Golden Gate Park: zelená oáza San Francisca

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 3546x

V parku můžete obdivovat ve výběhu bizony anebo se toulat městskou zelení.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Je to místo, bez kterého by si obyvatelé San Francisca nedokázali město představit. Park připomíná svým vzhledem slavnější Central Park, který leží v srdci New Yorku, nicméně obyvatelé San Francisca jsou na ten svůj více pyšní, vždyť je téměř o 20 % větší než ten, který si užívají obyvatelé města, jež nikdy nespí.

Člověk není schopen ani uvěřit, že tento krásný park plný zeleně, muzeí, jezírek a zvířat vyrostl na místě písečných dun. Chcete-li pochopit život obyvatel města Západu, vydejte se do parku na procházku a nechte se vtáhnout do jeho atmosféry!

Všude je písek a vy zde chcete park?

Okolo roku 1860 si uvědomili obyvatelé San Francisca, že by také chtěli veřejný park, kam by mohli chodit relaxovat a čerpat sílu z přírody. Nicméně nejdůležitější otázkou bylo, kde takový park vybudují. Nejlepším místem se jevila krajina plná písečných dun. Mnoho lidí si myslelo, že vytvořit park v nehostinné krajině bude téměř nemožné.

Kromě odpočinku bylo hlavním záměrem postavení nových domů v oblasti a přesunutí obyvatel na západ města. Pomýšlelo se také, že by se na místě dnešního parku vystavěly kasina a hotely, k tomu však naštěstí nedošlo. Obyvatelé si velice přáli park, který by jim sloužil jako perfektní místo pro procházky s dětmi, pro trávení volného času a pro nasátí té správné atmosféry, jakou znali z evropských parků.

Stromy, které pomohly stabilizovat podloží

Japonská zahradaJaponská zahrada

O deset let později připravil inženýr krajin a parků William Hammond Hall plány a mapu budoucího sanfranciského parku. O tom, jak se bude budoucí park jmenovat, nemuseli dlouho přemýšlet, pojmenovali ho podle průlivu, přes který vede ikonický symbol města, most Golden Gate. A tak i park, ačkoliv není v těsné blízkosti mostu, dostal jméno Golden Gate Park (park Zlatá brána).

Hlavní inženýr parku si povolal na pomoc svého asistenta a hlavního zahradníka Johna McLarena, se kterým diskutoval o plánech a výstavbě parku. Nejdůležitějším prvkem bylo zpevnění nestabilního písečného podloží. Tento problém vyřešili úplně jednoduše, zasadili do parku v roce 1875 na 60 000 stromů, které pomohly podloží zpevnit. O čtyři roky později se číslo počtu stromů více než zdvojnásobilo.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Zelený poklad San Francisca

Je až k neuvěření, jak je Golden Gate Park na první pohled podobný slavnějšímu Central Parku, který se nachází v New Yorku. Jeho půdorys je obdélníkového tvaru, nicméně, co do rozlohy, San Francisco má rozhodně prvenství. Golden Gate Park se rozkládá na ploše 412 hektarů a je dlouhý necelých 5 kilometrů. Jeho západní část je otevřená směrem do oceánu a ostatní části sousedí s lukrativními oblastmi pro bydlení.

Jedná se tak o jeden z pěti nejnavštěvovanějších parků Spojených států amerických. Park byl během své historie svědkem mnoha důležitých událostí. Byl místem setkávání hippies, místem protestů a také místem pro provizorní bydlení obyvatel San Francisca, kteří se zde uchýlili po hrozivém zemětřesení v roce 1906, když byly jejich domovy zcela zničeny. Pro obyvatele je park pokladem!

Obrovské množství aktivit pro všechny

Viktoriánský skleníkViktoriánský skleník

Odhaduje se, že Golden Gate Park navštíví ročně na 13 milionů návštěvníků. Vybírat můžete z mnoha procházek zelení, můžete si zde dát piknik, navštívit muzea, památníky a exotické zahrady. Konají se zde koncerty a vystoupení. Mezi hlavní atrakce parku patří mlýny, které byly postaveny proto, aby čerpaly vodu pro zavlažování parku.

V nádherném viktoriánském skleníku se pěstují ty nejexotičtější rostliny, jaké si jen dovedete představit. De Young Museum nabízí svým návštěvníkům ty nejlepší sbírky malířství a sochařství od 17. století až po současnost. Sídlí zde také Kalifornská akademie věd, ve které se nachází mimo jiné také akvárium. Japonská zahrada uchvátí svým jedinečným designem a výbornou čajovnou.

V parku můžete obdivovat ve výběhu bizony anebo se toulat městskou zelení. Pro děti nabízí park nespočet aktivit včetně kolotočů. Nevynechejte možnost poznat tento jedinečný park, který vyrostl na písečných dunách!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 15 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/golden-gate-park/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024