Hrad Karlštejn: jeden z nejnavštěvovanějších symbolů České republiky

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 8. 2018 • Přečteno 4904x

Důležitou roli hrad sehrál i v období husitských válek, kdy v něm byly uchovávány korunovační klenoty.

Karlštejn je jedním ze symbolů České republiky. Tento hrad naleznete na různých materiálech, které k nám lákají zahraniční turisty. Ono je také co obdivovat.

Spojení s velikánem Karlem IV.

Hrad založil Karel IV.Hrad založil Karel IV.

Jak už sám název napovídá, hrad je spojen s jedním z našich nejvýznamnějších králů, s Karlem IV. Ten dokonce zvítězil v soutěži o největšího Čecha. Jednou z věcí, kterou si stále můžeme připomínat, je právě založení Karlštejna.

Ten vznikl roku 1348, kdy ho český král a zároveň římský císař nechal postavit jako místo pro uložení královských pokladů. Ukončení stavebních prací se datuje k roku 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže.

Důležitou roli hrad sehrál i v období husitských válek, kdy v něm byly uchovávány korunovační klenoty. V 16. století došlo k menším stavebním úpravám, proto zde můžete objevit i renesanční prvky. Dnešní vzhled má hrad od konce 19. století, kdy poslední rekonstrukci měl na starosti architekt Josef Mocker. 

Prohlídka hradu

Nejdůležitější informací týkající se prohlídek hradu je ta, že prohlídkové okruhy jsou možné pouze s průvodcem. A v sezóně, kdy se objednávají různé české i zahraniční skupiny, se může stát, že se na žádný z těchto okruhů nedostanete. Objednat si prohlídku je v některých dnech potřeba hodně dopředu.

Když ale máte štěstí nebo se domlouváte dostatečně včas, můžete si vybrat ze čtyř okruhů. Jedná se především o základní okruh a o exklusivní okruh, jenž je doplněn o prohlídku kaple sv. Kříže. Třetí možností je prohlídka velké věže, která nebývá tak obsazená, ale také je možná pouze s průvodcem. Jestli nemáte žádnou rezervaci, pak můžete navštívit výstavu Karlštejnského pokladu, která je jako jediná bez průvodce.

Návštěvní doba

Návštěvní dobu si zkontrolujte raději předemNávštěvní dobu si zkontrolujte raději předem

Základní okruh, který trvá cca 55 minut, začíná většinou vždy v celou hodinu a přístupnost závisí na ročním období. O letních prázdninách máte možnost se ho zúčastnit každý den od 9 do 18 hodin. Mimo tuto hlavní sezónu je hrad v pondělí pro veřejnost uzavřen a návštěvní doba se úměrně zkracuje.

Exklusivní okruh trvá cca 100 minut, proto je počet prohlídek nižší. V hlavní sezóně je možné se ho zúčastnit každý den od 9.30 do 17.00. Mimo hlavní sezónu je okruh přístupný od úterý do neděle a v zimě se tato varianta prohlídky vůbec nenabízí. U prohlídky věže nebo pokladu je situace obdobná jako u exklusivního okruhu.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-karlstejn/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024