Pařížské kočky: Černý kocour rybaří v kavárně. Vážně?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 7. 2020 • Přečteno 3953x

Slavný Černý kocour, rybařící kočka i kavárna plná koček. Jste připraveni na pařížské dobrodružství? Pohodlně se posaďte, právě začínáme!

9 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – PařížZobrazit zájezdy

Víte, že…

Kočka se francouzsky řekne chat (čti: ša), a když mňouká, dělá francouzsky miaou. Při hře na honěnou Francouzi nemají babu, ale kočku.

To si takhle jdete po Paříži a potkáte kočku. Jdete dál a potkáte další kočku. A pak další… Že by se vám to jen zdálo? Ale kdepak! Francouzi mají kočky rádi a Francouzky jsou vážně kočky. Miau. Elegantní Francouzky ale necháme Francouzkami a zaměříme se na zvířata. Vydáváme se po stopách Černého kocoura z plakátu, rybařící kočky a koček, kterým patří kavárna. Připraveni? Jdeme na to. 

Když budete mít oči dokořán, potkáte v Paříži spoustu toulavých koček. Mají svoje teritoria, kam jim místní lidé nosí žrádlo. A co to je nejčastěji? Asi mlíčko. Anebo francouzská bageta? Bageta namočená do mléka? Hm… Asi proto jsou na tolika pohledech a suvenýrech. Možná je ale historie obliby koček v Paříži ještě dál…

Černý kocour z kabaretu 

Le Chat Noir - Černý kocour z kabaretu Le Chat Noir - Černý kocour z kabaretu

Pokud jde o suvenýry, jedna kočka jim dominuje. Je ikonou a najdete ji snad všude. Je to Černý kocour. Určitě jste ho už někde viděli. Le Chat Noir neboli Černý kocour byl v Paříži legendární kabaret a právě z něho pochází obrázek černé kočky na červeném podstavci se žlutým pozadím. Stal se symbolem pařížské bohémy

Kabaret Le Chat Noir sídlil na Montmartru – v té části Paříže, kde dnes vystupuje spoustu pouličních umělců. Kabaret byl poprvé otevřen v listopadu 1881 a za své jméno pravděpodobně vděčí kočce, která se před ním v době příprav na otevření potulovala. Slavný plakát s kočkou poté nakreslil Steinlen – švýcarský malíř působící v Paříži. 

Šlo o moderní zábavní podnik, ve kterém se hrálo na piano, vystupovali v něm šansoniéři, tanečníci, básníci a další umělci. Nikdy nechyběla živá hudba. Další pařížské kabarety si Černého kocoura braly za vzor. 

Rybařící kočka v nejužší uličce 

Úzká ulička Rybařící kočky Úzká ulička Rybařící kočky

Zahrajte si na Sherlocka Holmese a při návštěvě Paříže zkuste najít uličku Rue du Chat-qui-Pêche. Nebude to zase tak náročné, ulička se totiž nachází nedaleko slavné katedrály Notre-Dame, jen budete muset přes most přejít řeku Seinu. 

A proč ji vlastně máte hledat? Jde o (skoro) nejužší ulici ve městě. Široká je 1,8 m. Když roztáhnete ruce, z jednoho jejího kraje na druhý nejspíš nedosáhnete, ale společně s kamarádem už to bude hračka. Možná si řeknete, že takových úzkých uliček je všude spousta. To je sice pravda, ale ne v Paříži. Jen považte, že slavná pařížská třída Champs-Élysées je široká 70 m. 

A co má společného s kočkami? Překlad názvu ulice je velmi vtipný, znamená: ulice Rybařící kočky. Umíte si takovou kočku představit? Dnešní název ulice je odvozen od domovního znamení na jedné z okolních budov, zobrazujícího kočku chytající ryby. Ulička je dost tmavá a tajemná a není vyloučeno, že v ní nějakou živou kočku opravdu potkáte. Jen na ty ryby asi nelze moc spoléhat… 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Kočičí kavárna plná mazlíčků 

Kočičí kavárna v Paříži Kočičí kavárna v Paříži

Už jste někdy byli v kočičí kavárně? V Paříži nejednu takovou mají. Ta nejznámější se jmenuje Le Café des Chats (Kočičí kavárna), a kdo kočky nemá rád, ten ať se jí vyhne obloukem. Roztomilé kočky v ní jsou totiž doma a návštěv se rozhodně nezaleknou. 

Co kočka, to osobnost. Některá si vás ani nevšimne a bude si nerušeně podřimovat v pelíšku anebo přímo vedle vás na pohodlném křesílku. Jiná vás bude hloubavě pozorovat, jak si vychutnáváte nějakou tu dobrůtku. Další kočka si s vámi ráda pohraje. Mají tu kočky bílé, šedé, černé, zrzavé, mourované, malé, velké… 

Při návštěvě kavárny s kočičími mazlíčky mějte na paměti, že spící kočky se nemají budit, nesmí se krmit a fotit si je můžete pouze bez blesku. Le Café des Chats najdete nedaleko známého náměstí Bastilly či muzea Carnavalet, mapujícího dějiny Paříže. 

Rada na závěr:

Choďte po Paříži s otevřenýma očima, rozhlížejte se kolem sebe a stoprocentně potkáte pár koček vyobrazených jako street art. Kolik jich za jeden výlet stihnete vyfotit? 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Paříž pro rodiče a děti

Za pokladem do Paříže

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizske-kocky/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024