Dochází vám v Římě energie? Na Španělské schody si ale raději nesedejte, jinak riskujete vysokou pokutu

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 8. 2019 • Přečteno 3520x

Co vám budeme nalhávat, Španělské schody v Římě už nikdy nebudou jako dřív. Městská policie na nich zakázala nejprve svačit, a teď už dokonce i sedět.

Vyberte si z našich 21 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

S podobně vyostřenými nařízeními proti turistům se letos v červnu vytasily také italské Benátky. Kupříkladu je zde zakázáno jíst na veřejných místech, která nejsou k těmto účelům přímo určena, koupat se v benátských kanálech, jezdit po městě na kole, procházet se bez košile či v bikinách, krmit holuby atd.

Ve chvíli, kdy se zapadající slunce začne odrážet v oknech starobylých římských domů, vás možná ze všeho toho poznávání „věčného města“ zmůže únava, a tak začnete přemýšlet, kde si před večeří trochu odpočinout. Pokud jste se stejně jako my těšili, až si v Římě po čase zase posedíte na malebné směsi širokých kamenných stupňů a teras, zpozorněte. Na Španělských schodech se nově nesmí ani sedět, ani konzumovat jídlo.    

Obecní nařízení stanovuje, že po strmých Španělských schodech se návštěvníci budou moci napříště pouze procházet.

Pod pokutou až do výše 400 eur (přibližně 10 000 korun) se totiž na veřejných místech zakazuje chovat „neslušně nebo v rozporu s dekorem“, stejně jako konzumovat potraviny a nápoje vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek.

Většina místních i turistů se jednoznačně shoduje na tom, že zákaz pořádání pikniků na mramorových schodech s povděkem vítá. Jedině touto cestou lze totiž zajistit, aby bělostné schodiště opět nepokryla vrstva rozšlapaných žvýkaček a skvrny od kávy či jiných barevných tekutin. Ale aby město zakázalo si na ně i sednout, to už většinou považují za poněkud přehnané a nevhodné.

Také Vittorio Sgarbi, italský historik umění, je názoru, že všude na světě se lidé rádi usazují na kamenných schodech a obdivují z nich okolí. Doufá proto, že radnice v Římě své kontroverzní rozhodnutí časem přehodnotí.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. června

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dochazi-vam-v-rime-energie-na-spanelske-schody-si-ale-radeji-nesedejte-jinak-riskujete-vysokou-pokutu/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024