Kapitol: Z vršku dohlíží na město

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13476x

Kopec Kapitol (italsky Campidoglio) se tyčí nad Forem Romanem, na němž již po staletí sídlí římská samospráva.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Víte, že…

Když si území Itálie podmaňovali Keltové, jediný Řím se jejich vpádům ubránil? Ochránci města totiž byli na nebezpečí upozorněni křikem posvátných kapitolských hus bohyně Junony.

Kopec Kapitol (italsky Campidoglio) se tyčí nad Forem Romanem, na němž již po staletí sídlí římská samospráva. Na vrcholu kopce se nachází náměstí Piazza del Campidoglio, na kterém leží nejstarší veřejné muzeum.

Náměstí

Svým návštěvníkům nabízí i nezapomenutelné výhledy na Řím. Nejkrásnější způsob, jak se můžete dostat nahoru, je po Michelangelově schodišti Cordonata. Spodní část schodiště je ozdobena dvěma žulovými lvy a horní část schodiště vás přivítá krásnými sochami Castora a Polluxe, které byly zachráněny v 16. století ze židovského ghetta.

Celé náměstí, jehož hranice jsou tvořeny třemi paláci (Pallazo Senatorio, Pallazo Nuovo, Pallazo dei Conservatori), je také Michelangelovým dílem. Poslední dva jmenované paláce dohromady tvoří Kapitolská muzea. V Pallazo Senatorio sídlí městská rada.

Střed náměstí zdobí bronzová jezdecká socha Marka Aurelia. Další obdivuhodnou sochou je i socha Minervy, ta je součástí fontány u schodiště Pallazo Senatorio.

Z náměstí se snadno dostanete i ke Carcere Mamertino (Mamertinská věznice), kam byli vězni dopravováni dírou v podlaze. Údajně zde byl vězněn i sv. Petr, zázračně tu vytvořil pramen vody, který používal při křtu svých věznitelů. Nyní se na tomto místě nachází kostel.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Kostel

Na vrcholu Kapitolu se tyčí úžasný kostel z 6. století, jedná se o kostel Panny Marie na oltáři nebes (Santa Maria in Aracoeli). Leží přesně na místě antického chrámu boha Jupitera, kde Sybilla císaři Augustovi předpověděla narození syna.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kapitol/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!