Římské fontány prozradily tajemství své proměny: Kartáčový facelift za 50 tisíc eur!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5371x

Fontány v novém! Pět desítek nejznámějších římských fontán právě podstupuje důkladnou hloubkovou očistu. Těšte se s námi!

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás...

Legenda praví, že vhodíte-li pravou rukou přes levé rameno minci a budete při tom stát zády k fontáně di Trevi, do Říma se určitě znovu vrátíte! Denně tak ve fontáně přistanou mince za cca 3500 eur. Vhodně taky jednu, posbírané peníze jdou na charitu, podpoříte dobrou věc! 

Pět desítek nejznámějších římských fontán teď čeká důkladná hloubková očista. A že nepůjde jen o pár hochů s rýžáky, napovídá částka, kterou město do úklidových prací investuje – celých 50 000 eur! 

Dokážete si představit Řím bez ranního cappuccina a nadýchaného loupáku? Možná!? A co římské fontány a kašny? Ty by vám nechyběly? Bezpochyby ano! Vždyť bez okouzlujících vodních staveb by Řím ani nebyl Římem. A místní zastupitelé to dobře vědí. 

Již od dob Římské říše měla voda v Římě velký význam. Dnes tryská z více než tisícovky uměleckých děl, z nichž každé má svou jedinečnou hodnotu. 

O letošních prázdninách starosta metropole, Ignazio Marino, oznámil, že nechá vyčistit padesát nejznámějších fontán a kašen včetně těch, které zdobí okolí Španělských schodů a kopce Janiculum. 

I nejobdivovanější římská fontána, Fontana di Trevi, dostává pomalu nový kabát, a to díky štědré podpoře slavného italského módního domu Fendi. Jedná se o největší očistnou kúru v její 253leté historii. Přibydou mimo jiné nová čerpadla, umělecké osvětlení i ochrana odrazující posedávající holuby.    

Nezvyklá akce nazvaná „Čisté fontány“ je v plném proudu a probíhat bude až do konce září. Město na ni vyčlenilo 50 000 eur (cca 1 350 000 Kč) a v nejbližších dnech plánuje také zvýšit pokuty pro nezbedné turisty, kteří do historických kašen v centru Říma vhazují odpadky nebo do nich v horkých letních dnech rovnou skáčou.

Když se na začátku letošního roku v Římě porvali nizozemští fanoušci, dokonce poničili nedávno zrestaurovanou barokní fontánu, Fontana della Barcaccia, kterou vybudoval slavný sochař Pietro Bernini. Do fontány pod Španělskými schody pak ještě naházeli láhve od piva a spoustu dalších odpadků. Starosta metropole proto rezolutně řekl: „DOST“!

V nejbližší době tak máte šanci vidět fontány v plné kráse a čistotě. O důvod víc, proč si udělat výlet do Říma právě teď, nemyslíte? 

Která z římských fontán je podle vás nejkrásnější?

Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimske-fontany-prodelaly-velice-dukladny-facelift/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024