Řím ve filmu: 5 nejslavnějších snímků natočených v kulisách Věčného města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26213x

Řím je pro svou jedinečnou architekturu oblíbeným městem filmařů, ať už jde o romantické snímky či thrillery.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro Vás: 

Pokud máte rádi akčnější žánr, zkuste třeba britský snímek Gladiátor (2000) s Russelem Crowem v hlavní roli. Koloseum v něm je ovšem především dílem trikových mistrů filmu. 

Římu to ve filmu moc sluší a stovky záběrů natáčených ve Věčném městě jsou toho vřelým důkazem. Vybrali jsme pro vás 5 filmů, legendárních i současných, ve kterých Řím hraje hlavní roli. Znáte je? A jak se vám líbí? 

Fakt, že Řím je označován jako „město filmu“, je úzce spojen s tamějšími slavnými filmovými ateliéry Cinecittà, které ve městě vznikly ve 30. letech 20. století. V té době byly nejmodernějšími a nejvybavenějšími filmovými ateliéry v Evropě.

Po válce zažily filmové ateliéry útlum – to když neorealisté vyrazili točit přímo do ulic. Netrvalo ovšem dlouho a již v 50. letech tu vznikly legendární Prázdniny v Římě. Následovalo období velkého rozmachu i chvilková krize.

Ateliéry prošly velkou restrukturalizací a nyní se soustřeďují jak na italské, tak na mezinárodní produkce.

1. Prázdniny v Římě (1953)

Romantické Španělské schodyRomantické Španělské schody

Americká romantická komedie, ve které jako by hlavní roli hrálo samotné město Řím. Také byste chtěli usnout u fontány di Trevi jako Audrey Hepburn, novodobá princezna, která se vzepřela svým panovnickým povinnostem, aby vás tam našel Gregory Peck, americký novinář, a na Vespě vás povozil římskými ulicemi?

A co takhle vychutnat si zmrzlinu na Španělských schodech, zrovna tak, jako si ji ve filmu vychutnávala princezna coby obyčejná mladá dívka, uchvácená atmosférou Říma? Podívejte se na Prázdniny v Římě, pro návštěvu italské metropole vám bude velmi příjemným průvodcem.

Režie: William Wyler, scénář: Dalton Trumbo.

2. Sladký život (1960)

Fontána di Trevi v ŘíměFontána di Trevi v Římě

Italsko-francouzské filmové drama, považované za vrcholné dílo slavného Federica Felliniho. Příběhy a epizody popisují mravní rozklad vyšších společenských kruhů kapitalistické Itálie tak, jak ho prožívá novinář Marcello (Marcello Mastroianni).

Neexistuje snad reprezentativnější filmová scéna z Říma než ta, ve které se Anita Ekberg s Marcellem Mastroiannim koupou ve fontáně di Trevi. Chcete zažít jednu velkou párty v ulicích Říma? Vychutnejte si Sladký život.

Režie: Federico Fellini, scénář: Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini, Brunello Rondi.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Andělé a démoni (2009)

Katakomby ukrývají mnohá tajemstvíKatakomby ukrývají mnohá tajemství

Americký thriller, natočený podle stejnojmenné knihy Dana Browna, který vás doslova vtáhne do Vatikánu, římských tajných chodeb, katakomb, krypt a katedrál.

Tom Hanks coby Robert Langdon, znalec sekty Iluminátů, přijíždí do Říma, aby rozkryl příběh konfliktu mezi Ilumináty a Římskokatolickou církví. Vatikán skrývá mnohá tajemství. Chcete některá z nich objevit? Andělé a démoni vám to umožní.

Režie: Ron Howard, scénář: Akiva Goldsman, David Koepp.

4. Do Říma s láskou (2012)

Majestátný KapitolMajestátný Kapitol

Americká komedie, vyprávějící čtyři příběhy a osudy různých lidí. Všechny se odehrávají v Římě, a tak budete mít možnost vidět nejen slavná místa jako Kapitol či Španělské schody, ale také interiér divadla Teatro dell’Opera nebo malebnou Želví fontánu.

Hlavní role ve filmu ztvárnili Woody Allen, Roberto Benigni, Penélope Cruz či Greta Gerwig. Chcete prostřednictvím filmu poznat římská zákoutí, uličky a jejich ruch? Nechte se unést filmovými obrazy. Při návštěvě Věčného města si pak budete připadat trochu „jako doma“.

Režie a scénář: Woody Allen.

5. Velká nádhera (2013)

Nábřeží řeky Tibery při západu slunceNábřeží řeky Tibery při západu slunce

Italská oscarová dramatická komedie, nabízející skutečně nádherný pohled na Řím, a to nejenom na jeho okouzlující „exteriér“, ale také do jeho „nitra“ – ptá se totiž po smyslu života mezi tou vší bortící se krásou.

Toni Servillo coby významný novinář a kritik umění Jep Gambardella se stal znalcem světa mondénních obyvatel Říma a svůj pohled předává dál. Chcete Řím prozkoumat s nadhledem? Podívejte se na Velkou nádheru a kromě přemítání o současném životě si za doprovodu podmanivé hudby užijte nádherný výhled z Janiculu, procházku podél nábřeží Tibery nebo relax v parku Parco degli Acquedotti.

Režie: Paolo Sorrentino, scénář: Paolo Sorrentino a Umberto Contarello.

Dalších filmových snímků a záběrů z Říma jsou stovky a svůj „šálek kávy“ si mezi nimi najde opravdu každý. Nechte se filmy inspirovat k návštěvě Věčného města. Anebo se do Říma vydejte na některý z našich zájezdů a své zážitky si potom prostřednictvím filmů po návratu připomeňte. Přejeme pěknou podívanou!

Který z filmů natočených v Římě se vám líbí nejvíce?

Celkem hlasovalo 359 čtenářů.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rim-ve-filmu/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024