Hallein: historické městečko na úpatí Alp, ve kterém to opravdu žije

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 5881x

Zhruba 20tisícové město leží 15 km jižně od Salzburgu a rozkládá se na úpatí majestátních Alp.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Druhé největší město Salcburska rozhodně stojí za návštěvu. Kromě prohlídky proslulých solných dolů, které patří k nejstarším na světě, nebo jednoho z největších keltských muzeí v Evropě můžete vyrazit také za klasickou hudbou a uměním či sportem. Stačí si jen vybrat.

Město soli…

Solný důlSolný důl

Zhruba 20tisícové město leží 15 km jižně od Salzburgu a rozkládá se na úpatí majestátních Alp. Město s keltskými kořeny je proslulé především díky jedněm z nejstarších solných dolů na světě (odtud také pravděpodobně pochází jeho název, z keltského hal – sůl), které se nachází v útrobách hor v přilehlém Dürrnbergu.

Muzeum halleinských solných dolů (Hallein Salzwelten), ve kterých těžba definitivně utichla v roce 1989, nabízí svým návštěvníkům nezapomenutelné komentované prohlídky, během nichž se projedete důlním vláčkem, ochutnáte tradiční chléb horníků, překročíte státní hranici s Německem podzemní cestou, pokocháte se nádherným důlním solným jezerem a vše proložíte jízdou po nekonečně dlouhých dřevěných skluzavkách, které dříve sloužily k usnadnění přepravy v dolech.

Prohlídka bohužel z bezpečnostních důvodů není přístupná úplně pro každého, prostory muzea nejsou bezbariérové a vstup není povolen ani dětem do 4 let.

… a Keltů

Muzeum keltů v HalleinuMuzeum keltů v Halleinu

Jelikož to byli právě Keltové, kteří v této oblasti před téměř 2 500 lety začali s těžbou „bílého zlata“, jež až do minulého století představovalo hlavní obživu celého kraje (i samotný Salzburg v překladu znamená Solnohrad), v těsné blízkosti dolů byla na jejich památku poměrně nedávno otevřena Keltská vesnice Salina, menší skanzen, kde si v replikách dobového obydlí můžete prohlédnout krásné ilustrace popisující každodenní život Keltů.

Na prohlídku pak můžete navázat návštěvou Keltského muzea, které leží o pár kilometrů dál, přímo v centru Halleinu, a patří mezi vůbec největší muzea svého druhu v Evropě. Těšit se můžete na znázornění keltských pohřebišť z doby ledové, opidií či prapůvodních způsobů těžby soli uvnitř hory Dürrnberg. Největším klenotem muzea je pak vzácná, 2 500 let stará zobákovitá konvice. Kromě keltské expozice můžete nahlédnout do bývalých arcibiskupských komnat nebo blíže poznat historii celého regionu.

Pokud se rozhodnete pro prohlídku solných dolů i Keltského muzea, určitě se vám vyplatí zakoupit kombinovanou zvýhodněnou vstupenku, kterou lze rozšířit ještě o pár dalších zajímavých atrakcí v okolí Halleinu. V takovém případě cena vstupenky nepřesáhne 30 euro za dospělého a 17 euro za dítě.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Za sportem…

Hned za městem se tyčí vrcholky hor, vhodné k lyžováníHned za městem se tyčí vrcholky hor, vhodné k lyžování

Hallein ale nejsou jen doly a Keltové, město a jeho blízké okolí nabízí nepřeberné množství sportovního a kulturního vyžití. V zimě se přímo nabízí možnost vyrazit na kilometry dlouhé, poloprázdné sjezdovky do nedalekého lyžařského střediska v Bad Dürrnbergu.

V Dürrnbergu se skvěle zabavíte i přes rok – 2,2 km dlouhá bobová dráha Keltenblitz zaručeně zvedne adrenalin celé rodině. Na své si přijdou i cyklisté, kteří se mohou vydat na pohodovou projížďku k okolním jezerům nebo se kochat přírodou kolem cyklostezky Tauern, která lemuje řeku Salzach. Ti zdatnější mohou pořádně prozkoumat náročný terén v přilehlých horách. Milovníci pěších túr mají na výběr z řady přehledně značených turistických tras.

… i kulturou

A pokud nejste zrovna sportovním nadšencem, vyrazte za uměním, historií či gastroturistikou. Můžete navštívit například galerii moderního umění na zámku Wiespach a poté ochutnat poctivé pivo v pivovaru Hofbräu Kaltenhausen, který po dlouhá staletí patří mezi nejlepší v zemi. Nasnadě je také prohlídka historického centra města, které je příznačné pro své staré měšťanské domy, široká náměstíčka a křivolaké uličky. Živou atmosféru města dokreslují kavárny, cukrárny, hostince i venkovní zahrádky, které jsou charakteristické pro tato podhorská městečka.

Že umění v Halleinu opravdu žije, dokazují také pravidelné výstavy, koncerty a divadelní představení. V netradičních prostorách bývalé solivarny uprostřed ostrůvku Pernerinsel se každoročně odehrává část programu Salcburského hudebního festivalu, který je jedním z nejuznávanějších festivalů klasické hudby na světě. Na počest hudebního génia Mozarta se v Salzburgu a Halleinu každé léto odehraje na 200 divadelních, operních a koncertních představení, která pravidelně navštíví okolo čtvrt milionu návštěvníků.

Po stopách Tiché noci

V centru města se nachází muzeum místního rodákaV centru města se nachází muzeum místního rodáka

Hallein je mimo jiné také rodištěm Franze Xavera Grubera, spoluautora světoznámé koledy Tichá noc, která poprvé zazněla o Vánocích roku 1818 v nedalekém Oberndorfu. V centru města tak můžete navštívit muzeum, v němž se vydáte po stopách oblíbené vánoční písně. Nachází se přímo v domě, ve kterém tento nadaný skladatel, sbormistr, varhaník a v neposlední řadě učitel strávil velkou část svého života.

Kromě původních not je zde vystavena i kytara, na kterou hrával Gruberův kolega, kněz Joseph Mohr. Přímo před budovou se nachází Gruberův hrob, u něhož se o Štědrém večeru pravidelně scházejí obyvatelé Halleinu, aby si společně zazpívali pár koled a vychutnali si tak kouzelnou vánoční atmosféru.

Ať už se svůj čas v Halleinu rozhodnete trávit jakkoliv, určitě se nebudete nudit.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hallein/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024