Nejzajímavější cestopisy z dálkových tras: Pěšky světem aneb nalaďte se (s) knihou na velká dobrodružství

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 10. 2021 • Přečteno 2881x

Jste čtenář – dobrodruh? Nechte se inspirovat k výběru té pravé cestovatelské knihy. Každá z nich vás poutavě provede jinou dálkovou trasou.

Vyberte si z našich 356 zájezdů Zobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete-li poznat kus světa, čtěte! Knihy jsou inspirací, studnicí informací, jistotou příjemně strávených chvil i parťákem, který nikdy nezradí.

Poutní cesta do Santiaga de Compostela, Pacifická hřebenovka, 10 000 km Jižní Amerikou, Continental Divine Trail i řada atraktivních evropských stezek – také byste hned vyrazili? Skočte do toho po hlavě, pečlivě se připravte, vyčkejte na správný okamžik… Ať to bude jakkoliv, prozatím se začtěte do příběhů lidí, kteří populární i osvobozující tracky absolvovali před vámi. Nejenže načerpáte spoustu inspirace, ale hlavně vás čtení vtáhne přímo do děje a bude vás bavit! Po čem sáhnout?
 
Čtení pro dobrodruhy a cestovatele není nikdy dost i když vlastní zkušenosti a prožité okamžiky nic nenahradí. Jak ve své knize píše Lucie Kutrová: zážitky nikdy nevyjdou z módy.

I když možná patříte mezi neposedy, teď se v klidu uvelebte a začtěte se do knih, které voní dálkami a neopakovatelným dobrodružstvím. Alespoň částečně ho totiž lze i zprostředkovat. A nezapomeňte, že pro velké zážitky často není potřeba chodit až na kraj světa a že velké zážitky čekají i na malých cestách. Jdeme na to? 

1. Jakub Čech: Jakubův cestovní deník 2

Kanadská přírodaKanadská příroda
 
Při čtení Jakubova cestovního deníku den po dni prožijete Continental Divine Trail, dálkovou pěší trasu z Mexika do Kanady přes Skalisté hory. Projdete spolu s ním přes pět států: New Mexico, Colorado, Wyoming, Idaho a Montanu. Prožijete i poslední přípravné dny před začátkem putování a dozvíte se mnoho tipů i osobních zkušeností s výběrem výbavy, která je na tak dlouhou a náročnou cestu potřeba. Jakub doplňuje i užitečný slovník a technické ohlédnutí za cestou a nic čtenáři neskrývá.
 
Autor lehkou rukou bez afektu popisuje situace, jejichž váhu si čtenář mnohdy uvědomí až po opakovaném přečtení. O to působivější celá kniha je. Pohodář a cestovatel tělem i duší neotlouká čtenáře siláckými pózami, ale s notnou dávkou nadhledu i sebeironie popisuje svou cestu a zážitky při plnění svého snu. Píše stručně, jeho řádky rozhodně nenudí a nejsou nijak „utahané“.
 
Pro lepší představu je vše doplněno fotografiemi. Popisuje den po dni a za každou kapitolou obsáhlé, ale velmi čtivé knihy uvádí počet ujitých kilometrů za daný den i za celé putování. Celkem ušel 4 488 km. Bolest přebolí, takže: byla to paráda. A parádní zážitek je i samotné čtení knihy, nalaďte se.

2. Matouš Dvořák a Nico Moro: Pěšky z Paříže do Santiaga

Poutní cesta do Santiaga de CompostelaPoutní cesta do Santiaga de Compostela
 
Jaké to je, jít Pěšky z Paříže do Santiaga de Compostela, se rozepisují dva mladí kluci, kteří po svých zamířili k nejznámějšímu poutnímu místu na světě. Chtěli si projít Camino de Santiago – Svatojakubskou cestu. A tak vyrazili. Cestu k hrobu sv. Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii začali v Paříži. Měli tak před sebou ideální vzdálenost 1500 km, které chtěli za dva měsíce zdolat. 
 
A opravdu si to užili. Jak popisují, občas jim cesta dávala pořádně zabrat, občas to ale brali „na pohodu“ a klidně si dopřáli třeba koupání v moři. Mořská sůl v puchýřích překvapivě ani příliš nepálila. Občasná silácká vyjádření jim nelze mít za zlé. Vždyť sami připouštějí, že jsou vlastně začátečníci bez extrémní formy, s minimem peněz a vlastně i vědomostí. Ty se však sbírají postupně…
 
Sbírat se dají i začtením se do jejich příběhu. Píší skutečný deník den po dni, čtenáře o nic neochudí, a navíc přidají informace o počtu ujitých kroků, útratě v českých korunách i seznamu projitých míst.

