Znojmo: město skvělých festivalů, jídla a pití, přívětivé ke všem turistům

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2019 • Přečteno 3389x

První písemná zmínka o městě je z 11. století, nedlouho poté se město stalo sídlem údělných přemyslovských knížat.

Okurky, víno a cyklostezky. Nebudeme asi daleko, když si tipneme, že právě tyto věci člověka napadnou, když se řekne Znojmo. Pojďme si říct, co dalšího vás v jihomoravské metropoli čeká.

Na začátku bylo…

Město hrálo důležitou roli napříč českými dějinamiMěsto hrálo důležitou roli napříč českými dějinami

První písemná zmínka o městě je z 11. století, nedlouho poté se město stalo sídlem údělných přemyslovských knížat. Hrad se stal zázemím pro ražbu mincí, znojemských denárů. Jeho strategická poloha přispěla k vysoké koncentraci bohatých kupců a obchodníků, kteří tudy projížděli na svých obchodních cestách.

Husté osídlení v okolí tržnice dalo pomyslné hranice nově vznikajícímu městu, jehož vznik inicioval Přemysl Otakar I. Jih Přemyslovského státu hrdě bránilo město s nejmohutnější hradbou. 

Ostatně město hrálo důležitou roli napříč českými dějinami. Za všechny jmenujme alespoň Jiřího z Poděbrad, který zde nechal razit mince s městským znakem s písmenem „z“ uprostřed.

Ludvík Jagelonský přiřkl Znojmu městské právo v roce 1523. Díky příznivému počasí zde trávili středověcí panovníci mnoho času, Znojmo prožívalo svůj zlatý věk – hojnost vína a ovoce dopřávala městu bohaté obchodníky a štědré dárce.

Když se nedaří...

Město sužovalo spoustu válekMěsto sužovalo spoustu válek

Roku 1335 postihla město první velká tragédie. Při oslavách sňatku arcivévody Oty Habsburského propukl požár tak velký, že spolu s hradem shořela i polovina města. Období po bitvě na Bílé hoře však přineslo ještě temnější časy. Obnovené zřízení zemské, jež uzákonilo dědičnost trůnu ve prospěch Habsburků, germanizaci a rekatolizaci, přineslo vymizení českého jazyka z oficiálních postů.

Kromě kulturního úpadku se město vzpamatovávalo ze zničení během třicetileté války a obsazování Švédy, počet původního obyvatelstva se snížil na polovinu. Rozvoji nepřispělo ani Napoleonovo tažení a v neposlední řadě válka prusko-rakouská v 19. století. Válkám muselo město čelit ještě i ve 20. století, kdy i po konci druhé světové války bylo Znojmo silně zdevastováno bombardováním. Vysvobození se dočkalo až poslední den války, tj. 8. května 1945. 

Město dnes

Rotunda sv. KateřinyRotunda sv. Kateřiny

Znojmo leží na půli cesty mezi Brnem a Vídní. V jihomoravské metropoli žije zhruba 35 000 obyvatel. Leží na levém břehu řeky Dyje a těší se velkému zájmu turistů, kteří zde zejména v létě a na podzim využívají rovinatý povrch k cyklovýletům. Turismu prospívá i bohatá historie města, řada kulturních a historických památek a artefaktů.

Znojmo je městskou památkovou rezervací, k nejnavštěvovanějším památkám bezesporu patří Znojemský hrad s rotundou sv. Kateřiny, která je chráněná z důvodů nástěnných maleb až z 12. století. Velká koncentrace kostelů, klášterů a měšťanských domů připomíná období hojnosti a jasně ukazuje, proč zde trávila čas i středověká šlechta. 

Gastro zážitek na každém rohu

Znojemské historické vinobraníZnojemské historické vinobraní

Město nabízí bohatý program v oblasti kultury, v roce 2005 započala tradice oblíbené akce Hudební festival Znojmo. Zároveň se ale snaží cílit na stále širší publikum. A co jiného než jídlo stmeluje všechny, bez ohledu na věk nebo povolání. Právě jídlo je jedním z pilířů, na kterých Znojmo postavilo svou reputaci.

Pomineme-li bohatou úrodu ovoce a hroznů, vzpomeňme na znojemský guláš nebo roštěnou. Tyto recepty mají jedno společné, všude se totiž přidávají proslulé znojemské okurky. Sladkokyselý kořeněný nálev dodává zelenině charakteristickou chuť již od 16. století, kdy jejich pěstování zaštítil jistý opat. Chvála mu!

Z mnoha akcí, které město pořádá, je však nejvíc láká Znojemské vinobraní, kdy se na jeden zářijový víkend město promění v obrovskou hostinu a karneval, kde můžete ochutnat to nejlepší z toho, co okolní vinohrady urodily. Každoročně se zde sjíždí až 80 000 návštěvníků, kteří degustují, oslavují, hodnotí a hodují, aby příští rok zas měli s čím srovnávat. 

Tak neváhejte a jeďte taky. Doporučujeme i zarytým odpůrcům vína a burčáku – pár takových se tam totiž už napravilo.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/znojmo/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024