Bulvár Champs-Élysées: z bažin nejrušnější třídou Paříže

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22041x

Jedna z největších tříd v Paříži. Elysejská pole jsou nejznámější ulicí a zároveň dopravní tepnou Paříže.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na ulici Champs-Elysées probíhá závěrečná etapa slavného závodu Le Tour de France? Cyklisté už dojíždějí pomalu s rukama nad hlavou, a na posledním kilometru symbolicky otvírají šampaňské. Závod pak končí po projetí Vítězného oblouku.

Z náměstí Étoile, oficiálním názvem Place de Charles de Gaulle, se paprskovitě rozbíhá 12 pařížských ulic. Hlavní z nich je dvoukilometrová Champs-Élysées. Ta je na jedné straně ohraničená Vítězným obloukem, Arc de Triomphe, na straně druhé náměstím Svornosti, slavným place de la Concorde.

Tato avenue symbolizuje pařížský styl a radost ze života, je to turisty velmi navštěvovaná ulice. Champs-Élysées je místo, kde původně bývaly bažiny. Až v 17. století oblíbený zahradní architekt André Le Notre, jenž nechal rovněž vybudovat celé Versailleské zahrady, se pustil do složitého odvodňovacího systému a vybudoval z bažin jednoduchou promenádu. Vznikla tedy třída osázená stromy a měla být prodloužením zahrad Tuileries.

V 19. století zde aristokracie navštěvovala kavárny a divadla.

V době II. císařství při revitalizaci a restrukturalizaci Paříže za Napoleona III., baron Haussmann nechal promenádu rozšířit takovým způsobem, že na některých místech byla až 200 metrů široká!

Dnes je to hodně rušná třída se spoustou luxusních obchodů a autosalonů.

Nejproslulejší pařížské krejčovské salony se nacházejí o 400 metrů dál na sever od Champs-Élysées. Je to také místo Elysejského paláce, který pochází ze 17. století a je oficiálním sídlem prezidenta.

Oslavovaná avenue des Champs-Élysées je místem, kde se Francouzi shromažďují v dobách krize a míří od Vítězného oblouku směrem k náměstí Svornosti.

V době předvánočních trhů zde můžete zažít jedinečnou atmosféru, kdy je celá ulice nádherně vyzdobená a celá posetá nejrůznějšími trhovci. V období před Vánoci si tu dokonce můžete i zabruslit na obrovském kluzišti. Na konci ulice Champs-Elysée můžete obdivovat obrovské náměstí.

Place de la Concorde 

Náměstí Svornosti je nejmonumentálnější náměstí v Paříži.

Náměstí zdobí 3 000 let starý obelisk z egyptského Luxoru. Tato dominanta náměstí je velmi elegantní, má štíhlý tvar, obelisk je 23 metrů vysoký a je zakončen zlatou špičkou. Roku 1831 obelisk daroval egyptský vicekrál Mohammed Ali Ludvíku II. Filipovi. O tři roky později tento obelisk nechal postavit doprostřed náměstí, přibližně na místo, kde se za Francouzské revoluce nacházela gilotina.

Jen těžko si lze představit, že na tomto náměstí bylo popraveno tisíce nepřátel Revoluce. Mezi slavnými osobnostmi, kteří na tomto popravišti přišli o život, byli i Ludvík XVI. a Marie-Antoinetta.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trida-champs-elysees/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024