Solné doly v Halleinu: užijte si zajímavou prohlídku a těšte se na skluzavku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 9. 2018 • Přečteno 7886x

Jedná se o jedny z nejstarších dolů na světě.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Ve městě Hallein, které se nachází jen několik kilometrů od známého Salzburgu, zpřístupnili v bývalých šachtách  zajímavý okruh nabízející prohlídku těchto historických solných dolů.

Městečko Hallein

Toto menší město, které má cca 20 000 obyvatel, leží v nádherné krajině na úpatí nejvyšších evropských velehor – Alp. Pokud se budete pohybovat v rakouské spolkové zemi Salcbursko, pak si určitě nenechte Hallein ujít.

Na tomto malém území toho totiž naleznete skutečně hodně, ať se jedná o nádherné historické centrum města, o Keltské muzeum nebo o turisticky velmi navštěvované solné doly.

A samozřejmě v okolí je možnost různých procházek po přírodě a v zimě se nedaleko odtud dá lyžovat. V městečku se můžete i ubytovat a strávit zde několik příjemných romantických dnů.

Solné doly

Údolí, kde se nacházejí solné dolyÚdolí, kde se nacházejí solné doly

Jedná se skutečně o jedinečnou podívanou, která však není úplně pro každého. Prohlídky se nemohou zúčastnit děti mladší čtyř let a osoby s nějakým pohybových handicapem či s klaustrofobií. Zajímavé je, že se jedná o jeden z nejstarších dolů na světě.

Sůl zde totiž těžili Keltové už v období před naším letopočtem, i když samozřejmě v omezenější formě. Děti jistě ocení možnost svézt se po staré havířské skluzavce a na své si přijdou i milovníci lodiček, kteří se zde projedou po jezeře.

Motivující pro návštěvu může být i to, že zde turisté překročí státní hranice mezi Rakouskem a Německem v podzemí.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Prohlídka dolů

Před vstupem do podzemí zde platí obdobná pravidla jako když jdete do nějaké jeskyně nebo do jiných dolů. Dostanete tedy přilbu a bílý plášť, abyste si neumazali své oblečení. Na rozdíl od jiných podzemních míst na začátku prohlídky obdržíte chléb s krystaly soli. Po tomto úvodním „ceremoniálu“ nasednete na vláček, jenž vás odveze do útrob dolů.

Po několika minutách je první zastávka kdesi v nitru hory Dürnberger. Objevíte zde usazeniny soli staré cca 250 milionů let. Odsud potom pokračujete pěšky úzkými chodbami vybudovanými téměř uprostřed hory. Další zastávkou je malá kaplička, u které se horníci mohli v případě potřeby pomodlit.

O něco dál se nacházejí figuríny zasypaných Keltů. Ty zde v minulosti skutečně horníci našli. Na jedné ze stěn se potom objeví filmová postava představující Wolfa Dietricha von Raitenau. Jakmile uvidíte cedulky s rakouskou a německou orlicí, znamená to, že překračujete uvedené hranice.

Pro mnoho návštěvníků je nejzajímavější dřevěná 30 metrů dlouhá historická skluzavka, za níž se nachází solné jezero. To působí velmi romanticky, což ještě zvýrazňuje tichá hudba a pomalá lodička, na níž toto 70 metrů dlouhé jezero pomalu přeplouváte.

Historie těžby soli v Halleinu

Čekání na skluzavkuČekání na skluzavku

Jak bylo již napsáno, s těžbou soli zde začali Keltové již před tím, než jsme začali počítat letopočet. Po příchodu Římanů však byla těžba přerušena a obnovil ji až arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau na přelomu 16. a 17. století. V té době se dolovalo až 36 tisíc tun soli ročně, což samozřejmě mělo významný vliv na obchod a na rozkvět celé oblasti. Důležitou rolí sehrála řeka Salzach, po které se „bílé zlato“ dopravovalo. Dlouho se používala tradiční metoda těžby soli, kdy horníci používali krumpáče, dláta a majzlíky, aby sůl oddělili od ostatních hornin.

Proto byla později na konci šachty louhovací komora, která se až po strop naplnila vodou. Tam se sůl v hornině rozpouštěla. Zhruba po šesti týdnech se voda vypouštěla, nerozpustné horniny padaly ke dnu a zůstávala pouze sůl. Doly v Halleinu byly uzavřeny v 90. letech minulého století, protože náklady na jejich provozování byly vyšší než výnosy za prodej soli. Dosud je zde zachováno asi 15 kilometrů různých chodeb.

Praktické informace (2018)

Město Hallein se nachází nedaleko Salzburgu, cesta je dobře značená. Přímo v Halleinu pak jeďte směrem na Salz Welten. Bezprostředně před vchodem do dolů můžete bezplatně zaparkovat.

Otevírací doba závisí na ročním období. Zatímco v lednu je zavřeno, v hlavní sezóně je otevřeno od 9 do 17 hodin. Mimo hlavní sezónu pak můžete doly navštívit mezi 10. a 15. hodinou.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/solne-doly-v-halleinu/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024