3. Monika Benešová: Moje pacifická hřebenovka 

Příroda KaliforniePříroda Kalifornie
 
Podtitul knihy Moje pacifická hřebenovka Moniky Benešové zní: Ze dna až na vrcholky hor. Otevřeně totiž popisuje svůj osobní příběh, spíše než že by podávala přesný návod, jak extrémně náročnou trasu projít. Nic neskrývá a čtenář v jejím textu cítí velkou pokoru a vděk za to, jak ji projití poutní cesty do Santiaga de Compostela a následně Pacifické hřebenovky vrátilo zdraví a chuť do života.
 
Pacifická hřebenovka je náročná a dokončí ji málokdo. Monika ji dokončila – v kraťasech za tři stovky z výprodeje a bez přílišných zkušeností. Prostě si do hlavy dala, že to zvládne, nevzdala to a zvládla. Kdo by byl tušil, že ji k cestě podnítila její dlouhodobá nemoc?
 
Při čtení knihy se čtenáři ocitnou na dlouhé pěší trase divočinou západní Severní Ameriky i v intimním světě autorky, která otevřeně a inspirativně hovoří o věcech, které často zůstávají nevyřčené. V závěru knihy se s čtenáři podělí také o seznam a okomentovaný popis toho, co je na přejití hřebenovky potřeba od povolení po nejrůznější vybavení. Kniha se i díky příjemnému formátu čte jedním dechem. 

4. Lucie Kutrová: 151 dní po evropských stezkách

Výhled na Mont BlancVýhled na Mont Blanc
 
Cestovatelka Lucie Kutrová se po návratu z Pacifické hřebenovky v Americe rozhodla prozkoumat trasy a stezky, které máme co by kamenem dohodil. V knize 151 po evropských stezkách s podtitulem Dobrodružství Holky s bucket listem čtenářům nabízí cestopis po evropských trailech a zároveň svůj příběh holky, které hory, láska a bucket list změnily život. Bucket listy ostatně v knize nabízí hned dva, a to jak ten svůj, tak jeden prázdný, připravený pro čtenáře.
 
Kniha baví. Není ani tak o tom, kolik kilometrů, kam, s kým a jak autorka šla, ale spíš o tom, co skutečně prožívala a kým byla před cestou. Svěřuje se s tím, kdo je a co dělá. A rozhodně se nesnaží ukázat se jen v tom nejlepším světle. Putovala s pejskem, a tak se čtenáři dozvědí i tipy, jak se čtyřnohým parťákem cestovat. Zároveň Lůca vždy dodá informace o ujitých kilometrech, převýšení při stoupání i klesání i finančních nákladech. 
 
Kniha je napsaná tak, že čtenáře k podobným cestám skutečně naláká, ať už se rozhodnou vyjít na 5, 10, nebo třeba 20 dní. Všude je cítit láska, protože Lůca miluje chození. Všude je plno fotek a obrázků. A všude, i mezi řádky, je plno životní energie.

5. Jan Rendl: 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou

Příroda v EkvádoruPříroda v Ekvádoru
 
Prodavač a příležitostný cestovatel Jan Rendl se jednoho dne rozhodl, že pěšky projde Jižní Ameriku. O tom, jak cesta probíhala, ve své knize 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou čtivě informuje čtenáře. Vtipně a s lehkostí popisuje různé životní momenty včetně emocí, které si člověk v podobné situaci dokáže hravě představit. Netají se ani svou minulostí. Píše o tom, co prožívá a prožíval a s čím se v životě (a na cestě) potýká a potýkal.
 
Čtenářům kniha nabízí nejen cestopis a povídání o tom, jak autor vzdoruje jazykové bariéře, drogám i kolumbijským ženám či všudypřítomné chudobě, ale i poznání jihoamerické kultury. A také notnou dávku sebepoznání. Jak sám Honza přiznává, vydal se do nitra kontinentu, aby poznal nový svět i sám sebe. Je to zkušenost, kterou kniha částečně dokáže zprostředkovat. 
 
Nejeden čtenář může knihu číst i jako návod, jak cestovat s minimálními náklady. Nabízí se výčet highlightů, které cesta přes Kolumbii, Ekvádor a Peru Jižní Amerika nabízí, a k tomu autor přidává fotky i dobře míněné rady, které přijdou vhod na cestách i v běžném životě.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Vyberte si jeden z našich 356 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pesky-svetem/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024