Kapitolská muzea: domov slavné vlčice

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12829x

Archeologické a umělecké sbírky Kapitolských muzeí se nacházejí na náměstí Piazza del Capidoglio na pahorku Kapitol.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Dejte si pozor, abyste do areálu muzeí nešli v pondělí! Otevřeno je totiž od úterý do neděle po celý den od 9:00 do 20:00. Vstupné si koupíte na pokladně Palazzo dei Conservatori. Kromě stálých expozic pořádají Kapitolská muzea po celý rok také pozoruhodné výstavy, které jsou časově omezené. Budete-li se chtít podívat na některou z těchto dočasných expozic, počítejte, že vstupné bude o něco dražší.

Vypravíte-li se do italské metropole za poznáním, rozhodně nezapomeňte navštívit Kapitolská muzea (italsky Musei Capitolini), která naleznete na náměstí Piazza del Campidoglio téměř na vrcholu pahorku Kapitol. Ten je nejmenším ze sedmi římských legendárních pahorků. Středu náměstí dominuje jezdecká socha římského císaře Marka Aurelia, jejíž originál naleznete uvnitř muzeí.

Muzejní komplex, jehož počátky sahají až do 15. století, se může pochlubit cennými sbírkami umění, archeologických nálezů, mincí, šperků a dalších pozoruhodných předmětů ze starého Egypta, antického Řecka a Říma, středověku i renesance. Výhodná je poloha muzeí, která sousedí s asi nejznámější antickou památkou Říma, Forem Romanem

Muzea, která byla otevřena pro širší veřejnost již v 18. století, se skládají ze čtyř budov, Palazzo dei Conservatori, Palazzo Nuovo, Palazzo Senatorio a Palazzo Caffarelli-Clementino.

Palazzo dei Conservatori

Budova Palazza dei Conservatori pochází ze 14. století a původně sloužila jako soudní dvůr. Tato část muzea vystavuje sbírky antického umění starověkého Řecka a Říma a také etruské artefakty. Naleznete zde pokladnu, knihovnu a nádvoří, na kterém je vystaveno několik fragmentů (noha, ruka a hlava) obrovské sochy císaře Konstantina II., která byla v 15. století nalezena v bazilice na Foru Romanu. V prvním patře paláce naleznete symbol Říma, slavnou sochu vlčice, která dle pověsti odkojila zakladatele města, bratry Romula a Rema. Originál sochy je umístěn v tzv. Appartamento dei Conservatori, jedné z nejstarších součástí paláce. Kromě této sochy zde můžete obdivovat ještě další originál, sochu Marka Aurelia, která pochází z 2. století n. l. a jejíž replika je umístěna uprostřed náměstí Piazza del Campidoglio. V Palazzo dei Conservatori si nenechejte ujít největší a nejstarší veřejnou sbírku obrazů (Tizian, Rubens, Caravaggio aj.), která se nazývá Pinacoteca Capitolina. Mezi nejzajímavější exponáty patří i ukázky keramiky, porcelánu, tašek či šperků.

Palazzo Nuovo

Palazzo Nuovo architektonicky navazuje na Palazzo dei Conservatori, přestože je mnohem mladší (17. století). K nejvyhledávanějším exponátům této části patří kašna se sochou Marforia ze 2. století n. l., která se nachází v přízemí. Mezi unikáty se řadí také rozsáhlé sbírky z období starověkého Egypta, sarkofágy, sochy a portréty. Staří Římané, kteří se velmi inspirovali uměním starověkého Řecka, hojně kopírovali řecké sochy. I ty v Palazzo Nuovo najdete. Obzvlášť povedené jsou Galata Morente (Umírající Gal) a Venuše Kapitolská.

Palazzo Senatorio

Senátorský palác sloužil již od 12. století jako sídlo úřadu města Říma a dodnes se v něm nachází římský magistrát. Pro výstavní účely je v tomto paláci využívano podzemí, kde si můžete prohlédnout dvě galerie, Lapidarium a Tabularium. Obdivovat v nich můžete staré nápisy, sochy, mozaiky či pozůstatky starobylých chrámů.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Palazzo Caffarelli-Clementino

Tento palác ze 16. století původně ke Kapitolským muzeím nepatřil. V 19. století sloužil jako velvyslanectví Pruska. K muzeím byl připojen až v roce 2000, přičemž sbírky mincí, medailí a šperků si mohou návštěvníci prohlédnout teprve od roku 2003. Expozice mincí je dále doplněna o sochy, busty, obrazy a fresky.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kapitolska-muzea-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024