Třebechovické muzeum betlémů: můžete tady obdivovat slavný Proboštův betlém

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 8. 2018 • Přečteno 2616x

V muzeu v současné době naleznete větší množství různých betlémů, z nichž nejslavnější je zřejmě ten Proboštův.

Betlémy nás provázejí už od nepaměti. Lidé měli vždy zájem vytvořit místo, kde se narodil malý Ježíšek, a dělali to v rámci svých možností. V křesťanských zemích je tedy běžné, že se můžete setkat s betlémy ze dřeva, skla či různých jiných materiálů. Později, když začal ve městech fungovat společenský život, lidé nosili své betlémy do nějaké větší místnosti a vzájemně si je porovnávali. Což byl také jeden z důvodů, proč vzniklo v Třebechovicích pod Orebem muzeum.

Betlémy v Třebechovicích pod Orebem

V uvedeném muzeu v současné době naleznete větší množství různých betlémů, z nichž nejslavnější je zřejmě ten Proboštův. Jedná se o mimořádně propracovaný model, jenž byl dokonce prohlášen za národní kulturní památku.

V roce 2013 byly do muzea přidány i další betlémy, které byly spolu s Proboštovým přesunuty do nově zpřístupněné budovy na centrálním náměstí města.

Proboštův betlém

Proboštův betlémProboštův betlém

Počátky vzniku betléma sahají k roku 1882 a ukončení prací odpovídá smrti Probošta v roce 1926. Bylo by však nespravedlivé u příležitosti vzniku této vynikající umělecké památky nezmínit i další spoluautory, kromě Josefa Probošta se na výrobě tohoto betléma podíleli i Josef Kapucián a Josef Friml.

Zajímavé je, že po smrti Josefa Probošta neměla jeho rodina o dílo velký zájem a rozhodla se ho prodat. Nenašel se však vhodný kupec, proto se učitel František Skřivan rozhodl betlém zachránit a zařídil jeho odkup Československou církví husitskou. Ve 30. letech se studenti Františka Skřivana o betlém starali a vozili ho po různých výstavách.

V období II. světové války byl ukryt před Němci. Učitel Skřivan dílo stále chránil a roku 1965 se mu podařilo zapsat ho na seznam kulturních památek. Obrovský úspěch získal roku 1967 na Světové výstavě v Montrealu. Během cesty však byl poškozen a musel být důkladně rekonstruován.

Po roce 1989 se objevily snahy o vydání betlému do soukromého vlastnictví, ale nikdy k tomu nedošlo. Betlém je stále majetkem obce. Roku 1999 byl výnosem ministerstva kultury prohlášen za národní kulturní památku. Dne 5. září 2013 byla slavnostně otevřena nová budova Třebechovického muzea betlémů, jehož je ten Proboštův základním prvkem.

Praktické informace

Mechanismus Proboštova betlémuMechanismus Proboštova betlému

Muzeum se nachází v obci Třebechovice pod Orebem, která leží jen několik kilometrů od Hradce Králové směrem na Ostravu. Ve městě muzeum nepřehlédnete. Jednak tam jsou ukazatele a centrální náměstí také není problém najít. Někdy může být složitější najít místo pro zaparkování, ale za muzeem je větší parkoviště.

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle mezi 9.00 a 16.30. Poslední vstup je možný v 16.00. Vstupenky lze zakoupit na místě. Je tam i malý obchůdek, v němž se prodávají různé suvenýry a propagační předměty.

Základní vstupné činí pro dospělého 100 Kč, senioři a studenti platí 60 Kč a děti od 4 do 15 let 30 Kč.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trebechovicke-muzeum-betlemu/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024