Obdivujte a nechte se inspirovat uměním! Itálie obnovila bezplatný nedělní vstup do muzeí a na památky

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 3529x

Je-li pro vás čekání ve frontě za trest, nezbývá než se italským muzeím a galeriím první neděli v měsíci vyhnout. V tu dobu jsou totiž přístupné zdarma.

Vyberte si z našich 45 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na soukromé instituce, kam se mj. řadí i Vatikánská muzea, se tato významná kulturní akce nevztahuje. I přesto lze věhlasný komplex muzeí a galerií, jenž byl postupně zakládán papeži v 18. a 19. století, navštívit bezplatně. Stačí se sem vypravit o dopoledni vždy poslední neděli v měsíci.    

Nemusíte zrovna patřit mezi milovníky slev a výhodných nabídek, ale v Itálii při návštěvě muzeí přece jen trochu šetřit můžete. Volné vstupy každou první neděli v měsíci totiž zažívají svůj comeback. Chcete raději obdivovat slavnou římskou arénu, kde lidé přihlíželi soubojům muže proti muži či pobíjení divoké zvěře, nebo se ve florentské galerii pokocháte světoznámou sochou Davida?  

Předchozí ministr kultury, Alberto Bonisoli, se loni nechal slyšet, že projekt volných nedělí, jenž se rozběhl v roce 2014, je sice dobrý pro publicitu, ale rozhodně ne pro Itálii. Jen v roce 2017 využilo bezplatného vstupu do muzeí na 3,5 milionu návštěvníků ze všech koutů světa.

Obrovský zájem čekajících obdivovatelů umění samozřejmě nebývale prodloužil délku front a na vstup do muzeí či galerií někteří příchozí čekali i dlouhé hodiny. Zároveň s tím byl Bonisoli přesvědčen, že masový zájem o vstup zdarma nesmírně poškozuje nenapodobitelnou atmosféru nejvýznamnějších kulturních stánků.

Proti plánu zrušení projektu však od samého počátku protestoval především demokrat Dario Franceschini, jenž volné vstupy do státních muzeí a archeologických nalezišť v roce 2014 sám zavedl. Když pak v září letošního roku nastoupil do funkce ministra kultury, bylo dopředu jasné, že populární vládní program opět přivede k životu. Je totiž přesvědčen, že nebýt nedělí zdarma, řada Italů by se do muzea nikdy nepodívala.    

Každou první neděli v měsíci tak je možné bez placení zavítat např. do římského Kolosea, Pompejí, Akademie krásných umění ve Florencii, slavného královského zámku Caserta poblíž Neapole, zámku Miramare na pobřeží Jaderského moře aj. 

Kompletní seznam zhruba 400 památek po celé Itálii, jež lze o nedělích bezplatně navštívit, je k dispozici na oficiálních internetových stránkách Ministerstva kultury.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 45 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/obdivujte-a-nechte-se-inspirovat-umenim-italie-obnovila-bezplatny-vstup-do-muzei-a-na-pamatky/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024