačilo. Právě pro ně majitelé zavedli unikátní platební systém zvaný „pizza a otto“ („osmičková pizza“), jenž umožňoval zaplatit pizzu nejpozději do 8 dnů od zkonzumování. Místní pak často žertovali, že pizza může být tím posledním bezplatným jídlem, pokud se dlužník toho času nedožije.

Kde a kdy? Via Port´Alba 18, Neapol, Itálie; Po celý týden je otevřeno od 11.30 do 1.30 hodin.

Čtení na podobné témaItalská pizza: Poklad z Neapole zachutnal i královně. Kam na ni zajít dnes?Přečíst

4. Sobrino de Botín: nejstarší restaurace s téměř 300 let starou pecí na dřevo

Stará pec restaurace Sobrino de BotínStará pec restaurace Sobrino de Botín

Pohoda starých časů na vás dýchne také ve španělském Madridu. V restauraci Sobrino de Botín, již si rodina předává z generace na generaci, vítají hosty již od roku 1725. Na výtečnou krmi sem chodívali jak Ernest Hemingway, tak Francisco Goya. Kusy nábytku jsou z měkce naleštěného dřeva, stoly pokrývají kvalitní bílé ubrusy a místnostmi se pohybují styloví číšníci.

A jaký pokrm byste tu měli určitě ochutnat? Vyhlášenou specialitou jídelníčku je pečené nadívané selátko (cochinillo asado). Sázkou na gurmánskou jistotu však jsou i pečené červené papriky s treskou či iberská šunka.

Kde a kdy? Calle Cuchilleros 17, Madrid, Španělsko; Po celý týden je otevřeno od 13 do 16 hodin a poté znovu od 20 do 24 hodin.

5. Nishiyama Onsen Keiunkan: nejstarší hotel stojí na úpatí jižních Japonských Alp

Nishiyama Onsen KeiunkanNishiyama Onsen Keiunkan

Pohoštění a ubytování v tomto hotelu v prefektuře Jamanaši nabízeli již v roce 705 n. l. Svůj osud s ním spojilo 52 generací jedné rodiny. Odjakživa se do něj sjížděla smetánka a během historie tu v horkých pramenech relaxovali císařští hosté, politici, vojenští velitelé i samurajové. Dnes tu však své cestovatelské touhy naplňují cestovatelé z celého světa. Současná podoba útrob hotelu se od té původní liší jen málo. Tradice a hodnoty předků se zde totiž opečovávají jako svátost.

Obklopeni malebnou přírodou Japonských Alp se budete jistě cítit jako v pohádce. Nejbližší turistickou zajímavostí je nejvyšší hora Japonska – Fudži – či opičí lázně ve sněžném parku Jigokudani Yaenkoen. Celodenní putování zakončete tradiční hostinou ve velkém stylu. Během tzv. kaiseki se seznámíte s místní kulinářskou tradicí a zažijete nezapomenutelnou přehlídku tvarů, barev, chutí a vůní.

Kde a za kolik? Město Hayakawa v prefektuře Jamanaši, Japonsko; Cena pokojů pro 2–7 osob začíná od 52 000 jenů za den (cca od 10 600 korun).

6. R. J. Balson & Son: nejstarší řeznictví provozované již 25. generací

R. J. Balson & SonR. J. Balson & Son

Říká se, že dobrá rada je nad zlato. Pokud tedy patříte mezi zaryté vegetariány, tomuto podniku v anglickém Bridportu se raději velkým obloukem vyhněte. Hrozí totiž, že vás vůně čerstvých masných výrobků svede na scestí.

Svůj rodinný podnik provozují Balsonovi již od roku 1515, kdy John Balson začal prodávat maso na místním trhu. V roce 1880 pak otevřeli kamennou prodejnu, kterou provozují dodnes a v níž nabízejí to nejkvalitnější maso, drůbež a zvěřinu. S příznačně britským humorem totiž říkávají, že nikdy nevydělali dost peněz na to, aby si zasloužili odejít do penze.

Kde a kdy? 9 W Allington, Bridport, Velká Británie; Po (7.00–13.00 hod), Út–Pá (7.30–16.00 hod), So (7.30–15.00 hod), Ne (zavřeno).

7. Oldest Sweet Shop: nejstarší ráj sladkostí pro velké i malé mlsouny

Oldest Sweet ShopOldest Sweet Shop

Tradici a dobrou pověst si během let vybudoval i nejstarší obchod se sladkostmi naplněný pestrobarevnými bonbony a podobnými přesladkými laskominami ve skleněných dózách. Oldest Sweet Shop ve městě Pateley Bridge v severním Yorkshiru je opravdu miniaturní, ale přesto, že si všechny sladkosti musíte odnést s sebou, dveře se tu od rána netrhnou.

Vyhlášenou dobrotou jsou již od roku 1827 tvrdé bonbony s názvem Pear Drops. Současní majitelé s láskou vzpomínají na jednu svou téměř stoletou zákaznici, která tu podle svých slov chodívala ještě jako malé děvčátko. Kromě výšky prodejního pultu se zde ale podle ní ani po letech pranic nezměnilo.

Kde a kdy? 39 High St, Pateley Bridge, Harrogate, Velká Británie; Po–Út (zavřeno), St–So (10.00–17.00 hod), Ne (11.00–17.00 hod).

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubna

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. května

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 43 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubna

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejstarsi-provozovny-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024