Tibera: blondýnka mezi řekami

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17618x

Tibera je 406 km dlouhá řeka, pramení v Apeninách a protéká hlavním městem Itálie.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

V Apeninském pohoří pramení třetí nejdelší řeka na území Itálie – Tibera. 406 km dlouhý tok, který se italsky nazývá Tevere, protéká regiony Umbrie, Toskánsko, Emilia-Romagna, Lazio i samotným Římem. Tibera, která byla ve starověku důležitou říční cestou mezi Římem a Ostií, končí svou pouť v Tyrhénském moři. Pro žlutozelenou barvu je řeka přezdívána „blondýnka“.

Legenda o vlčici

Hlavní město Itálie bylo založeno na východním břehu Tibery a řeka hrála důležitou roli i v starořímské mytologii. V antických dobách totiž spadala do sféry vlivu boha Tibera (lat. Tiberinus), kterého většina lidí zná spíše jako boha Jupitera. Podle legendy vody řeky Tibery pramenily z Jupiterových vlasů a vousů. Další známou legendou, ve které řeka figuruje, je pověst o bratrech Romulovi a Removi. Ti byli jako miminka vhozeni do Tibery, ale neutopili se, protože je zachránila a vychovala vlčice – la Lupa. Z chlapců se poté stali zakladatelé města Říma.

Tibera opěvovaná i zatracovaná

Ve starověku plnila řeka důležitou obchodní funkci, neboť po jejích vodách pluly lodě se zbožím z přístavu Ostia. Na březích Tibery vyrůstaly loděnice a ve městě rovněž vznikaly sítě podzemních tunelů a kanálů, které zásobovaly obyvatele města vodou. Bohatí Římané si nechali u řeky budovat sídla se zahradami a parky. Běžnou praxí, která začala v antických dobách a pokračovala do středověku, bylo popravování zločinců vhozením do Tibery.

Tibera se stala nechvalně proslulou i kvůli povodním, kterých v dějinách metropole nebylo málo. V 19. století byly budovány kamenné hráze, které město před záplavami chrání až do současnosti.

Fašistický vůdce Benito Mussolini nechal ve 30. letech 20. století vztyčit antický mramorový sloup s orlicí v místech, kde řeka pramení. Na sloupu je vyrytý nápis, který říká: „Zde se rodí řeka, posvátná pro osud města Říma!“

Ponte Sant'Angelo

Neznámějším mostem, který v Římě spojuje břehy řeky už téměř dva tisíce let, je Andělský most (italsky Ponte Sant'Angelo), o jehož výzdobu se v období baroka postaral proslulý italský sochař Gian Lorenzo Bernini

Až budete v Římě, jistě oceníte vlahý vzduch, který řeka poskytuje, i malebná zakoutí, která vykresluje mezi úchvatnými památkami.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tibera/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024